Zprávy / Festivalové

Free Jazz Festival v Kaštanu

Free Jazz Festival v Kaštanu

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.09.2022

V pražském klubu Kaštan budou večery 23. a 24. září věnovány Free Jazz Festivalu. Těšit se můžete na Elliotta Sharpa, Eternal Triangle, Konrada "Connyho" Bauera nebo Free Jazz Trio Olomouc.

Nadžánrový experimentátor, kytarista, saxofonista a klarinetista Elliott Sharp, od konce 70. let jedna z vůdčích osobností newyorské avantgardní scény, je muzikant mnoha hudebních tváří. Bravurně překračuje hranice žánrů od jazzu po noise či elektroniku. Píše soudobou hudbu pro klavír, smyčcové kvarteto, komorní ansámbly i velká tělesa. Vytváří scénickou muziku. Na Free Jazz Festivalu zahraje Sharp ve svojí nejtypičtější inkarnaci. Jako mimořádně nápaditý sólový improvizátor, tvůrce nevšedních zvukových krajin a nálad, plných dynamických zvratů.

Britské trio Eternal Triangle hraje hudbu vystavěnou na kompozicích neúnavného saxofonisty Trevora Wattse, který rád využívá jak africké a jihoamerické rytmické struktury, tak jazzové a klasické evropské hudební formy. Což ovšem neznamená, že by bylo publikum připraveno o dobrodružství improvizace. Intuitivní souhra je zajištěna už dlouholetou spoluprácí hudebníků. Trio Eternal Triangle je sice čerstvou záležitostí, funguje od roku 2001.

Trombonista Konrad „Conny“ Bauer se stal jedním z pilířů moderního jazzu v někdejším Východním Německu a zůstává jím i v pozdějších mnohem šťastnějších časech. Ohromný vliv na vývoj žánru mělo například kvarteto Synopsis, do kterého nastoupil v roce 1974, nebo Bauerův autorský projekt FEZ. K muzikantským partnerům Connyho Bauera patřili například anglický kytarista Derek Bayley, skotská free-jazzová zpěvačka a tanečnice Maggie Nicols či anglický avantgardní bubeník Tony Oxley. Mimochodem, s chutí si zahrál také v duu s Trevorem Wattsem. Jako sólista natočil Bauer cenami ověnčené album Hummelsummen (2003). Také v rámci Free Jazz Festivalu vystoupí v sólovém programu. Což ovšem v Bauerově případě neznamená jednu melodickou linku trombonu. Conny Bauer jde s dobou a pomocí looperu si umí do smyček zachytit celý trombonový orchestr. K jeho nezaměnitelnému hráčskému výrazu navíc patří umění cirkulární techniky dechu, díky které dokáže hrát „nekonečné“ tóny a jejich sekvence.

Ani letos nebude chybět reprezentant domácí scény, Free Jazz Trio Olomouc. Znalcům není třeba připomínat, že ověřená značka kvality funguje už od roku 1971. Tehdy trio vzniklo z Jazz Q. E. V. v době, kdy jeho leader Emil Viklický musel nastoupit základní vojenskou službu a zbytek kapely se rozhodl pokračovat bez harmonického nástroje. Zasvěcení vědí i to, že trio je vlastně kvarteto. Současnou sestavu tvoří saxofonista, klarinetista a houslista Josef Bláha, služebně nejstarší člen, který se k Free Jazz Triu Olomouc připojil rok po jeho vzniku, a s ním bubeník Petr Večeřa, baskytarista Luděk Záruba a saxofonista Petr Löffler.

Info

Free Jazz Festival
23.–24. 9. 2022
Kaštan, Praha
Fb událost
Fb událost

foto © Andreas Sterzing

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce 19.09.2022

Prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Hvězdárna a planetárium, Brno.

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce 18.09.2022

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace