Zprávy

Eva Jiřička a Ladislav Jezbera v GMU

Eva Jiřička a Ladislav Jezbera v GMU

redakce | Zprávy | 29.06.2022

Příznivci umění se můžou těšit na dvě nové letní výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové, kde se budou moci v parných dnech zchladit dávkou současného umění a které potrvají do 4. září. Oba projekty jsou specifické tím, že byly vytvořeny královéhradecké galerii přímo na míru.

V prostoru Černé kostky mohou návštěvníci zhlédnout práce Evy Jiřičky (*1979), které se podobají spíše angažovanému sociologickému průzkumu než umění klasických forem. Na aktuální výstavě s názvem Mezi sebou autorka společně s kurátorkou Marianou Serranovou představí videoinstalaci ze série workshopů pro účastníky různých věkových kategorií. Cílem projektu bylo, aby se aktéři prostřednictvím kresby „pro druhého“ vcítili do odlišné generace, a tím překonali věkové hranice a došlo tak k vzájemnému propojení zdánlivě nepropojitelných světů. Jiřička pracuje dlouhodobě především se seniory, kteří jsou dnes zřejmě nejizolovanější sociální skupinou ze všech. I pro ně může být její výstava vítanou reflexí nebo zpestřením všedního dne.

Ve Foyer a v Bílé kostce vystaví své objekty sochař a konceptuální umělec Ladislav Jezbera (*1976). Autor reaguje na specifické prostředí vstupní haly královéhradecké galerie i na ušlechtilý materiál použitý v její výzdobě – mramor. Ve spolupráci s kurátorkou Juditou Kožíškovou připravil ve Foyer monumentální instalaci sestavenou z pětimetrových prefabrikovaných polystyrenových kvádrů. V projektu nazvaném EGO umělec vychází z myšlenky, že člověk je v principu tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Stejně tak si díky němu může uvědomit svou smrtelnost či jedinečnost lidského bytí. Výstava se zabývá právě tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti.

Kromě dvou uvedených výstav je v GMU i nadále k vidění také dlouhodobá výstava jičínského rodáka – performera a konceptualisty Miloše Šejna (*1947), pojmenovaná AQVA. Prezentuje výběr více než dvou desítek děl z autorovy celoživotní tvorby od konce 60. let 20. století až po současná videa a dvě site-specific instalace. Ústřední téma tvoří environmentální otázka vodního živlu, který představuje absolutně nezbytnou součástí našich životů, i když nám připadá tak všední a samozřejmý

Info

Galerie mdderního umění
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Savanah a Pryne v Kabinetu múz

redakce 16.08.2022

Savanah i Pryne malují kytarami krajiny plné fantazie, barev a elegance. Metal pokaždé jinak.

Do kin míří cyklus krátkých filmů z FAMU

redakce 16.08.2022

Kolik šikany je člověk schopen podstoupit, aby zabezpečil své nejbližší? A co se může zrodit z nemluvné sesterské péče?

Nejen za world music do Jičína: Lodžie Worldfest 2022

redakce 16.08.2022

První zářijový víkend se koná další ročník alternativního festivalu Worldfest ve Valdštejnské lodžii u Jičína. Tentokrát zacílí i na Ukrajinu.

Batch a třináct brněnských klubů

redakce 15.08.2022

Batch si klade za cíl poukázat na živost brněnské kulturní sféry, bohatou hudební historii a současnost i důležitost společného hlasu aktérů na klubové scéně.

Jazz Goes to Town ohlašuje další edici

redakce 15.08.2022

Můžete se těšit na osm českých premiér, z toho jednu světovou, a to skladbu Songs legendárního skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera.

Fvck_Kvlt vydává u Kabinet Records vinylové EP

redakce 14.08.2022

Úvodní skladba odkazuje na požár legendárního domu ve skotském Boleskine, ve kterém žil neméně legendární spisovatel, okultista a horolezec Aleister Crowley.

Singl Prago Union ohlašuje desku

redakce 14.08.2022

Příduhned… je touto dobou již v lisu a čas působení Prago zvuku na sluchové aparáty zde připomíná rovných dvacet nových písní.

Dokonale vyladěný zvuk, výdrž a design. Samsung Galaxy Buds2 Pro vás překvapí

komerční článek 14.08.2022

Od vydání oblíbených sluchátek Galaxy Buds Pro uběhl nějaký pátek, ale Samsung nezahálel a do vývoje jejich nástupce v podobě Galaxy Buds2 Pro věnoval značné úsilí.

Breathe festival už po ôsmy raz

redakce 14.08.2022

Organizátori Breathe festivalu počas roka realizujú klubové parties v prešovskom Wave, ale aj vo vzdialenejšej Prahe.

Na Salaši podruhé

redakce 13.08.2022

Hudební program, japonská kaligrafie, umělecká realizace, dobré jídlo a pití, to jsou body kulturního dne v nezaměnitelném prostoru poblíž Tvarožné Lhoty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace