Zprávy / Offtopic-Novinky

Filmová mapa My Street Films podruhé

Filmová mapa My Street Films podruhé

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 25.03.2015

Již podruhé se pro všechny filmové amatéry, profesionály i fanoušky otevírá možnost zapojit se svým příběhem do originální online filmové mapy My Street Films. Po úspěšném prvním ročníku, ve kterém se na stránkách mystreetfilms.cz objevilo více než 60 snímků převážně z hlavního města Prahy, se nyní projekt rozrůstá do všech koutů České republiky. Příležitost stát se filmařem a představit zajímavá, málo známá, každodenní i zapomenutá místa v krátkém snímku do deseti minut má tak kdokoliv, kdo vlastní filmovou kameru, fotoaparát či mobilní telefon. Kdo vlastní dobrý filmový námět, může jej přihlásit do soutěže námětů již 20. dubna a získat pomoc zkušených režisérů.

Úspěšný pilotní rok filmového projektu My Street Films, jenž vzniká pod záštitou dokumentárního portálu DAFilms.cz, ukázal, že mezi filmovými amatéry i fanoušky všech generací rozhodně nechybí chuť natáčet a následně prezentovat vlastní krátké snímky. Jen v uplynulém roce na webové stránky své filmy přihlásilo přes 100 zájemců, díky nimž vznikla první česká interaktivní filmová mapa propojující místo vzniku filmu se samotným snímkem. Diváci tak mohou virtuálně cestovat po České republice a sledovat, kde a jak další lidé žijí a jaká zajímavá místa například v budoucnu navštívit.

Projekt, jenž k českému publiku přišel z Velké Británie, kde filmová soutěž krátkých snímků pod vedením filmového festivalu Open City Docs Fest probíhá již pátým rokem, se s vyhlášením druhého ročníku pouští do významného rozšíření svých aktivit. S druhým rokem totiž oslovuje obyvatele všech měst České republiky, za nimiž bude také prostřednictvím workshopů a projekcí pravidelně dojíždět. "První ročník projektu pro nás byl velkým, ale pozitivním překvapením. Našlo se mnoho zájemců, kteří natočili krátké filmy pouze pro tuto soutěž a dali si záležet na obsahu i filmové formě. Soutěž filmových námětů umožnila nezkušeným filmařům realizovat své snímky prostřednictvím spolupráce se zkušenými režiséry a střihači. Možnost zaslat svůj námět proto všem vřele doporučuji. Zároveň mapu doprovázel velký zájem o veřejné projekce a filmové workshopy, kdy jsme měli možnost se s účastníky setkat tváří v tvář a o jejich tvorbě osobně mluvit. Úspěch prvního ročníku nás přesvědčil o tom, že filmová mapa má potenciál oslovit filmaře z celé České republiky, proto jsme se rozhodli výzvu rozšířit," vysvětluje nový prvek soutěže vedoucí projektu Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.

Hlavní tvář projektu se však nemění. I v letošním roce jej zaštiťuje čtveřice známých profesionálních dokumentaristů, kterými se pro druhý ročník stali režisérka diskutovaného dokumentu Danielův svět Veronika Lišková, dokumentární vítěz letošního ročníku MFDF Ji.hlava a autor snímku K oblakům vzhlížíme Martin Dušek, oblíbená filmová režisérka Erika Hníková a audiovizuální umělec Vladimír Turner. Ti všichni pro filmovou mapu natočí nový krátký snímek. Zároveň se však stanou dokumentárními lektory pro ty, kteří se rozhodnou do soutěže namísto hotového filmu poslat textový námět, jenž obsah chystaného snímku nastíní. Uzávěrka pro filmové náměty je stanovena na 20. dubna. Po tomto datu bude vybrána pětice nejzajímavějších nápadů, jejichž autoři budou přizváni k osobní spolupráci s filmovými profesionály, kteří jim finální snímek pomohou natočit. Jak k účasti na projektu poznamenává dokumentárními cenami ověnčený režisér Martin Dušek: "Témata pro svoje filmy většinou hledám v prostředí, kde jsem vyrostl a které dobře znám. Rozhodl jsem se spolupracovat na projektu My Street Films, protože jsem zvědavý, jaká témata ve svém blízkém okolí našli účastníci projektu. Rád jim pomůžu s tím, aby je dokázali co nejlépe zformulovat ve svých filmech." Zájem o malé a blízké příběhy přitahuje na projektu i dokumentaristku Veroniku Liškovou. "My Street Films je pro mě hravá výzva k přemýšlení o místech a lidech, které každodenně potkávám a míjím. Každá ulice nemusí nutně ukrývat velký příběh, ale někdy stačí jenom obraz nebo letmo zaslechnutý zvuk, aby se z kolemjdoucího stal zaujatý divák," vysvětluje.

Na setkání s oblíbenými dokumentaristy se však může těšit také široká veřejnost, pro kterou bude opět připravena série filmových workshopů a projekcí, jež se uskuteční po celé České republice. Zájemci se budou moci zdarma seznámit se základy režie, střihu, práce s kamerou a hudbou. První z workshopů se uskuteční již 28. 4. v Plzni ve spolupráci s festivalem Finále Plzeň. Veškeré záznamy ze setkání budou zpřístupněny také online na webových stránkách projektu mystreetfilms.cz, kde již nyní mohou budoucí soutěžící hledat zajímavé filmové tipy a rady.

Přihlašování soutěžních snímků bude veřejnosti otevřeno až do 7. září. Jedinou podmínkou přihlášení je vyplnění jednoduchého formuláře na stránkách projektu a dodržení délky snímku do deseti minut. Točit je možné na jakákoliv audiovizuální zařízení včetně fotoaparátů a mobilních telefonů. Autor nejvydařenějšího snímku získá možnost v roce 2016 se svým krátkým filmem odcestovat na prestižní londýnský festival Open City Docs Fest, kam se v letošním roce chystá první vítězka soutěže Taťána Rubášová, autorka snímku Na Knížecí věnovaného historii jedné pražské lokality. Majitel druhého místa se může těšit na vlastní projekci snímku v rámci nadcházejícího 19. ročníku MFDF Ji.hlava, jak se to v uplynulém roce poštěstilo Michalu Hříbkovi s filmem Za plakátem, prostřednictvím kterého autor reagoval na všudypřítomnost reklamy v městském prostředí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace