Články / Reporty

Droga jménem IAMX

Droga jménem IAMX

Martin Řezníček | Články / Reporty | 19.03.2018

Poslední pražská zastávka Chrise Cornera alias IAMX v listopadu 2016 čítala dvě vystoupení ve dvou dnech v Rock Café. Koncerty v relativně malém prostoru charakterizovala intimnost a snaha o co nejbližší kontakt s divákem. Od té doby se hodně změnilo a Corner pomalu setřásá běsy posledních let, o čemž přesvědčuje i na mírně optimistickém albu Alive in New Light. Turné tak slibovalo nejen nové písně, ale i větší show, čemuž bylo přizpůsobeno i místo konání - smíchovská MeetFactory.

Nabuzený dav ve vyprodaném klubu tleskal a ječel už při vypouštění kouře na ještě osamělém podiu, příchod štíhlé, bíle a šedě nalíčené postavy pak způsobil zemětřesení, jehož následné otřesy se s kadencí několika minut vracely a vracely až do vyčerpávajícího finále o hodinu a půl později. Corner působil už po úvodních písních, při nichž se jako agama vystavující své tělo rannímu slunci nabíjel energií davu, naprosto uvolněně. Živé pohyby, rozšafná gesta a radostné hopsání i neverbální hecování publika byly důkazem jeho probíhajícího znovuzrození. Brzy pak odložil i opeřenou přilbici, a dokonce se teatrálně poléval vodou. Všem písním se ale plně a bez manýry odevzdával. Intenzivní, hlasité a hluboko se zakusující beaty se prolínaly s emotivními, euforickými vokály – nejmocněji v North Star nebo léty prověřené Spit It Out.

fotogalerie z koncertu zde

Nejzajímavějším prvkem vizuální show byla šikmo sklopená zrcadla umístěná po stranách pódia, která zmnohonásobovala bílé paprsky vrhané reflektory. Když Corner jedno z nich vzal a sám se proměnil ve světlonoše, publikum zatajilo dech. Rozmanité videoprojekce byly především o hledání nonkonformní krásy v divnosti - někdy mohly působit až obscénně (sexuální scény promítané při Body Politics), vždy však šlo o doplnění atmosféry té které skladby. Projekce nikoho nenechaly na pochybách, ze IAMX je stejně tak vizuální jako hudební projekt. Při novince Stalker se na jedné z nich objevila i Kat von D, která na Alive in New Light nazpívala ženské vokály. Jmenovaná píseň společně s The Power and the Glory patřila k tomu nejpřesvědčivějšímu, co z nového alba zaznělo.

Hudební i vizuální pompéznost poněkud stírala nejkřehčí emoce a někdy mohl chybět bezprostřední kontakt tolik magnetizující při předešlých vystoupeních. Zpěvákova oddanost a víra v jeho poselství však drobné pochybnosti odsunula na hranici rozpoznatelnosti. „Maybe the drugs are the only way to be free?“ Pokud je tou drogou IAMX, tak minimálně pro tento večer ano.

Info

IAMX (uk)
17. 3. 2018 MeetFactory, Praha

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články