Články / Reporty

Fitko pod věží (Hotspot)

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 17.07.2021

Hotspot společně s Colours of Ostrava a Czech Music Crossroads připravili dvojitý elektronický set na tajném místě v Dolních Vítkovicích právě na den, kdy by býval ostravský festival začínal. No a večer měl skutečně coloursovskou atmosféru. Nejen kvůli známému areálu UNESCO. Také přívalové deště patří k věci a těsně před začátkem akce se nad Vítkovicemi zatáhlo a rozpršelo, že nebylo vidět na krok. Naštěstí patnáct minut po plánovaném startu Ventolina bylo po všem - zůstaly jen krásné kaluže a čerstvý vzduch. A tak jsme inhalovali. Jak známo, Ventolin se doporučuje právě na večer a pomáhá nejen na astma, ale i k radosti z bytí.

Král diskoték připravil vydatné fitko, pařil jako mladíče. Oznámil, že připravuje novou desku, ale držel se hitovek: Mech, Sovy, Indián, Disco Science… Otestoval i výdrž aparatury, mezi hravější pasáže stavěl velké ruchové stěny a přiznal, že měl v těch výškách závrať. To se ovšem není čemu divit.

Z mapky na vstupence vypadalo místo eventu povědomě, šokující umístění scény by ale zakreslit nešlo. Pódium byla vsazeno do dutiny koksárenské věže č. 5 z roku 1964. Deset metrů vysoko. Axel Thesleff dokonce do mikrofonu přiznal, že byl upevněn bezpečnostním pásem, aby nespadl. Podobné jištění se používá pro natáčení s kaskadéry.

Finský elektronický producent a absolvent muzikologie, který sám sebe označuje za nerda, začal hrát za soumraku a co do přísností rytmů si s Ventolinem nezadal. Na tempu sice ubral, stran masivnosti zvuků naopak. Thesleff sytí svou hudbu spoustou world music samplů a vlastními melodiemi, vrstvení i gradace probíhala v ohlušujících vlnách. Na scéně střídal tři pozice - u mašinek a všeho, do čeho se dalo bouchat vpravo, u kláves nalevo a čelem k publiku s keytarem v rukou.

Trochu překvapilo, že zařadil svůj největší hit hned do první části koncertu, aby track Bad Karma fikaně zopakoval v remixu ještě na konci. „O na kar maan rupaiye waala ban ban ke na bage!“ Set neměl hluchá místa, Thesleff vynechal chillové polohy, sázel pouze valivé tracky jako Dunya nebo Red Sun. Přídavkem dal euforickou skladbu I z desky The Hollow Men a pak zmizel v útrobách světelných panelů.

Jak zvuk, tak světelný design byl dokonalý. Vizualizace se neopakovaly, ale vyvíjely, a pracovalo se i s plochami koksárenské baterie a jejím okolím. Přípravy v dílnách Smart Production a Highlite Touring prý probíhaly přes dva měsíce a vše bylo šité lokaci na míru. A stejně jako u edice s Floexem a Bratry, i tady naštěstí vznikal záznam, který bude během srpna dostupný online. Pak bude jasné, proč si dovoluju předjímat nominaci na kulturní akci nebo produkční počin roku. Gratuluju, Hotspot crew!

Info

Hotspot: Axel Thesleff (fi) + Ventolin
14. 7. 2021
Dolní Vítkovice, Ostrava

foto © Jiří Sedlák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace