Články / Recenze

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 05.08.2020

OHODNOŤTE DESKU

Již pseudonym hudebnice s mexickými kořeny, vlastním jménem Ambar Cruz, napovídá, o co tady půjde. O bdělé snění a jeho přenos na posluchače.

Hudebně je nahrávka čistokrevný, i když trochu zadumaný a posmutnělý pop. Do anglicko-španělských textů, jež jsou hudbě rovnocenným partnerem, se ale prokopírovává tíha etnik, žijících v racionálním světě bílého muže. Něžná poetika emocionálních nejistot tu tak dře o rozbrázděné dno žité skutečnosti. V osmi letech byl otec Ambar deportován z Ameriky zpět do Mexika a potkali se až po dlouhých deseti letech. Čelit byrokratickým strukturám státního molochu a bezradně přihlížet zlovůli moci musí v člověku zanechat silnou stopu. Ambar se s tím ale vypořádává po svém. Písně nejsou nijak agresivní ani bezradné. Do líbivých melodií je zabalena především touha po autonomii a svobodě.

I belong to the universe, I don‘t belong to anyone alse, no.

Její kořeny sice dlí ve španělských rytmech, ale americká zkušenost odbourala z písní živelně-animální radost a přeexponovanou sexualitu. Používá veškeré zbraně samby, cumbia nebo bolera. To vše ale v melancholickém hávu neskutečného a vzdáleného snu a nenaplněných tužeb.

I used too much of my magic. This will only end so tragically.

Vše se odehrává v pomalých tempech, které navozují unavenou a iracionálně se táhnoucí snovou atmosféru. Nakonec ale Ambar přimíchává do své hudby to nejpodstatnější, a to naději. Ú(s)pornými ale přesnými tahy maluje fantazijní krajiny denního snění ve svém pohádkovém světě. Možná se ani nechce probudit, nebo se jen probudit do snu o lepším světě. A podíváme-li se na současnou trumpovskou Ameriku, není se jí vůbec co divit.

Info

Ambar Lucid – Garden of Lucid (vlastní náklad, 2020)
web interpretky

foto © Michael Grammer

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace