Zprávy / Festivalové

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.09.2022

Po složitých covidových dobách chystá pražský Jazz Dock skutečně nabitý ročník svého nejprestižnějšího festivalu, který vzniká ve spolupráci s Prahou 5. K Vltavě zavítají ve dnech 3. až 9. listopadu 2022 takové hvězdy, jako jsou Joe Lovano, Gretchen Parlato nebo americká kapela The Bad Plus.


O zahájení festivalu se postará 3. listopadu skladatel a klavírista Aaron Parks, který představí svůj projekt Little Big. Aaron Parks se začal prosazovat na přelomu tisíciletí. Nejprve na sebe upozornil především jako sideman Terence Blancharda. Skutečného úspěchu dosáhl díky svému pátému albu Invisible Cinema, vydanému u prestižní společnosti Blue Note. Něžný vokální jazz vnese do festivalu nejprve česká zpěvačka Marta Kloučková, která na Jazz On5 pokřtí své nejnovější album Stopa Snu, a poté v USA žijící vokalistka Anna Kolchina. Hlas Anny je sametový, elegantní, zranitelný i svůdný a slibuje krásný večer plný emocí. Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones. Její členové používají postupy neworleánských groovů nesených suzafonem, ostré funkové kytarové rify a skvěle zaranžované dechové sazby. Vystupují často s různými vokalisty a tentokrát si na turné přizvali famózního Akie Bermisse. Tento zpěvák a pianista disponuje neskutečně charismatickým vokálem někde na pomezí Donnyho Hathawaye a Toma Waitse.

Závěrečné tři dny festivalu budou skutečně našlapané. Nejdříve pódium ovládne velikán světového saxofonu Joe Lovano. Je jeden z nejvlivnějších saxofonistů moderního jazzu, který shrnuje odkaz velkých hráčů 50. a 60. let, jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane. Můžete se těšit na repertoárový průřez tvorby a také na některé zbrusu nové skladby ve špičkovém podání elitní jazzové kapely. O den později, tedy 8. listopadu, vystoupí originální americká zpěvačka a skladatelka Gretchen Parlato. Zhruba od roku 2000 si tato oceňovaná umělkyně právem vysloužila pověst jedné z nejvynalézavějších a nejúžasnějších zpěvaček své generace. Pro svůj první koncert v Jazz Docku přiváží Gretchen také hvězdnou sestavu. Samotný závěr festivalu bude zároveň jedním z jeho vrcholů. Do Jazz Docku se vrátí jedinečná a originální kapela The Bad Plus, která k nám přijíždí po delším čase ve zcela obměněné podobě, v kvartetu se saxofonem a elektrickou kytarou. Jejich hudba se vyhýbá jakémukoliv škatulkování a hledá neustále způsoby, jak překlenout pravidla a hranice žánrů a technik.

Info

Jazz On5
3.–9. 11. 2022
Jazz Dock, Praha
web festivalu

foto © Jimmy Katz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace