Adéla Polka | Články / Rozhovory | 20.07.2021
Duo Ruut je tandem dvou estonských hudebnic Katariiny Kivi a Ann-Lisett Rebane. Na první pohled by se mohlo zdát, že dívky se sešly na podiu, aby si zahrály šachy nebo jinou stolní hru. Sedí totiž naproti sobě a mezi nimi je pouze jeden jediný nástroj: citera. Jejich hudba plyne jako meditační tok a Duo Ruut se snaží o propojování estonské tradice s osobitým přístupem a technikou. Vzniká něco naprosto unikátního, co nemá ve skandinávské hudbě obdoby. V roce 2019 získaly za své album Tuule sõnad prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky, na festival Colour Meeting.
Jak se zrovna teď máte? A jak jste strávili pandemii v Estonsku?
Momentálně se máme výborně. Tohle léto máme možnost zahrát si na opravdu skvělých místech a akcích. Během pandemie jsme jich měli samozřejmě mnohem méně, ale měly jsme čas na jiné věci. Takže jsme udělaly nové skladby a nahrály EP.
Byly jste někdy v Česku?
Jako duo jsme u vás zatím nehrály, takže se těšíme do Poličky.
Jak k nám dopravíte citeru, jak náročný je nástroj na přepravu?
Nechaly jsme si vyrobit cestovní futrál na zakázku. Cestování s jakýmkoliv nástrojem může být obtížné, ale cestování s tím naším je o něco těžší, protože ho při poškození nebo ztrátě lze v zahraničí těžko nahradit.
Není zrovna typické hrát v páru na jeden nástroj. Proč jste se rozhodly hrát společně, jde o domovskou tradici?
Hrát dohromady tradice není. Nápad vznikl spíš náhodou, když jsme našly v koutě pokoje, kde jsme mívaly zkoušky, špinavou citeru. Ta mívá většinou tři dřevěné nohy, na kterých stojí, ale my jsme našly jen dvě. Takže jsme si ji intuitivně posadily na klín mezi sebe. Ani jedna z nás nikdy nepřišla do kontaktu s podobným nástrojem, takže jsme si vymýšlely vlastní techniky, jak na to hrát ve dvou, v sedě, v předklonu nebo paličkami na bicí a podobně.
Na jednom z vašich videí sedíte na břehu moře. Vypadá to, jako byste chtěly být se svou hudbou přímou součástí přírody. Působí to celé jako meditace, ale předpokládám, že je za tím dlouhodobá práce.
Ano, je to způsob meditace a tvrdé práce zároveň. Hra na jeden společný nástroj vyžaduje přesnost a předchozí domluvu. Takže secvičení našich songů bývá složitý proces, ale když si pak obě osvojíme tu svou polovinu songu, stává se z toho velká radost a najednou to celé šlape jako hodinky.
Používáte i jiné hudební nástroje? Nebo o tom uvažujete do budoucna?
V tomto projektu jsme si stanovily, že budeme hrát výhradně na citeru, protože si uvědomujeme, že ten nástroj skýtá ještě hodně neobjevených možností. Nepoužíváme žádné efekty nebo elektroniku, takže to pro nás byla velká výzva objevovat nové zvuky nástroje a vytvářet si vlastní zvukový svět.
Jak pracujete s estonskou hudbou? Je to pro vás spíše inspirace nebo zahrnujete tradiční písně do vlastního repertoáru?
V tradiční hudbě se inspirujeme, když skládáme a aranžujeme, ale většinou se snažíme odchýlit od originálu a hledáme své vlastní cesty, jak skladby hrát. Čerpáme ze starých textů, ale melodie si skládáme samy, takže z toho vzniká kombinace našich skladeb a skladeb našich předků.
Co je typický prvek estonské hudby?
Estonská tradiční hudba spočívá ve zdánlivě nekonečných opakováních. O estonském runo zpívání se říká, že je jako nikdy nekončící song, a hypnotizuje jak posluchače, tak zpívající.
Jak se estonský folklor odlišuje od ostatních skandinávských kultur. V čem je jiný?
Ostatní skandinávské texty mají mnohdy veselejší témata. Je obtížné najít v textech estonských písní veselá a milá témata, protože bylo zvykem zpívat spíše o nesnázích, utrpeních nebo varováních před nebezpečím.
Kde hledáte inspiraci? Je to příroda nebo výhradně kulturní dědictví?
Inspiraci hledáme především v tradičních textech, které vznikaly před mnoha lety. Domníváme se, že když je zasadíme do současného kontextu, stále fungují. Zároveň se inspirujeme navzájem. Každá z nás má jiné hudební zkušenosti, které si můžeme navzájem předávat, a tak neustále obohacovat sebe i naši hudbu.
Jaké jsou vaše plány? Skládáte například pro film?
Právě jsme vydaly EP a udělaly klip. S tím bylo hodně práce. Teď jsme v tom byly hodně ponořené, ale jsme rozhodně otevřené všem novým možnostem. Naše hudba byla použita v různých audiovizuálních projektech a měly jsme možnost spolupracovat s jinými významnými estonskými hudebníky.
Duo Ruut (ee)
web
živě:
Colour Meeting
23.–24. 7. 2021
Park u hradeb, Polička
Fb událost
foto © Ergo Pajuväli
David Čajčík 16.05.2022
Jako pozvánku na květnový koncert postpunkových Crack Cloud odemykáme rozhovor, který vyšel ve Full Moonu #113.
Viktor Palák 12.05.2022
Viera Marinová je zvuková designérka, která stojí mimo jiné za ceněným krátkým filmem Milý tati.
Adéla Polka 09.05.2022
Falešný kněz Poly si ve svých obsáhlých kázáních rád rejpne a nechá být. Ať si každý přebere sám. Rozhovor.
Jarmo Diehl 05.05.2022
Přední český klavírista, nebo přední český umělecký ředitel, v obou případech přesahující hranice naší země? Jan Bartoš je obé. Rozhovor k festivalu, jehož program budí respekt.
Anna Mašátová 02.05.2022
S Alonou a jejími kolegyněmi jsme se potkávaly během konferencí a festivalů v zahraničí, v loňském roce navázaly hlubší spolupráci, která vyústila v česko-ukrajinský workshop...
Adéla Polka 29.04.2022
Letošní festival francouzské kultury Bonjour Brno bude první květnový týden hostit mladého písničkáře, vystupujícího pod jménem Léonce. Rozhovor.
Michaela Šedinová 28.04.2022
Na moje plačky, že celý den prší, mi s úsměvem odpovídají, že deštivé dny jsou fajn, protože lidi jdou o to radši na koncert. Rozhovor, koncert za pár dní.
Jarmo Diehl 07.04.2022
Pražský klub Ankali příští týden zahajuje mezinárodní projekt Gravity Network, který nabídne pozoruhodný lineup nabízející nejen elektronické producenta, ale i diskuze na aktuální témata.
Jarmo Diehl 31.03.2022
DJ, producent a promotér Josef Sedloň nejen o dramaturgii Spectaculare, ale i o inspiracích, devadesátkách a dalších láskách. Rozhovor.
Michal Pařízek 29.03.2022
Kolektiv okolo Red Bird Instruments se rozhodl pomoci obětem války na Ukrajině a ve spolupráci s pražskou MeetFactory chystá charitativní akci. Rozhovor.