Články / Recenze

Francophonique supersonique (Ruby My Dear)

Francophonique supersonique (Ruby My Dear)

Dominik Polívka | Články / Recenze | 16.08.2018

Už troubějí, už troubějí na horách jeleni. A troubějí pod taktovkou Juliena Chastagnola, francouzského breakcorového producenta, který pod svým pseudonymem Ruby My Dear vydává nové album Brame.

Po dvou převážně abstraktních deskách a několika zajímavých EPčkách představuje Chastagnol své nejvyzrálejší a nejpropracovanější dílo. Brame působí jako surrealistický příběh se soundtrackem typickým pro Disneyovky nebo přírodopisné dokumenty. Zvuk je nebývale organický a jak už je u breakcoru zvykem, velmi bohatý na množství všemožných pazvuků připomínajících přehlídku hudebních mutací a absurdit. Navíc divoké samply a modulované bicí byly doplněny o nahrávky opravdových nástrojů a hlasů. Umělci jako Igorrr (Gautier Serre), Anthony Miranda nebo Emily Chick mají svá místa na jednom i více tracích a tvoří většinou ústřední melodii dané skladby. Obzvlášťe Igorrrův rukopis je tu znatelný, až to vypadá, že se jedná o další kolaboraci Serre - Chastagnol (viz Maigre).

Ruby My Dear zde kříží agresivní deathmetalové riffy s barokně líbivými melodiemi. Pojivem je pak křišťálově čistý a detailní breakcore, jímž je Chastagnol pověstný. To vše dotvářejí nečekané žánrové kombinace a že jich je: od šansonu, havajské hudby, surf rocku, thrash metalu, happy hardcoru až po reggae nebo drill n bass. Celý „braindance“ je funkčně poskládaný, takže jednotlivé části nepůsobí nahodile a neomrzí. Každá skladba má svůj osobitý motiv, svůj moment překvapení a nadprůměrné množství energie. Pouze skladba Music Box uvolní tenzi jemnou melodií hracího strojku a několika ambientními plochami před další smrští splašeného amen breaku a démonických metalových řevů. Všeho je tu tak akorát a v zábavné formě. Brame svou magickou atmosférou vytváří pocit cestování pestrobarevnými světy. Skladba Asile à la plage už svým názvem napovídá, Zeuste Incest je cestou temným hvozdem a Mini Short působí jako flashback ze Super Mario Bros. Chastagnolova schopnost poskládat kvantum zvuků a žánrů tak, aby se navzájem doplňovaly a držely formu v naprosto nestrukturované hudbě, je působivá, celek ovšem postrádá osobitý rukopis.

Ruby My Dear se tolik neodlišuje od hlavních představitelů žánru (Venetian Snares, Igorrr, Enduser), i když se jim vyrovná. Nejde o nic nového, jen o velmi dobře odvedenou práci, a to je škoda, jakkoliv jde o zlomovou desku v Chastagnolově kariéře. Na tuhle „wonderland journey“ je třeba se dobře připravit, a pokud netrpíte ADHD nebo nemáte po ruce speed, bude cesta z králičí nory těžká. A to je dobře.

Info

Ruby My Dear – Brame (PRSPCT Recordings, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace