Články / Offtopic / / Soundtrax

Ex Machina: může člověk milovat robota?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 | Články / Offtopic / / Soundtrax | 31.05.2015

Může člověk milovat robota? Může robot milovat člověka? Může robot chtít zabít člověka? Alex Garland ve svém režijním debutu představuje vizi blízké budoucnosti, kde geniální vědec (Oscar Isaac) zkoumá limity robotiky, mezidruhovou interakci s lidským exemplářem (Domhnall Gleeson) a také nachází odpověď na otázku; pokud by robotem byla žena (Alicia Vikander), byla by dokonalá?

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Na rozdíl od jejich minulé placky Drokk: Music Inspired By Mega-City One s nevydanou hudbou k remaku Soudce Dredda se duo drží v ambientních nížinách. Kompozice složená z atmosférických syntezátorových hluků vnáší do děje potřebnou cizost a nejistotu. Ať už jde o decentní drnkání na elektrickou kytaru nebo plíživé smyčky ve stylu Briana Ena nebo… Portishead, rytmika a tep je pomalejší. Výsledné album je spíše konstruktem hudby použité ve filmu než její přímou kopií a zajímavý mix organické a elektronické hudby je paradoxně využitý naopak. Mechanický, syntezátorový zvuk se proplétá tématy lidí, ale pro téma robotické Avy využilo duo především organické hudby. Poslední skladbu si pro sebe utrhnul audiovizuální umělec CUTS a doplňuje kompozici poctou robotickým osmdesátkám.

Na poslech má album příjemně tísnivou chuť, ale malinko schází výraznější momenty, vystupuje pouze téma Avy na skleněnou harmoniku. Poměrně nepříjemné je v některých místech i popuštění uzdy veškeré té elektronice, která bolí v uších jako brzdící rychlík Brno-Ostrava.

Info

Geoff Barrow / Ben Salisbury - Ex Machina (Back Lot Music, 2015)
www.itunes.apple.com/gb/album/ex-machina-original-motion/id958817926

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Zpěv vzdálené Země (Interstellar)

3DDI3 21.12.2014

Všechno začalo složením hudebního motivu pro jednu stránku scénáře. Velmi intimního momentu, jelikož pojednával o dojemném loučení dítěte s otcem...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace