Články / Reporty

Film a živá hudba: Tanec svatého Víta vs Jan Plíhal

Film a živá hudba: Tanec svatého Víta vs Jan Plíhal

keša | Články / Reporty | 27.07.2013

Cyklus Film a živá hudba považuju za nejzásadnější na celé Letní filmové škole. Každý den němý film v doprovodu neoposlouchaných muzikantů, letos ve Slováckém divadle! Díky skvělé dramaturgii jsme tu v minulosti mohli slyšet hrát například OTK, Fetch!, C, Midi Lidi, Please The Trees, Fru Fru, Floexe a mnoho dalších. V dobách dávných, kdy se jednalo jen o „občasník“, tu měl téměř monopol Filip Topol. Nepamatuju špatné vystoupení. Každé dalo filmu nový rozměr. Hlavně když kapely přestávají být kapelami, jejich tvorba se uvolňuje v improvizaci, pryč jsou jejich písně, dosavadní tvorba a tvář.

První den letošního cyklu zahajoval hudebním doprovodem Jan Plíhal. Vyfasoval dva krátké filmy, které mu jednoduše sedly. Prvním byl Tanec svatého Víta z roku 1929 od Jorgeho Bruma do Cantoa. Naprosto nadčasová road movie jezdce krajinou za svou milou, který je zklamán, že pro ni nenašel svatý grál. Střepy krajiny, rozostřené trhy kamerou, Elfland, víly, zjevení, dobré rady nad zlato, psychedelie a no-happy end. Rytmus filmu, s kterým Plíhal pocitově pracoval, jen kytara s efekty vyšlápnutými furt na ON, looper, občasné metronomické beaty a šumy z mixáku. Nálada Plíhalových strun se od začátku do konce půlhodinové poezie nemění, i rádoby veselé scény kytaru nevykolejí a drží najetou notu. A vy pak víte, že to nedopadne dobře.

Změna přichází až v druhém krátkém dokumentárním snímku, tentokráte režiséra Manoela de Oliveiry Práce na řece Douro. Ryby, přístav, trhy, dělníci. V Plíhalových rukou pro změnu delayové ukulele, zasmyčkovaný jemný praskací rytmus jak z desky. Hudba koresponduje s atmosférou bezstarostného pracovního dne.

V půlce snímku tok přeruší chyba promítače, který nevypnul originální zvuk filmu. Plíhal se směje, nechá chvíli hrát původní zvuk kopie za doprovodu orchestru a po jeho utlumení zase pokračuje ve svém. Chvála bohu, nebýt tu on, dávno spím unuděn pod dirigentovou taktovkou! Jen tak dál, a ještě sedmkrát.

Nezbývá, než se těšit na doprovod kapel Planety, Vložte Kočku, Ufajr, Vac da Hawk & Karel Mojžíš, Georg Cremashi & Petr Vrba, Longital a Kochlea.

Info

Letní filmová škola 2013
Film a živá hudba: Tanec svatého Víta (hudební doprovod: Jan Plíhal)
26. 7. 2013, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

foto © Marek Malůšek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.