Akce

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

Sonda 2022
12. 11. 2022 17:00
Hvězdárna a planetárium, Brno

Dne 12. listopadu 2022 se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno uskuteční první ročník jednodenního hudebního festivalu Sonda. Program události nabídne vystoupení předních českých i zahraničních tvůrců elektroakustické hudby a audiovizuální performance.

Brněnský festival Sonda prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Řada vystoupení vzniká přímo na míru události a využívá akustická i vizuální specifika prostoru kopule planetária. Na prvním ročníku festivalu vystoupí tři zahraniční účinkující. Prvním z nich je Tomoko Sauvage – japonská skladatelka a multimediální umělkyně známá svými dlouholetými experimenty s unikátním hudebním nástrojem kombinujícím vodu, keramické a skleněné mísy, hydrofony (podvodní mikrofony) a elektroniku. Její živá vystoupení, jsou založena na interakci mezi zvukovým médiem (vodou) a prostředím, ve kterém se nachází – jeho architekturou, akustickými vlastnostmi, teplotou nebo vlhkostí vzduchu.

Druhým z vystupujících je zástupce stockholmské experimentální drone scény a člen kolektivu sdruženého kolem kultovního stockholmského labelu XKatedral David Granström. Ve své tvorbě Granström pracuje s pomalými transformacemi i cykličností, kytarové nahrávky mísí se syntetizovanými zvuky a klidné okamžiky střídá s drtivou hlasitostí. Na festivalu Sonda představí nahrávky ze svého druhého studiového alba Empty Room (Hallow Ground, 2021) a jeho vystoupení doplní videoprojekce vytvořené speciálně pro tuto příležitost kolektivem tvůrců z projektu Trychtýř.


Posledním zahraničním účinkujícím je Tadej Droljc – slovinský interdisciplinární umělec a kreativní kodér, jehož tvorba zahrnuje elektronickou hudbu, počítačové audiovizuální kompozice a intermediální instalace. Svoji tvorbu prezentoval na předních festivalech jako např. Mutek v Montrealu nebo Ars Electronica v Linci. Speciálně pro festival Sonda připravuje Tadej full-dome verzi svého audiovizuálního setu, která pokryje celou promítací plochu kopule planetária.

Jiří Suchánek se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje trvalým audiovizuálním instalacím, které často umisťuje do netradičních prostor jako je astronomická observatoř, duny, lávka či jeskyně, a zkoumá tak mimo jiné trvanlivost elektronických médií v těžších klimatických podmínkách. Kombinuje při tom zvuk, světlo, objekty, mechaniku, elektroniku a kód s pečlivě vybranými prostory. Dalším zástupcem místní scény je Tomáš Vtípil – výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby a v neposlední řadě performer. V minulosti spolupracoval s nejrůznějšími hudebními uskupeními napříč žánry – DG307, Monikou Načevou, Urbandem či M. E. Kyšperským. Přímo pro festival připravuje 8kanálovou zvukovou kompozici zachycující výrobu tradičního korejského pokrmu kimči a v něm probíhající biologické procesy.

Info

Sonda 2022
12. 11. 2022 17:00
Hvězdárna a planetárium, Brno
Fb událost

Událost se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

foto © Jhns Berger

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace