Zprávy / Nové desky

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Barka Fabiánová | Zprávy / Nové desky | 05.07.2021

Nostalgicky laděná deska Vente je v řadě šestým plodem spolupráce bubeníka Emila de Waala, klarinetisty Elith „Nulle” Nykjæra, multiinstrumentalisty Gustafa Ljunggrena a hráče na Hammondy Dana Hemmera. Čtveřice muzikantů na něm zve na nostalgickou plavbu napříč hudebními žánry.

Název Vente (v dánštině "čekat") jako by popisoval rozvláčnost a poklidné plynutí celé desky. Teplý tón klarinetu, jemné pulsování varhan a barevnost steel kytary, mandoly a dalších nástrojů podkreslují lehká bicí, souhra všech nástrojů pak dodává albu nostalgii swingových a jazzových nahrávek někde v kavárně v letním podvečeru. Přesto nezní jako něco, co už jste tolikrát slyšeli. Za rozmanitost může nejen prostředí, které jednotlivé hudebníky ovlivnilo, ale taky odvaha a svobodomyslný přístup k procesu tvoření.

Zatímco čtyřiaosmdesátiletý klarinetista Elith “Nulle” Nykjær patří k dánským jazzovým legendám, bubeník a frontman Emil de Waal je známý svou kapelou Kalaha, která kombinuje africký jazz s elektronikou. Gustaf Ljunggren je sice původně jazzový saxofonista, na albu vystřídá kromě saxofonu a klarinetu plejádů nástrojů od steel guitar přes mandolu až k marimbě a exoticky znějící celestě. Posledním členem čtyřlístku je pak hráč na Hammondky Dan Hemmer. Na desce Vente najdete celkem šest autorských skladeb a tři standardy.

Info

Emil de Waal - Vente (April, 2021)
Bandcamp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace