Články / Recenze

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Recenze | 30.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další. S nadsázkou by se dalo říci, že zdejší rodačka, zpěvačka Lindy-Fay Hella se pro svou uměleckou tvorbu snaží využít alespoň kousek inspirace z každého hudebního koutu města. V dřívějších letech hostovala na doom, symphonic i blackmetalových nahrávkách, přispěla na neo-folkovém albu projektu Skuggsjá a zatím největší část umělecké kariéry zasvětila známému folk/ambientnímu uskupení Wardruna.

Zatímco tato její domovská kapela odložila vydání nového alba na příští rok a frontman Einar Selvik pracuje na soundtracku k pokračování hry Assassin‘ s Creed Valhalla, Hella pustila do světa nové mini EP Taag, na kterém s doprovodnou kapelou Dei Farne pokračuje ve své experimentální tvorbě. Už na podzim zaujala debutovým albem Seafarer, plným překvapivých přístupů ke zvuku a prolínání popu s prvky elektroniky a folku. Hella nyní, podobně jako u debutu, sáhla do archivu nápadů, a výsledkem je dvojice kontrastních písní, kterou vydal metalový label Ván, a aktuálně je dostupná na sedmipalcovém vinylu.

Motorem energické písně Taag je neúprosně tepající rytmus programovaných bicích a kytary, kolem které se proplétá Hellin jasný hlas. K nim se vždy na chvilku přitočí další vrstvičky éterických vokálů a nástrojů, ať už se jedná o varhany nebo exotické drnkací nástroje. Odkazy na country i wardrunovské chorály jsou vybalancovány tak, aniž by celek působil překombinovaně. Ke slovu se na EP dostává také lidová melodika, a to především v druhém tracku Otherworld, lehké bezstarostné meditaci doprovázené tikotem jemné elektroniky a bicích. Píseň začala vznikat při jednom z jamů a i na EP si zachovává příjemně improvizovaný, rozvolněný charakter. K tomuto tracku vznikl také snivý videoklip.

Zatímco ve Wardruně je Hellin fascinující mystický projev založen především na syrové barvě hlasu a závratném rozsahu vokálů, sólová tvorba více odhalila její jedinečnou hravost i jemnost a je dosud velmi zajímavou snahou o nalézání nových zvukových kombinací na pomezí dream pop elektra s potemnělým folkovým twistem.

Info

Lindy-Fay Hella – Taag (Ván, 2020)
spotify

foto © Raina Vlaskovska/May Husby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace