Zprávy / Festivalové

Festival Slunovrat nabízí

Festival Slunovrat nabízí

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2023

Ke švédskému stolu plnému hudebních a dalších kulturních lahůdek bývá někdy přirovnáván festival Slunovrat. Po postupném odtajňování jmen vystupujících je nyní tento švédský stůl zcela prostřen, díky čemuž je jasné, že si během třech dnů posledního červnového víkendu přijdou umělečtí gurmáni opět na své. Generálním mediálním partnerem jubilejního desátého ročníku Slunovratu, který proběhne od 22. do 24. června v historických kulisách Opavy, se stala Česká televize.

Slunovrat si zakládá na tom, že je žánrově rozkročen od folkloru až po elektroniku. A tak se budou moci návštěvníci festivalu účastnit vystoupení elektronické legendy švýcarských The Young Gods, divoké srbské balkánské dechovky Mr. Žarko, ukrajinsko-polské skupiny Dagadana, maďarského tria Terra Profonda, skupin Tata Bojs či Buty vedle komornějších koncertů tria Jamair, Marie Puttnerové s kapelou, ženského sboru z Kudlovic či jazzového vystoupení sdružení Vilém Spilka Quartet. Lahůdkou bude nesporně koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis v podmanivém prostoru kostela sv. Václava. Ten druhý den doplní workshop gregoriánského chorálu pod vedením Davida Ebena v kostele svatých Janů, o jehož obnovu a opravy se festival Slunovrat zasazuje. Z dalším jmen zmiňme například skupiny Khoiba, Dukla, Dva, Františka Skálu a Třaskavou směs, čímž ale výčet zdaleka nekončí.


Švédský stůl Slunovratu tradičně zdobí také debatní scény. „Za zmínku stojí nepochybně účast ruského historika Andreje Zubova, který loni na poslední chvíli uprchl z Moskvy před Putinovým pronásledováním do České republiky, beseda s americkým světoběžníkem a aktivistou hnutí Solidarita v komunistickém Polsku a na mnoha dalších místech světa Robertem Fieldingem či chirurgem a autorem knihy Sarajevská princezna Edo Jaganjacem,“ vyjmenovává dramaturgyně debatní scény Magdaléna Hájková. Hlavním českým hostem bude režisérka Olga Sommerová, která zde představí několik svých filmů. Kromě ní se na festivalu budete moci setkat také s Františkem Kotletou a Kristýnou Sněgoňovou, youtuberem Lukefrym, spisovatelem Luďkem Navarou, cestovatelem Petrem Horkým, novináři Dobrovským a Šídlem, spisovatelkou Kamilou Hladkou a hrdinkami její knihy Sestry a řadou dalších inspirujících osobností.

Slunovrat je ovšem společenskou událostí s mnoha dalšími přesahy. Letos zde budou například předány hned dvě ceny – tradiční Cena za krásu slova udělovaná partnerským radiem Proglas, a premiérově také Cena Slunovratu pro lidi, kteří vracejí světlo do tmy. Jejím autorem je sochař Daniel Klose a historicky prvnímu laureátovi ji předá na závěr festivalu ředitel ostravského studia České televize Miroslav Karas.

Rovnocennou součástí Slunovratu jsou také výstavy, gastro a mnoho dalšího. Ani letos tedy nebude chybět nový cirkus V.O.S.A., knižní zóna a autogramiádami na Ptačím vrchu, filmové projekce ve spolupráci s Letní filmovou školou Uherské Hradiště, výstava mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo a bohatá gastrozóna s vlastním hudební programem.

Info

Festival Slunovrat
22.–⁠24. 6. 2023
Opava
web festivalu

foto © Jan Kratochvíl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace