Zprávy / Pozvánky

Eduardo Lara: Kdyby byl Narcis slepý…

Eduardo Lara: Kdyby byl Narcis slepý…

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.10.2021

Velmi oblíbenou položkou v merchandise Full Moonu je tričko se zdánlivě jednoduchým motivem kruhu. Jeho autorem je mexický výtvarník Eduardo Lara Alvarez Tostado, který už dlouhá léta tvoří a žije v Praze. Ve středu 6. října proběhnou v pražské HYB4 Gallery vernisáže hned dvou výstav, na kterých se Eduardo Lara podílel. K vidění bude jednak jeho vlastní expozice uzavřeného cyklu vytištěných rytin The Blind Men Series a pak také hromadná výstava Memento Mori, kterou Eduardo Lara spolu s Víctorem Ríosem kurátoruje a koordinuje. Obě expozice zde budou k vidění do 27. října.

THE BLIND MEN SERIES/ EDUARDO LARA
Těšíte se privilegiu zraku? Představte si absolutní slepotu. Série maleb, kreseb, grafik a objektů nám ukazuje umělcovu představu života v temnotě. Jak si my, vidící, představujeme svět těch, co nevidí, co vnímají svět prostřednictvím jiných smyslů? Jak by si mohl slepec, co nezná světlo, představovat hvězdy? Odpověď by mohla znít: tmavé hvězdy. Kdyby existovala lampa, co dělá tmu, dost možná by ji nějaký slepec mohl použít, aby se orientoval na světle, tak jako my, vidící, používáme světlo pro orientaci ve tmě. Absurdní, paradoxní, ironické a zjevně výsměšné situace. Ale terčem posměchu je tu ten, co vidí, jenž není schopen pochopit situaci, kterou nezažil, a jeho svět, ve kterém je zrak nejcennějším smyslem. Kdyby byl Narcis slepý, byl by utonul kvůli své vlastní marnivosti, anebo by musel do rybníka spadnout? Dost možná. Je to svět, v němž by Oidipus mohl být králem navěky.

MEMENTO MORI
Mezinárodní projekt současné grafiky Sinopsis Memento Mori je umělecký projekt mezinárodní kulturní spolupráce. Jeho cílem je pojmout téma smrti formou grafického dialogu v rámci setkání různých pohledů na toto téma grafiků z Mexika, Česka, Španělska a Srbska. Výchozím bodem je estetická struktura středoamerického Tzompantli (stojan na lebky), hlavním cílem je ale dát prostor vizi každého jednotlivého umělce. Výstava představuje 64 grafických děl, které tvoří heterogenní celek, jenž demonstruje identitu, shodu a kulturní empatii ve vztahu k jednotlivým konceptům. Výstava bude uvedena během října a listopadu 2021 simultánně na třech místech, ve výstavních prostorech HYB4 Gallery (Praha) Chez Xefo Art Gallery (Barcelona) a El Anexo Gallery ateliéru La Trampa Gráfica (Mexico City). Koordinátorem projektu je sdružení Sin Rumbo Fijo/ Gráfica Contemporánea ve spolupráci s Kampus Hybernská, Galerie Hollar, Ultramarinos Cultura y Arte, La Fundación CIEC a ateliérem La Trampa Gráfica. Během roku 2022 bude výstava k vidění v různých městech Španělska, východní Evropy a Mexika, s cílem rozšířit síť spolupráce a kulturní výměny mezi umělci - grafiky a přispět tak k rehabilitaci grafiky jako současného, platného uměleckého jazyka, rovnocenného s ostatními uměleckými disciplínami.

Info

Eduardo Lara
web umělce

Eduardo Lara / The Blind Men Series
6.–27. 10. 2021
Galerie HYB4, Praha
web výstavy

Memento Mori
6.–27. 10. 2021
Galerie HYB4, Praha
web výstavy

kresba © se svolením Eduarda Lary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

100 gecs i Jeremy Zucker vystoupí v MeetFactory

redakce 18.10.2021

Hudba Jeremyho Zuckera plyne jako příběhy, které si vyprávíte s nejlepšími přáteli – je intimní, smysluplná, nebojí se jít do detailů.

Linea Aspera v Rock Café

redakce 17.10.2021

Radost ze znovuobnovení fungování Linea Aspera nakonec vyústila ve vydání druhé dlouhohrající řadovky.

Virtuální konference Meltingpot představí přes sto řečníků

redakce 17.10.2021

Meltingpot nabídne během čtyř dnů na dvou scénách výjimečné příběhy téměř sto osobností z celého světa - inovátorů, vizionářů, vědců či autorů bestsellerů.

Manu Delago přiveze novou desku věnovanou přírodě

redakce 15.10.2021

Už v sobotu 16. října dorazí do Paláce Akropolis se svým aktuálním programem Environ Me, v němž se klasické i elektronické nástroje mísí se zvuky přírody.

Trigger Club představí Fejbs a Jemah

redakce 14.10.2021

Trigger Club chce být místem, kde se potká nové umění s důležitou reflexí, zábavou i respektem.

Činoherní studio uvede Amerického bizona

redakce 14.10.2021

Jedno místo, jeden den a jedna noc a tři protagonisté napínavého psychothrilleru – to je dnes už ikonická divadelní hra amerického dramatika Davida Mameta.

Londýnský producent Leifur James s novým datem, místem i hosty

redakce 13.10.2021

Dvounásobná pražská premiéra londýnského producenta Leifurea Jamesa a bratislavská kapela God And Eve v plné sestavě.

HaDivadlo se ve své 47. sezoně ptá: Jak tvořit šťastně?

redakce 13.10.2021

Od nového roku se divadelníci rozhodli nové inscenace nepřidávat, ale pracovat s tím, co už mají k dispozici.

Taneční víkend v Crossu s Christianem Löfflerem a dalšími

redakce 12.10.2021

Chystá se koncert Kerala Dust, Christiana Löfflera i party serveru Techno.cz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace