Články / Reporty

Elity a katarze (August Burns Red & co.)

Elity a katarze (August Burns Red & co.)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 27.11.2018

Večerem tvrdých kytar a hutných kopáků provedla trojice kapel, kterou pojí masivní breakdowny a pekelné vokály. Subkulturní příslušnost barevných tetování, vypraných Vans a nažehleného merche s výraznými nápisy byla k vidění v okruhu dvou kilometrů od Paláce Akropolis. Na programu večera stálice August Burns Red, nováčci Wage War a francouzští Betraying the Martyrs, prokládající podladěné kytary klávesovými melodiemi.

Začali šestičlenní Betraying the Martyrs se svou choreografickou show, které nechybělo společné poskakování i hutné dupačky. Stage jim byla malá, a to nejen díky množství členů, ale taky kvůli připravené bicí soustavě pro hvězdy večera. Úsměvný headbanging s klávesy u pasu Victora Guilleta, plnícího navíc roli vokalisty, maskoval nedostatek místa znamenitě. Bohužel zvuk byl přebasovaný a klávesové pasáže spolu s hlavním vokálem se ztrácely v mohutných blastbeatech a ječících kytarách. Symfonický přívlastek, který si kapela na hranici metalcoru a deathcoru připisuje, tak nebyl k nalezení.

U amerických kolegů Wage War byl zvuk bez problémů. Vyvážené nástroje a silné řevy zpěváka Britona Bonda, a to jak ve vyšších, tak nižších polohách, zněly srozumitelně a neubírali si prostoru. Floridská pětice přivezla druhé album Deadweight a hity Stitch nebo Gravity zazněly v půlhodinovém setu plném rytmických ztlumení a předvídatelných, leč účinných zlomů střídajících svižná tempa, jež rozhýbaly první circle pity. Skučivé kytarové melodie a vydařené čisté zpěvy vyvažovaly drtivé groovy. Údernost a hravost však celkově převážila jednoduché struktury skladeb.

August Burns Red, udávající směr melodického metalcoru už od prvního alba Thrill Seeker (2005), nepotřebují dlouhého představování a se stejným přístup se pustila do koncertu. Energická smršť s precizní technikou každého člena a skvělý, nepřepálený zvuk, který drtil publikum. To neotálelo a spustilo divoký mosh. Kulometná dvoušlapka s basou a rytmickou kytarou střílely šťavnaté riffy s progresivními vyhrávkami. Tappingový maraton hlavního kytaristy JB Brubakera vytvářel výrazná melodická sóla, která vybarvovala nálady písní. Složitější struktury a dynamické proměny leckdy mátly publikum a pokusy o zachycení rytmu. Holohlavý zpěvák Jake Luhrs s neutuchající energií umocňoval intenzitu a monumentálnost brutálních zvukových vírů svým typickým high pitched screamem. Kromě starých a nových písní z posledního alba Phantom Anthem došlo i na vánoční přídavek v podobě instrumentální skladby Winter Wilderness ze stejnojmenného EP a bubenického sóla Matta Greinera.

Přes veškerou technickou zručnost, kreativitu a unifikovanou bezchybnost chyběly setu i večeru emoce, které se tak nějak ztratily v dokonalé show. Esence špinavosti, soudržnosti a upřímnosti, na kterém metalcore stojí, byly těžko k nalezení. Set elit a prázdných katarzí.

Info

August Burns Red (us) + Wage War (us) + Betraying the Martyrs (fr)
25. 11. 2018 Palác Akropolis, Praha

foto © archiv August Burns Red

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.

Neobyčejný maticový klíč (Tool)

redakce 06.06.2019

Téměř mystická atmosféra vycházela z úplného zákazu pořizování záznamů na mobilní telefony pod hrozbou vyhození z koncertu...