Zprávy / Festivalové

Fekal Party, splašky a grindové šlágry

Fekal Party, splašky a grindové šlágry

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.06.2015

Sundej tu masku naivko! Před tímhle smradem nikam neutečeš. Hluboko v podzemí, kam prosákly splašky z vašich záchodů, koupelen a kuchyňských odtoků se po staletí nahromadily ty nejodpornější hnusy, které se v temnotě nerušeně mísily, kvasily, bublaly a množily až vytvořily zárodek nové primitivní formy života ve své nejstrašnější hnilobné podobě. Černočerná bzučící hejna zmutovaných much ho provází na jeho triumfální cestě šokovaným městem, které se propadá do nepopsatelné hrůzy a smradu. Přichází sedmnáctá Fekal Party.

Co probudilo tuhle stvůru k životu? Odpověď je jednoznačná, španělská ikona goregrindu, Haemorrhage. Po dlouhých letech se je konečně podařilo ukecat a je symbolické, že jejich první vystoupení na Fekal Party proběhne právě k 25-tiletému výročí založení kapely. Jejich diskografie je natřískaná tolika alby, splitky, živáky, a minialby všech možných formátů, že pro ortodoxního sběratele jejich tvorby je touha vlastnit kompletní sbírku skoro až celoživotním koníčkem. Patologické oblečky, makety amputovaných částí těl, vždy naprosto šílenej zpěvák Fernando či blonďatá kytaristka Ana, která je vizuélně trochu podobná popové Madonně, to jsou Haemorrhage.


Polská Antigama uspokojí všechny, kteří hledají v záplavě kapel hlavně originalitu. Dle svých slov hrají alternativní grindcore, ale ještě lépe a výstižněji zní označení kontrolovaný chaos. Kapela je na scéně 15 let, nápady jim nechybí, což ocenila vydáním dvou alb i americká stáj Relapse. Co se týče živéh vystupování, Antigama koncertuje jen sporadicky, o to vzácnější jejich vystoupení bude. 2 Minuta Dreka, italskej goregrind, který se často honosí provokativním přídomkem porno goregrind. Pro Vvás, kteří milujete kulty jako Meat Shits, C.S.S.O. nebo Anal Cunt, nejsou tihle Taliáni jistě žádnou neznámou bandou. Jejich vokalista Brandy je zajímavou a nepřehlédnutelnou postavou evropské grindové scény a na FP vystoupí již podruhé, tentokráte však s rozšířenou sestavou o druhou kytaru.


Austrálie a Francie, to jsou země, ze kterých k nám poslední dobou proudí nejzajímavější grindové nahrávky. Konkrétně z Francie vybírají pořadatelé do line-upu FP úplně nejraději. Po klasických bombách jako Blockheads, Inhumate či mladších Warfuck, Unsu, Trepan Dead, můžete letos poznat další nadějné mlaďochy, kteří si už Evropu sjeli několikrát a to Whoresnation. Živelnej, rychlej a nadupanej grindcore. Příznivce CBT, LDOH či Dead Infection potěší určitě zlanaření portugalských Grunt, latexově maskované trio vydává letos novou desku u tuzemských Bizarre Leprous a jejich vystoupení by mělo být náplastí za zrušený koncert před několika lety.


Francouzská Kaliyuga uhranula všem na loňském Obscene Extreme festu a je dobře, že si tihle sympaťáci se zpěvačkou ve svém středu zaškrtli datum Fekal Party ve svém koncertním programu pro tento rok. Atypický grindcore snoubící se s crustem a vynalézavým kytaristou z Alžírska. Pokud se mluví o guttural slamu ve spojitostí s Českou republikou, můžete si být jisti, že se mluví o Epicardiectomy. Po dvou vydaných albech se jim podařilo to, co se jiným nepoštěstilo za celou svoji kariéru. Neustále jsou někde na cestách, dostali se do pozice, kdy už vlastně musí odmítat. Momentálně mají před sebou turné po USA, které zahrnuje i účast na několika velkých festivalech. Brněnští Mincing Fury and G.C. o Q.D. jsou již po těch letech vlastně stálicí na tuzemské grindcore scéně. Poslední studiovku vypustili do oběhu před 5 lety a v kuloárech se šušká, že se prý něco chystá.


Nadpozemské blast core trio Perfecitizen budou na FP představovat letošní album Corten, které je ještě úchylnější než jejich dva roky starý debut. Pražští Mörkhimmel natočili loni skvělou desku Ostří černé kosy zní, se kterou si přilepili na čelo samolepku "českej Bolt Thrower" a to právem. Old schoolový death metal skloubící se s crustem a českými texty, které v jejich podání vyznívají při téhle kombinaci až nečekaně dobře. Obliterate, jsou jedna z nejstarších a stále fungujících kapel ze Slovenska, kteří svůj vymakaný death/grind brousí se stejným odhodláním už 23 let. Pražská Diphteria v posledních letech řádně přitvrdila, sestavu apdejtovali o nového vokalistu a kytaristu, kteří core/grindovou ropuchu nakopli o level vejš. High Purity z Brna jsou bez nadsázky jedna z nejzajímavější mladých grindovek v republice. Z Hranice na Moravě dorazí thrash/grindový Konfident, kteří drtěj už nějakých 15 let a ještě v žádném případě nehodlají odejít do důchodu. U brutal death metalových Congenial Anomalies v československém složení je fuck, jestli vystoupí s živým bubeníkem nebo automatem, 3 roky na scéně, debut venku a velké plány před sebou.

Info

17th Fekal Party
29. 8. 2015 12:00
Modrá Vopice, Praha
Vstupné: 500,- v předprodeji / 550,- na místě

www.facebook.com/events/727507757317671
www.facebook.com/fekalparty
www.myspace.com/fekalpartyfest
www.facebook.com/neonarcis

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.

Začal konkurz kapel na Welcome scénu Hradeckého slunovratu

redakce 06.10.2020

Welcome scéna tradičně nabízí skvělou příležitost pro české i zahraniční kapely prezentovat svou vlastní tvorbu.