Články / Recenze

Francophonique supersonique (Ruby My Dear)

Francophonique supersonique (Ruby My Dear)

Dominik Polívka | Články / Recenze | 16.08.2018

Už troubějí, už troubějí na horách jeleni. A troubějí pod taktovkou Juliena Chastagnola, francouzského breakcorového producenta, který pod svým pseudonymem Ruby My Dear vydává nové album Brame.

Po dvou převážně abstraktních deskách a několika zajímavých EPčkách představuje Chastagnol své nejvyzrálejší a nejpropracovanější dílo. Brame působí jako surrealistický příběh se soundtrackem typickým pro Disneyovky nebo přírodopisné dokumenty. Zvuk je nebývale organický a jak už je u breakcoru zvykem, velmi bohatý na množství všemožných pazvuků připomínajících přehlídku hudebních mutací a absurdit. Navíc divoké samply a modulované bicí byly doplněny o nahrávky opravdových nástrojů a hlasů. Umělci jako Igorrr (Gautier Serre), Anthony Miranda nebo Emily Chick mají svá místa na jednom i více tracích a tvoří většinou ústřední melodii dané skladby. Obzvlášťe Igorrrův rukopis je tu znatelný, až to vypadá, že se jedná o další kolaboraci Serre - Chastagnol (viz Maigre).

Ruby My Dear zde kříží agresivní deathmetalové riffy s barokně líbivými melodiemi. Pojivem je pak křišťálově čistý a detailní breakcore, jímž je Chastagnol pověstný. To vše dotvářejí nečekané žánrové kombinace a že jich je: od šansonu, havajské hudby, surf rocku, thrash metalu, happy hardcoru až po reggae nebo drill n bass. Celý „braindance“ je funkčně poskládaný, takže jednotlivé části nepůsobí nahodile a neomrzí. Každá skladba má svůj osobitý motiv, svůj moment překvapení a nadprůměrné množství energie. Pouze skladba Music Box uvolní tenzi jemnou melodií hracího strojku a několika ambientními plochami před další smrští splašeného amen breaku a démonických metalových řevů. Všeho je tu tak akorát a v zábavné formě. Brame svou magickou atmosférou vytváří pocit cestování pestrobarevnými světy. Skladba Asile à la plage už svým názvem napovídá, Zeuste Incest je cestou temným hvozdem a Mini Short působí jako flashback ze Super Mario Bros. Chastagnolova schopnost poskládat kvantum zvuků a žánrů tak, aby se navzájem doplňovaly a držely formu v naprosto nestrukturované hudbě, je působivá, celek ovšem postrádá osobitý rukopis.

Ruby My Dear se tolik neodlišuje od hlavních představitelů žánru (Venetian Snares, Igorrr, Enduser), i když se jim vyrovná. Nejde o nic nového, jen o velmi dobře odvedenou práci, a to je škoda, jakkoliv jde o zlomovou desku v Chastagnolově kariéře. Na tuhle „wonderland journey“ je třeba se dobře připravit, a pokud netrpíte ADHD nebo nemáte po ruce speed, bude cesta z králičí nory těžká. A to je dobře.

Info

Ruby My Dear – Brame (PRSPCT Recordings, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.