Články / Profily

Forest Swords voní hlínou a vodou

Forest Swords voní hlínou a vodou

redakce | Články / Profily | 06.03.2014

Katovický festival OFF, léto 2012. Liverpoolský producent Forest Swords, který má v té době na kontě pouze dvě EP u labelu No Pain in Pop, je uprostřed svého vystoupení. Ve stanu, příhodně nazvaném Scena Eksperymentalna, mu sekunduje basista a kromě něj už je na pódiu jenom sám Matthew Barnes a jeho laptop. Přesto to úplně stačí – jejich hudba je magická, spojuje pastorální nálady s rytmikou pohanských rituálů, zvukové útržky a digitální samply s dubovým zvukem živé baskytary. Z vystoupení je zjevné, že Forest Swords disponuje čímsi, o čem se v prostředí elektronické hudby nikdy moc nemluvilo. Je autentický, hudba je pro něj výsostně osobním prostorem, jehož hranice sám utváří. Když se tedy rozhodne, že přirozený rytmický klokot zničehonic rozředí minutovou drum’n’bassovou sekvencí jako vystřiženou z 90. let, nikdo z návštěvníků Sceny Eksperymentalne se nemůže divit. Drum’n’bass je pro Barnese zkrátka hmatatelnou vzpomínkou na léta dospívání a ani propracovanost vlastní hudby mu nezabrání používat ji jako osobní deník.

Forest Swords je solitér a možná právě proto od začátku kariéry hypnotizoval nadšené fanoušky nejnovějších elektronických mutací. Už jeho první EP Dagger Paths, na kterém světu představil unikátní vizi poslechové elektroniky, post-rocku a dubu, zaznamenalo výrazný úspěch. Vlivný internetový magazín FACT vyhlásil krátkou nahrávku deskou roku a jméno Forest Swords začali v rozhovorech zmiňovat jeho slavnější kolegové. S některými z nich později spolupracoval; produkoval třeba apoštolské r’n’b zpěváka Toma Krella alias How to Dress Well nebo připravil remix pro jednu z nejoslavovanějších současných skupin, londýnské These New Puritans. Šlo ale o výjimku – pokud máme Forest Swords přisoudit jedinou vlastnost, bylo by to programové samotářství, a to jak osobní, tak hudební. Forest Swords je samostatně působící jednotka, hudební bojovník, pro kterého je dohled nad vlastní tvorbou naprostou nutností.

Forest Swords to myslí vážně – podle vlastních slov by si nedovolil vypustit do světa nic, co by nebylo dokonalé. Všechny nástroje na deskách si nahrává sám a stejně tak je i produkuje. Protože se věnuje grafice, má na starost taky veškeré obaly a artworky. Spojení grafika a producenta elektronické hudby je v dnešní době běžné, Forest Swords ale svým perfekcionismem koncept dalece překračuje a solitérství povyšuje na světonázor.

Úplně nejlépe Forest Swords charakterizuje obraz, který sám Matt Barnes popsal v jednom z rozhovorů. Když připravoval loňský dlouhohrající debut Engravings, prvotní práce prý probíhaly v tmavé místnosti. Při míchání se rozhodl prostředí změnit, a aby dodal zvuku prostorovost, vytáhl laptop k řece, poblíž které žije. Finální mix tak probíhal na laptopu, který nebyl připojený k elektřině – když došla baterie, bylo nutné práci přerušit. Právě díky tomuto triku skladby na albu zhluboka dýchají, voní vodou i hlínou a jsou stejnou měrou neprostupné i otevřené.

Premiérové vystoupení Forest Swords v České republice bude pravděpodobně odlišné od jeho návštěvy zmíněného OFFu. Při natáčení Engravings se rozhodl přehodit výhybku a skladby pročísnout vokálními party a útržky modulovaných hlasů. Sám má pro citelnou změnu jasné vysvětlení: elektronická hudba prý stále nese punc studeného a strojově vyráběného produktu, u kterého není jasné, jestli za ním opravdu stojí člověk. Vokál má podle Barnese skladby prohřát a vdechnout jim organičnost. V tomto případě je to trochu zbytečný krok: přestože hudba Forest Swords dostává finální podobu v jeho elektronické laboratoři, táhlé kytarové motivy, zakouřené dubové beaty a démonické perkuse v sobě mají tolik života, že připomínají organismus s pravidelně tlukoucím srdcem.

Info

text © Jiří Špičák
článek vyšel v časopise Full Moon #34

Live: Forest Swords (uk) + Les Homosexuels
7. 3. 2014, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace