Články / Recenze

Fénix Ibeyi?

Fénix Ibeyi?

Tereza Bittnerová | Články / Recenze | 30.11.2017

OHODNOŤTE DESKU

Sesterské duo Ibeyi přichází po dvou letech s teprve druhou deskou, i tak na sebe dokázalo upoutat pozornost samotné Adele, která na sociálních sítích projevila náklonnost k nové nahrávce Ash. Lisa-Kaindé a Naomi Díaz nadále zůstávají věrné svému jedinečnému zvuku, odrážejícímu jejich francouzsko-kubánské kořeny. Ty se v jejich hudbě projevují jak v instrumentální složce, kde využívají tradičních perkusí, tak v textech, když zpívají nejen v angličtině, ale také ve španělštině nebo v tradičním nigerijském jazyce Yoruba, z něhož vychází i název skupiny (výraz Ibeyi popisuje jedinečné duchovní pouto mezi dvojčaty).

Album otevírá téměř a capella skladba I Carried This for Years, která už svými prvními tóny balancujícími na hranici nelibozvučnosti strhává posluchače do neobvyklé atmosféry prostupující celou deskou. Plynule navazující Away Away, první singl, vnáší svým textem kapku naděje do nejistoty života, podpořenou hypnotizujícími hlasovými harmoniemi. Oproti debutu Ibeyi působí tato nahrávka díky skladbám jako Valé, Waves či Transmission/Michaleon poněkud klidněji a pozitivněji, nevyhýbá se ale ani tématům politickým a společenským. Druhý singl Deathless popisuje zkušenost s rasistickými předsudky policie a svým mocným a nebojácným postojem připomíná Beyoncé a její Lemonade. Ibeyi zde doprovází jazzový saxofonista Kamasi Washington a gospelový pěvecký sbor, který lze v pozadí slyšet v několika dalších skladbách. Melodramatická No Man Is Big Enough for My Arms pak kombinuje výjimečně silnou skladbu s úryvky promluv bývalé první dámy Michelle Obamy, která upozorňuje na negativní postoj k ženám.


Nejvíce vybočuje další ze singlů Me Voy, ktery je s prvky reaggetonu nejtanečnější skladbou, v jádru si ale zachovává jedinečnou atmosféričnost a na albu tak nepůsobí jako trn v oku. Nejslabším momentem je píseň Numb, která se po energickými perkusemi a harmoniemi nabité When Will I Learn jeví poněkud nudně.

Svým debutem si Ibeyi vybudovali nemalou fanouškovskou základnu, kterou svou novou deskou nezklamali. Nevšedními fascinujícími melodiemi a jazykově ne příliš náročnými, ale procítěnými texty dokáží posluchače provést svou bolestí i radostí. Po oplakání ztráty (na prvním albu) vstupují sestry do odvážnější éry, konfrontující přítomnost a nabírající sílu pro boj za budoucnost.

Info

Ibeyi – Ash (XL Recordings, 2017)
www.ibeyi.fr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.