Zprávy / Festivalové

Festival Meeting Brno je za dveřmi

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.07.2021

Šestý ročník festivalu se uskuteční od 26. července do 1. srpna 2021 a jeho mottem je Pravda vítězí?. Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Festival Meeting Brno zahájí 26. července v 18:00 vernisáží výstavy Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla v areálu augustiniánského opatství na Mendlově náměstí. Na výstavu naváže diskusní fórum herečky Sarah Haváčové a jejího bratra, historika Ondřeje Haváče, kteří společně provedou návštěvníky zahajovacím večerem. S Ivem Jupou a Jiřím Zajícem budou diskutovat na téma stavu českého školství a s Markem Orko Váchou o dopadu klimatických změn. Večer hudebně doprovodí Martin Evžen Kyšperský z kapely Květy.

Významnou část programu věnuje festival připomínce stého výročí narození odbojářky Marie Kudeříkové – mimořádně statečné ženy, jejíž životní příběh byl před rokem 1989 vyprávěn v souladu s cíli komunistické propagandy, aby pak byl v době porevoluční zapomenut. Pozvání k účasti na festivalu přijala mimo jiné i paní Magda Vášáryová, která ztvárnila Marii Kudeříkovou ve filmu Jaromila Jireše …a pozdravuji vlaštovky. S diplomatkou, političkou a herečkou Magdou Vášáryovou se mohou návštěvníci setkat 28. července na nádvoří Městského divadla Brno v rámci diskuse nazvané „Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět”, kterou moderuje Martina Viktorie Kopecká. Osobnost Marie Kudeříkové připomene také výtvarník a sochař Pavel Karous. Ve středu 28. července proběhne vernisáž jeho umělecké intervence do stávajícího pomníku Marie Kudeříkové na třídě Kapitána Jaroše, vytvořeného v 70. letech Josefem Preclíkem a Milošem Axmanem. Tentýž den proběhne s Pavlem Karousem komentovaná prohlídka výtvarných objektů ve veřejném prostoru Brna, která začíná v 15:00 na Malinovského náměstí před Domem umění. Dramaturgickou linku Marie Kudeříkové zakončí taneční performance z dílny ProArt choreografa Martina Dvořáka, vycházející z dopisů Marie Kudeříkové psaných z vězení. Představení se uskuteční na nádvoří Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu v neděli 1. srpna.

Letošní motto Pravda vítězí? bude skloňováno také v pátek 30. července během večera věnovaného ukrajinské a běloruské současnosti i historii. Přestože Ukrajina i Bělorusko jsou země, které jsou s námi historicky spjaty, víme o nich relativně málo a naše znalosti jsou často zatíženy stereotypními představami. Brněnský historik Tomáš Řepa se svým kolegou Radomyrem Mokrykem přiblíží festivalovému publiku příběh takzvaných Banderovců, ukrajinským tématům se dále bude věnovat ukrajinistka Lenka Víchová a diskusní fórum seznamující s Běloruskem povede překladatel Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury. Kromě diskusí nabídne tento večer hudební vystoupení Aliaksandra Yasinského a bohatý doprovodný program i pro děti.

Následující den v sobotu 31. července mohou příznivci festivalu tradiční Poutí smíření uctít památku německojazyčných obyvatel Brna, vyhnaných na konci druhé světové války. Letos bude pouť navíc věnována podpoře běloruské občanské společnosti. Jako host vystoupí v závěru pouti v zahradě kláštera augustiniánského opatství bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Témata festivalu výtvarně zpracovávají také další dvě výstavy umístěné na Mendlově náměstí. Tou první je Svlékání, expozice děl studentek FAVU - Ateliéru tělového designu, které subjektivně zkoumají vybrané dějinné události. Druhou je výstava skupiny umělců z Lipska nesoucí název Merry-Go-Round-Go-Round, ztěžka se otáčející chátrající kolotoč jako dočasný protiválečný pomník. Meeting Brno tradičně otevře téma ekumeny a mezináboženského dialogu, a to například na setkání Martiny Viktorie Kopecké s Pastoral Brothers. Festivalový program nabídne i divadelní představení, diváci se mohou těšit na Divadlo Feste zpracovávající téma hilsneriády nebo na premiéru hry o Kurtu Gödelovi souborů Mikro-teatro a Bazmek entertainment.

Info

Festival Meeting Brno
26. 7. – 1. 8. 2021
Brno
web festivalu

foto © se svolením Festivalu Meeting Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 19.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace