Akce

Festival Rosnička jako centrum nezávislé elektronické muziky. Podeváté.

Festival Rosnička 2019
28.06.2019 17:00
, Svitavy

Festivalovým mottem je snaha o bourání stereotypů, vymezení se proti všednosti a o zprostředkování pohledu mimo zájem mainstreamových médií. Festival Rosnička si klade za cíl představovat publiku nové postupy v hudbě, aktuální pohled na staré styly, moderní přístup v hudební tvorbě a ohýbání zaběhlých stereotypů. Chce ukázat, že techno dávno není sprosté slovo, ale nedílná součást nynější popkultury.

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs, zde jednou za rok navozují atmosféru karnevalu, kde se ale nenosí kostýmy. Rosničkovský karneval je postaven z moderních zvuků. Za dobu existence si Rosnička vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici. Stejně tak zde ale vykrystalizovalo několik žánrových pilířů, které dávají dramaturgii pevnou základnu.

Program akce vždy obsahuje to nejčerstvější, co aktuální dění tuzemské undergroundové scény nabízí. To je doplněno o ověřené projekty, které zdejší elektronickou dlouhá léta budovaly a stále mají co nabídnout i fanouškům o dvě generace mladším. Hudba je totiž pořád stejná, tedy ta dobrá a ta špatná. Pokud se podíváme na konkrétní stylové zastoupení, zjistíme, že základ tvoří klubová taneční hudba, tedy techno, house, electro a drum’n’bass, zpravidla servírovaná z DJských pultů. Druhou významnou složkou jsou žánrově hůře zařaditelné fúze ve formě živých vystoupení se zpěváky a rapové projekty s MCs. Čtvrtou kolonku pak plní hudba vytvářená přímo na pódiu, často značně experimentální, bez připravených smyček a bez běžných nástrojů, nejčastěji ve formě jamů na vlastnoručně sestavených syntetizátorech. Ročník 2019 bude v nastavených mantinelech pokračovat, zásadní změny se ale dočká řešení areálu. Centrem dění by se mělo posunout blíže k pláži ku břehu rybníku, kde se po loňském beta-testu chystá plnohodnotné podium a festival tak premiérově nabídne tři scény.

Info

Festival Rosnička 2019
28. – 30. 6. 2019 17:00
U Rosničky, Svitavy
fb událost

foto © Jiří Kropáč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.