Zprávy / Festivalové

Festival Rosnička jako centrum nezávislé elektronické muziky. Podeváté.

Festival Rosnička jako centrum nezávislé elektronické muziky. Podeváté.

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.01.2019

Festivalovým mottem je snaha o bourání stereotypů, vymezení se proti všednosti a o zprostředkování pohledu mimo zájem mainstreamových médií. Festival Rosnička si klade za cíl představovat publiku nové postupy v hudbě, aktuální pohled na staré styly, moderní přístup v hudební tvorbě a ohýbání zaběhlých stereotypů. Chce ukázat, že techno dávno není sprosté slovo, ale nedílná součást nynější popkultury.

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs, zde jednou za rok navozují atmosféru karnevalu, kde se ale nenosí kostýmy. Rosničkovský karneval je postaven z moderních zvuků. Za dobu existence si Rosnička vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici. Stejně tak zde ale vykrystalizovalo několik žánrových pilířů, které dávají dramaturgii pevnou základnu.

Program akce vždy obsahuje to nejčerstvější, co aktuální dění tuzemské undergroundové scény nabízí. To je doplněno o ověřené projekty, které zdejší elektronickou dlouhá léta budovaly a stále mají co nabídnout i fanouškům o dvě generace mladším. Hudba je totiž pořád stejná, tedy ta dobrá a ta špatná. Pokud se podíváme na konkrétní stylové zastoupení, zjistíme, že základ tvoří klubová taneční hudba, tedy techno, house, electro a drum’n’bass, zpravidla servírovaná z DJských pultů. Druhou významnou složkou jsou žánrově hůře zařaditelné fúze ve formě živých vystoupení se zpěváky a rapové projekty s MCs. Čtvrtou kolonku pak plní hudba vytvářená přímo na pódiu, často značně experimentální, bez připravených smyček a bez běžných nástrojů, nejčastěji ve formě jamů na vlastnoručně sestavených syntetizátorech. Ročník 2019 bude v nastavených mantinelech pokračovat, zásadní změny se ale dočká řešení areálu. Centrem dění by se mělo posunout blíže k pláži ku břehu rybníku, kde se po loňském beta-testu chystá plnohodnotné podium a festival tak premiérově nabídne tři scény.

Info

Festival Rosnička 2019
28. – 30. 6. 2019 17:00
U Rosničky, Svitavy
fb událost

foto © Jiří Kropáč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Melt Festival s pestrým programem

redakce 26.06.2019

Letošní ročník německého Melt Festivalu nabídne žánrově pestrý line-up. Bon Iver, Four Tet, Helena Hauff i Skepta.

Hudební festival za ochranu životního prostředí

redakce 25.06.2019

Hudební akce, která má za cíl finančně podpořit ekologické neziskové organizace a jejich projekty.

Okolojeles popáté a nejpestřeji

redakce 24.06.2019

Přehlídka tuzemské alternativní scény v přírodě a s přírodou oživí malebný kulturní areál Doubí u obce Nárameč na Třebíčsku.

John Scofield hlavní hvězdou festivalu Jazz On5

redakce 23.06.2019

Festival Jazz On5 oslaví dekádu fungování klubu Jazz Dock a pozval si světové hvězdy, jako jsou John Scofield, Judith Hill nebo Benny Golson. Startuje na samém konci října.

Letní filmová škola představí Michaela Hanekeho i studentské snímky českých tvůrců

redakce 22.06.2019

Letní filmová škola představí tvorbu Michaela Hanekeho i studentské snímky významných českých tvůrců. Přijedou Lech Majewski, Christian Berger či Alexej German ml.

Nejlepší kérky na Tattoo Convention

redakce 20.06.2019

V Praze se uskuteční 21. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování Tattoo Convention. Vystoupí nejen Vladimír 518.

Na Coombalu Rutka Laskier, Lazer Viking nebo Transmitter

redakce 19.06.2019

Kdo má rád dobrou zajímavou muziku, nemá strach si poslechnout něco nového, Coombal Open Air 2019 ideální fesťák pro něj.

Zpěvačka Giudi vystoupí v rámci Rock for People

redakce 15.06.2019

Giudi je sólová interpretka a skladatelka, která svou tvorbu označuje jako deep-pop.

Studentský festival Deziluze rozpohybuje areál bývalé cihelny

redakce 15.06.2019

Deziluze nabízí prostor muzikantům, divadelníkům, spisovatelům, fotografům i malířům, ale také sportovcům nebo produkčním.

Grape festival plní letošní program

redakce 14.06.2019

Jubilejní desátý ročník piesťanského festivalu Grape doplňuje bohatý program o hvezdy domácí scény i rapperku IAMDDB.