Články / Recenze

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký | Články / Recenze | 25.12.2021

Elektronický projekt Bratři, za nímž stojí dvojčata Jiří a Ondřej Veselí, funguje od roku 2016. O rok později debutoval EP Monster, vydal několik singlů a dostal se do finále soutěže Music Moves Europe Talent Awards. V září přišel s debutovým, energií překypujícím albem Two Minds, které svižně střídá chytlavé techno-popové tracky.

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější. Hypnotické techno skladby jsou postavené na bicích a syntezátorech, které trackům dávají barvu a výslednou podobu, míchají ambientní základy s melodickými linkami s nezaměnitelným analogovým zvukem. Bratři se nepokoušejí o žádné divoké zvukové experimenty, drží se toho, co funguje a v minulosti vždy fungovalo, což je v jejich případě ponejvíce devadesátkové techno.

Problém je, že jednotlivé skladby se od sebe příliš neodlišují a neobsahují nějaký silný, zapamatovatelný motiv. Neuškodilo by více vokálů, jak jsou slyšet například ve skladbě Running. Na stranu druhou jednoduchost a přímočarost je to, v čem tkví kouzlo nahrávky. Ta buduje náladu i atmosféru a v záplavě beatů se posluchač ztratí velice snadno.

Album Two Minds není zázrakem tuzemské elektronické scény, ale pozornost si zaslouží. Představuje poctu starému dobrému technu, stejně jakou jsou znát vlivy Depeche Mode nebo New Order, zvukově mají blízko i třeba k Jonu Hopkinsovi, kterému předskakovali v Praze. Bratři vyznávají „klasické techno“, vycházejí z jeho základů, ctí jeho sound, ale zároveň se nevydávají žádným novátorským směrem. Je to málo, nebo dost?

Info

Bratři - Two Minds (Indies Scope, 2021)
web

foto © Zuzka Bönisch

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nepřátelé státu – přátelé svobody (Josef Tětek)

prof. Neutrino 23.01.2022

Kniha Nepřátelé státu představuje dvacet sedm životů historických osobností, které měly společného nepřítele, a tím je stát.

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů.

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Veronika Jastrzembská 20.01.2022

Dirty Old Dogs se podařilo vytvořit album s jasně daným konceptem a tématem. Vše, co je s ním spojené, zanechává dojem, že má svůj důvod, své místo.

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace