Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2013

Biffy Clyro, headliner druhého dne Sziget festivalu, dostáli své pověsti skvělé koncertní kapely. Stejně tak výborné koncerty předvedli Ska-P nebo Bad Religion. Přesto byl tenhle den spíše odpočinkový. Polovina festivalu, pokud počítáte i dva zahřívací dny, se vypařila jako poslední zbytky vody ve čtyřicítkovém vedru. S tím se vypařil celofestivalovým návštěvníkům i nespoutaný entuziasmus. Každý začal vážit kroky a vzdálenosti se prodloužili. Hvězdy festivalu si ale stěžovat na nezájem nemohly.

Nejvíce sužovalo horko koncert Reginy Spektor, kdy se před pódium trousili diváci ze stínu, kterého je na Szigetu díky stromům dost, jen velmi pomalu. To druhý v pořadí na hlavní stagi, britský raper Dizziee Rascal, kterému sekundovali ještě dva parťáci, už měl plochu pod pódiem zcela zaplněnou, stejně jako energičtí aktivisti Ska-P, kteří zahráli koncert, tak jak to známe z vystoupení i u nás, s velkým divadlem a nasazením.

Až na dřeň, tak by se dal popsat koncert americké post-hardcore skupiny Biffy Clyro, která uzavírala hlavní stage. Pop metal je asi nejlepší vyjádření pro střídání tvrdých částí s lyrickými a pro Biffy Clyro tak typickými. Koncertu nechybělo nic, možná jen citelnější oddělení zvuku nástrojů, ale vzhledem k náladě kapely, která dávala maximum, a vizuálním efektům, kde nechyběly ani ohně, létající konfety a perfektní projekce, to vůbec nevadilo. Když zazněl hit Many of Horror, šel celý dav kapele na ruku a Biffy Clyro ukázali, proč patří k jedné z nejlepších live kapel současnosti.

Půlhodiny před půlnocí rozezněla k prasknutí narvaný A38 stan jedna z nejlegendárnějších punkových kapel na světě Bad Religion. Čistá dávka amerického protipolitického punku rozjela pogo všude, kam perfektní zvuk dolehl. Zpěvák Greg Graffin, který příští rok oslaví padesátku, měl hlas plný energie pětadvacetiletého punkáče odhodlaného bojovat se systémem. Když hned po sobě následovaly písně Punk Rock Song a American Jesus, vřelo to ve stanu jako v kotli se segedinem. Včerejší koncert byl dalším důkazem, že Bad Religion ze své hudby ani po třiceti čtyřech letech hraní nehodlají slevit ani cent.

I Slovensko má na festivalu své kapely a jednou z nich je Jerguš Oravec Trio. Jerguš i přes své mládí ovládá kytaru dokonale a nebojí se to předvést. Blues rock v mladém provedení, o tomhle mladíkovi ještě uslyšíme. No a pak už nezbylo, než jít nabrat nové síly do chilloutového koutku v Chill Garden. Bude to potřeba, pátek hrají Blur, Calexico, Dry the River a spousta dalších.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.