Zprávy / Festivalové

Festival Nyege Nyege představí to nejlepší ze současné africké hudby

Festival Nyege Nyege představí to nejlepší ze současné africké hudby

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.09.2022

Ugandský festival Nyege Nyege již za týden proběhne u Itandských vodopádů. Do své soupisky přidává ještě krále amapiana, tvořícího pod jménem Vigro Deep, královnu afrohouseu Desiree nebo ugandského Katokye, který je jedním z nejpopulárnějších tradičních zpěváků v zemi. Velkým lákadlem je také nigerijský pionýr žánru zvaného cruise DJ Tobzy nebo zásupce africké diaspory v Holandsku Munchi.

Hlavní pódium bude letos patřit dvěma výcházejícím hvězdám východní Afriky, ghanské zpěvačce Adomaa a keňské popové hvězdě Kabeaushému, kteří na festivalu představí své nové projekty a jejichž alba vyjdou těsně po festivalu. Vystoupí také žijící legenda, kamerunský pionýr makossy Eko Roosevelt, který na festivalu oslaví osmdesáté narozeniny. Podpoří ho navíc patnáctičlenný sbor. Festival pravidelně vybírá to nejlepší z místní hudby a snaží se také iniciovat také nové spolupráce a setkání. Probíhat bude na osmi pódiích, od čtvrtka do pondělního rána.

Průsečíky mezi hudbou, tancem a uměním perfomrance bodou hledat kolektivy Yoke a Kinact, který je známý svými divokými kostýmy. Velkým lákadlem bude radikální africký spolek Ramon Productions neboli Wakaliwood, který dal název jedinečnému žánru akčního filmu a během festivalu spolu se členy Kinact natočí krátký film. Samozřejmostí bude i řada uměleckých intervencí, kupříkladu umělkyně Mika Oki pro svou instalaci využije nasvěcování hmyzu nad Nilem. Na festivale navíc vznikne i první živá stage na světě, kterou vypěstovalo Africké centrum pro radikální mykologii. Co dodat? Festival, jaký jinde nenajdete. A co je na tom nejlepší? Full Moon bude u toho. Více již brzy.

Info

Nyege Nyege
15.-18. 9. 2022
Jinja, Uganda
web festivalu

foto © se svolením Nyege Nyege

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce 19.09.2022

Prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Hvězdárna a planetárium, Brno.

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce 18.09.2022

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace