Zprávy / Pozvánky

Eric Chenaux lyricky v Punctu

Eric Chenaux lyricky v Punctu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.08.2022

Po bezmála deseti letech u nás vystoupí kanadský zpěvák a kytarista Eric Chenaux s letošní nahrávkou Say Laura. Ta vyšla na legendárním nezávislém labelu Constellation, který ukazuje, že i po čtvrtstoletí má co nabídnout a není jen reliktem největší slávy montréalské scény kolem Godspeed You! Black Emperor. Kromě toho se představí nové české trio kyoto–.

Chenauxův přístup je puristický a komplexní zároveň. Základní zvuková situace jen s minimem efektů a studiových ozdob Chenauxe nijak neomezuje, naopak mu dává možnost předvést svůj rukopis a pracovat s kontrasty. Kytarová hra jasně čerpá z jazzu, často vlastně nese hlavní melodii namísto zpěvu, nesklouzává ale k exhibicím. Přes velmi nepřímočarý vývoj je střídmá. Podobně zpěv je výrazný, ale často se stahuje do jednoduchých vzorců nebo úplně mizí. Chenauxův tenor by se dal popsat jako medový, pokud se přeneseme přes konotace ulepenosti a zaměříme se na organičnost a jemnou barvu: jako celá hudba je příjemný, ale ne triviální, vždy může odstoupit stranou nebo ustoupit do pozadí. Výsledný efekt připomene lehkost popové melancholie u Talk Talk i jejich postrockovou stránku s náznaky jazzu a ambientu.

Housle a kontrabas, které navazují na klasickou instrumentální tradici, procházejí navíc počítačovým zpracováním, jehož výsledek funguje jako třetí rovnocenná složka. Kyoto– by snad dali vágně zařadit k postminimalismu: netrápí je modernistická dogmata, víceméně si vystačí s klasickou tonalitou a technikami, ale daří se jim neutopit se v klišé, která se vynořila v minimalismu, neoklasice i filmové hudbě. Právě tady je nejužší souvislost s Chenauxem: přes svou přístupnost nejsou kyoto– banální.

Info

Eric Chenaux (ca) + kyoto–
30. 8. 2022 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

foto © Sylvestre Nonique-Desvergnes

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Infected Mushroom poprvé v Česku

redakce 23.05.2023

Uznávaní jsou jako průkopníci psytrance a jejich tvorba oplývá hypnotickými rockovými aranžemi, vrstvenými melodiemi a experimenty s žánry.

OC Dornych jako Dům kultury a konců

redakce 22.05.2023

Brutalistní prostory obchodního centra Dornych, známého v Brně též pod bývalým názvem Prior, začátkem května oživí společná akce HaDivadla a Terénu.

Na Yacht přijede duo Putan Club

redakce 20.05.2023

Zaškatulkovat tohle italsko-francouzské duo není vůbec jednoduché. Překračují hranice napříč všech možných žánrů, ale nárokují si právo být vším.

Zabelov Group pokřtí v Kasárnách Karlín

redakce 16.05.2023

Česko-běloruské duo se ponořilo do neprobádaných hloubek hudby a transu.

#5PROSTOR rozsvítí Holešovickou tržnici

redakce 15.05.2023

5 večerů, 5 koncertů, 5 „světelných“ scén a 5 jedinečných lokací. To jsou hlavní ingredience akce #5PROSTOR.

Walter Trout s novou deskou

redakce 15.05.2023

Album Ride představuje smíření s minulostí, přijetí budoucnosti a žití v přítomnosti, jak se právě odvíjí.

Petrohradská kolektiv zahajuje letní sezonu: Isama Zing + AXT a další

redakce 14.05.2023

Živé umění Petrohradská kolektiv láká na experimentální a elektronickou hudbu se zaměřením na lokální hudební produkci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace