Zprávy

Film Kiruna sleduje absurditu vytěženého kraje

Film Kiruna sleduje absurditu vytěženého kraje

redakce | Zprávy | 17.09.2020

Dokumentární film Kiruna – překrásný nový svět je portrétem utopického a dystopického města stejně jako výstižnou reflexí dnešní společnosti. Režisérka Greta Stocklassa sleduje proměnu vytěženého města v severním Švédsku, které muselo ustoupit těžbě železné rudy.

Kiruna vypráví příběh švédského města za polárním kruhem, které bylo postaveno na obrovském ložisku železné rudy. Důsledkem důlní činnosti se začalo postupně propadat. Městská rada se společně s těžební společností LKAB rozhodly město včetně obyvatel přesunout o 3 kilometry na východ. Jak ale může taková budoucnost přesunutého města vypadat? Na pozadí velkého příběhu stěhujícího se města sleduje film tři konkrétní drobné příběhy místních obyvatel, kteří se snaží přizpůsobit nebo vzepřít podivné situaci. Sámská teenagerka Maja objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, Abdalrahman, teenager z Jemenu, přichází do města jako uprchlík a pomalu zjišťuje, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat potvrzení o trvalém pobytu. Do třetice doplňuje mozaiku silných nenápadných hrdinů stárnoucí učitel a místní aktivista Timo, který je odpůrcem přesunu a jasně demonstruje střet starého světa s novou průmyslovou společností. Zánik starého města pro něj znamená krutou ztrátu vlastních vzpomínek. Protagonisté hledají vlastní identitu, společné hodnoty a lepší budoucnost. Snaží se přizpůsobit absurdní situaci a kompletnímu přesunu města, který má nastat do konce roku 2033.

Kiruna je metaforou současné evropské společnosti. Greta Stocklassa usazuje k jedinému pomyslnému vratkému stolu téma migrace, snahu vyrovnat se s vlastní kulturní identitou, kterou prožívá mladá sámská dívka, konflikt starého a nového dynamického světa stejně jako střet mezi průmyslovou městskou krajinou a panenskou přírodou. Dokument nabízí také velmi specifickou hudbu od zvukaře Pavla Jana. Ten v okolí dolu nahrával na elektrosluch – zařízení, které zaznamenává elektromagnetické vlnění a přenáší je do zvukové formy. Zároveň složil hudbu pro varhany místního kostela, které se postupně rozlaďují důsledkem těžebních vibrací.

Info

Kiruna – překrásný nový svět
režie: Greta Stocklassa, 2019
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Festival Ostrava Kamera Oko nabídne dvě vize budoucnosti

redakce 19.09.2020

Diváci se mohou těšit na unikátní audiovizuální noc, projekci letního kina ve Vítkovicích i pásmo soutěžních snímků, které bude akcentovat země výrazně zasažené epidemií.

Nová sezona HaDivadla nese téma Adaptace

redakce 19.09.2020

„Dá se adaptovat bez radosti? Kdy vlastně celá ta krize začala?“ ptá se kolektiv HaDivadla.

Garden of Eden od Metronome Blues vychází u Kabinet Records

redakce 18.09.2020

Album bylo nahráno a produkováno výhradně Braddockem. Obsahuje písně, které vznikly v jeho studiu v Brně a dvě novější.

Hudební ceny Vinyla oslaví deset let

redakce 18.09.2020

Do desátého ročníku vstupují hudební ceny Vinyla a chystají hned devět koncertních večerů.

Mutanti hledaj východisko s Miroslavem Krobotem

redakce 17.09.2020

Klip režíroval Jiří Konvalinka, herec a muzikant, který má na kontě už jednoho Anděla z roku 2013 s kapelou Vložte Kočku.

Festival Struny podzimu staví plovoucí scénu

redakce 17.09.2020

Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní, intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze.

Tábor s vizí temného ambientního folku a rocku

redakce 16.09.2020

Rituálnost a omamnost středověkých ohňů z rukou sporadicky vystupující smečky členů a členek Or, Vole, Lvmen, Oswaldovi a MaVa. Nová deska.

Jan Pikous v Domě Gustava Mahlera

redakce 16.09.2020

Kdybychom chtěli jedním slovem pojmenovat, co fotografie Jana Pikouse při vší různorodosti zvolených postupů spojuje, možná by se nabízelo slovo „přísvit“.

Ji.hlava letos: podněcující, inspirující, živá!

redakce 16.09.2020

Letošní ročník Ji.hlavy začíná za šest týdnů, ale už teď je jasné, že bude jiný než ty předchozí.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.