Zprávy / Festivalové

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.07.2021

Nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem bude poslední červencovou sobotu opět patřit příznivcům festivalu Letní alternativa. Rozhodnutím vedení města tak, po dlouhé společenské odmlce způsobené pandemickými opatřeními, nebude ani letos Bystřice ochuzena o svůj tradiční letní festival.

Festival zahájí unikátní úkaz tuzemské scény, ostravská rodačka Vladivojna La Chia. „Vladivojnu sledujeme již od dob, kdy působila v naprosto originální ostravské sestavě Banana. Její hudební i literární záběr je opravdu velký, i proto nám letos bude festival zahajovat v nezvykle komorní póze za doprovodu excelentní violoncellistky Terezie Kovalové,“ sděluje Tomáš Hradil, dramaturg festivalu z agentury Seventy.cz, která festival produkčně zajišťuje.

V tradičně stylově rozevřeném programu se diváci dočkají i světové premiéry. „První oficiální koncert v Bystřici zažije nová pražská sestava Frankie and The Deadbeats, která je naprosto celá ponořena do country a nádvoří se přenese do amerického Nashvillu,“ nastiňuje další účinkující produkční Martin Táborský. Dodává, že muzikanti, kteří působili v kapelách jako Hanba, Prague Conspiracy, Unholy Preachers, TiNG nebo Inverta Storca, hodlají dobýt srdce posluchačů Country Rádia, stejně jako přesvědčit posluchače všech ostatních rádií, že není country jako country a klobouky, košile a koňáky jsou prostě cool.

Tahákem lineupu budou bezesporu Elektrick Mann z Valmezu. Svého času nejkontroverznější hudební seskupení ve střední Evropě se od 1996 pohybuje na pomezí hip hopu, metalu a punku. Jejich skladby zlidověly po celém Česku a kapela proslula svým nekompromisním ostrovtipem, sebeironií, vztahem k drogám, alkoholu, ženám a svědectvím o životě v drsném kraji jménem Valmez.

Hlavní lahůdkou letošní Letní alternativy bude Fiktivní Šílenství - kapela, která vznikla pro uctění památky a díla Mejly Hlavsy, nejvýraznější osobnosti českého undergroundu a hudebníka, vizionáře. „Mejla by letos oslavil sedmdesátku, zároveň uplynulo dvacet let od jeho velmi předčasného odchodu. Proto se dali dohromady původní muzikanti z jeho skvělých projektů Fiction a Šílenství, aby připomněli tyto dva výrazné hudební počiny druhé půle 90. let. Na zámku tedy přivítáme, jak je u nás zvykem, opět legendy a stěžejní kameny československé muziky,“ udává důvod vzniku speciální kapely Tomáš Hradil a přibližuje výjimečnou sestavu. „Bratři Dušan a Jan Vozáryové byli spolu s klávesistou Petrem Kučerou základem novovlnného Oceánu, ve kterém zároveň v současnosti zpívá i Jitka Charvátová. Sestavu pak umocňuje éterická basistka Eva Turnová, která působila v Plastic People nebo DG 307, a skvělý kytarista Ivan Manolov. Největším hudebním přínosem v osobě Dušana Vozáryho je především jeho brilantní práce se samply. Nemá prostě konkurenci,“ dodává Hradil.

Info

Letní alternativa
31. 7. 2021 18:00
nádvoří zámku, Bystřice pod Hostýnem
fb událost

foto © Valdemar Bednarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sedmý ročník Letiště se vrací do Hranic

redakce 05.08.2021

Návštěvníci festivalu Letiště X0XI se mohou těšit také na speciální architektonická řešení venkovních prostor Karnoly.

Třetí ročník festivalu A Day of Sound

redakce 05.08.2021

Publikum přijíždí jednak pro sugestivní prostředí interiérových scén a ústředního zahradního pódia jezuitské koleje, jednak pro specifický kurátorský výběr.

Jazz Goes to Town představí české i světové premiéry

redakce 04.08.2021

Na programu závěrečného koncertu budou dvě exkluzivní světové premiéry skladeb, které jejich autoři Michal Nejtek a Peter Graham připravují speciálně pro JGTT.

Inovativní stage na Rock for People Hope

redakce 03.08.2021

Mezi chystaná témata patří i obnovitelné energie a energetická soběstačnost, k níž vodíkové pohony jako H2Base zásadně přispívají.

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

redakce 02.08.2021

Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech?

Festival Banát se blíží

redakce 02.08.2021

Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku.

Letní filmová škola vyvrcholí premiérou filmu Zprávy

redakce 01.08.2021

Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni.

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce 31.07.2021

Queer filmový festival Mezipatra uvede během festivalu Prague Pride program pod názvem Identita ve městě.

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace