Zprávy / Festivalové

Festival Rosnička jako centrum nezávislé elektronické muziky. Podeváté.

Festival Rosnička jako centrum nezávislé elektronické muziky. Podeváté.

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.01.2019

Festivalovým mottem je snaha o bourání stereotypů, vymezení se proti všednosti a o zprostředkování pohledu mimo zájem mainstreamových médií. Festival Rosnička si klade za cíl představovat publiku nové postupy v hudbě, aktuální pohled na staré styly, moderní přístup v hudební tvorbě a ohýbání zaběhlých stereotypů. Chce ukázat, že techno dávno není sprosté slovo, ale nedílná součást nynější popkultury.

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs, zde jednou za rok navozují atmosféru karnevalu, kde se ale nenosí kostýmy. Rosničkovský karneval je postaven z moderních zvuků. Za dobu existence si Rosnička vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici. Stejně tak zde ale vykrystalizovalo několik žánrových pilířů, které dávají dramaturgii pevnou základnu.

Program akce vždy obsahuje to nejčerstvější, co aktuální dění tuzemské undergroundové scény nabízí. To je doplněno o ověřené projekty, které zdejší elektronickou dlouhá léta budovaly a stále mají co nabídnout i fanouškům o dvě generace mladším. Hudba je totiž pořád stejná, tedy ta dobrá a ta špatná. Pokud se podíváme na konkrétní stylové zastoupení, zjistíme, že základ tvoří klubová taneční hudba, tedy techno, house, electro a drum’n’bass, zpravidla servírovaná z DJských pultů. Druhou významnou složkou jsou žánrově hůře zařaditelné fúze ve formě živých vystoupení se zpěváky a rapové projekty s MCs. Čtvrtou kolonku pak plní hudba vytvářená přímo na pódiu, často značně experimentální, bez připravených smyček a bez běžných nástrojů, nejčastěji ve formě jamů na vlastnoručně sestavených syntetizátorech. Ročník 2019 bude v nastavených mantinelech pokračovat, zásadní změny se ale dočká řešení areálu. Centrem dění by se mělo posunout blíže k pláži ku břehu rybníku, kde se po loňském beta-testu chystá plnohodnotné podium a festival tak premiérově nabídne tři scény.

Info

Festival Rosnička 2019
28. – 30. 6. 2019 17:00
U Rosničky, Svitavy
fb událost

foto © Jiří Kropáč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.

Brutal Assault hlásí legendu Mercyful Fate

redakce 05.02.2020

Po více než 40 let od vzniku a 20 let od posledního regulérní koncertní aktivity přijedou Mercyful Fate na Brutal Assault.

Festival Pop Messe přiveze Modeselektor i Algiers

redakce 04.02.2020

Nový hudební festival Pop Messe přiveze do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Tommyho Cashe, Kokoko! a mnoho dalších.

Na Pohodě zahraje i britská art-popová hvězda FKA twigs

redakce 04.02.2020

Z doprovodné tanečnice velkých hvězd se v krátké době stala FKA twigs ikonou moderního umění.