Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: Skin přebila démony

freedom/sziget: Skin přebila démony

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 08.08.2013

Energie proti vedru zatím asi nejlepší lék. Proti čtyřicítkovému vedru totiž pomáhali tentokrát hlavně výborné koncerty, ve kterých dominovali výborní Skunk Anansie a Nick Cave & The Bad Seeds.

Hlavní pódium je středobodem každého festivalu, ale na Szigetu tomu u řady fanoušků není. Výběr široký a nabídka téměř neomezená, takže často se to hlavní odehrává jinde, než možná pořadatelé plánovali. Hlavně to pocítili Die Ärtze, kteří hráli v podstatě jen pro své německé fanoušky. To Skin se Skunk Anansie a Nick Cave a jeho parta byli jiná káva. A překvapivě Skin se svým živočišným projevem udržela na rozpáleném place větší publikum než démonická parta The Bad Seeds s uhrančivým Nickem.

Skin zářila ve zlatém kostýmu a zcela si podmanila početný dav, který na ně dorazil. A to doslova. Skin opět zopakovala svůj oblíbený kousek a několikrát chodila přímo po lidech nebo se nechala unášet na vlně crowdsurfingu. Koncert měl výborné tempo, které diktovaly hlavně červené struny basáka.

Koho nebavili němečtí Die Ärtze, což bylo tentokrát většina, vyrazil objevovat jinam a mohl si vybrat z třiceti dalších míst, kde se hraje. Mohli tak například narazit na fantastický koncert na bluesové scéně, kde hráli skvělí angličtí Heymoonshaker. Spojení beatboxera Davea Crowea a bluesového kytaristy Andy Balcona, který vládne neuvěřitelným chraplákem, se ukazuje jako vynikající nápad a jejich koncert měl skvělou šťávu. Na blues je pořád co objevovat.

Výborní byli Everything Everything. Možná to bylo vedrem, které festival sužuje, ale stan byl plný tak ze třetiny. Průvodce je popisuje jako kytarový pop, což je omyl, protože Everything Everything působí jako přenesení Yes se složitou formou písní, proplétajícími se vokály a hutným zvukem. Bohužel zvukař kapelu moc nepodržel, jinde s lepším zvukem budou nepřekonatelní. Zasvítila zelená, přivolejte skřítky, leprikóny a nalijte si panáka whiskey. Floggin Molly, kalifornská kapela s irskými kořeny hrající folk-punk, která je veteránem Szigetu, narozdíl od Everything Everything naplnila stan během krátké chvíle k prasknutí. Kapela, která je známá tím, že si koncert užívá, ať už hraje v malém klubu nebo na velké stagi.

První oficiální headliner festivalu Nick Cave & The Bad Seeds měli daleko příjemnější ovzduší a začínající noc jako by probouzela démony v kapele. Hned druhá skladba na playlistu z aktuálního alba Push the Sky Away ukázala, že i Bad Seeds umí být temní téměř jak Grinderman. Nick byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech např. z alba Murder Ballads. Výtečné zakončení prvního dne na hlavním pódiu.

Čtvrtek mají být největší horka a zároveň vystoupit Biffy Clyro, Regina Spektor, Ska-P, Dizzee Rascal. Bude to chtít dobré chlazení.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.