Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: Skin přebila démony

freedom/sziget: Skin přebila démony

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 08.08.2013

Energie proti vedru zatím asi nejlepší lék. Proti čtyřicítkovému vedru totiž pomáhali tentokrát hlavně výborné koncerty, ve kterých dominovali výborní Skunk Anansie a Nick Cave & The Bad Seeds.

Hlavní pódium je středobodem každého festivalu, ale na Szigetu tomu u řady fanoušků není. Výběr široký a nabídka téměř neomezená, takže často se to hlavní odehrává jinde, než možná pořadatelé plánovali. Hlavně to pocítili Die Ärtze, kteří hráli v podstatě jen pro své německé fanoušky. To Skin se Skunk Anansie a Nick Cave a jeho parta byli jiná káva. A překvapivě Skin se svým živočišným projevem udržela na rozpáleném place větší publikum než démonická parta The Bad Seeds s uhrančivým Nickem.

Skin zářila ve zlatém kostýmu a zcela si podmanila početný dav, který na ně dorazil. A to doslova. Skin opět zopakovala svůj oblíbený kousek a několikrát chodila přímo po lidech nebo se nechala unášet na vlně crowdsurfingu. Koncert měl výborné tempo, které diktovaly hlavně červené struny basáka.

Koho nebavili němečtí Die Ärtze, což bylo tentokrát většina, vyrazil objevovat jinam a mohl si vybrat z třiceti dalších míst, kde se hraje. Mohli tak například narazit na fantastický koncert na bluesové scéně, kde hráli skvělí angličtí Heymoonshaker. Spojení beatboxera Davea Crowea a bluesového kytaristy Andy Balcona, který vládne neuvěřitelným chraplákem, se ukazuje jako vynikající nápad a jejich koncert měl skvělou šťávu. Na blues je pořád co objevovat.

Výborní byli Everything Everything. Možná to bylo vedrem, které festival sužuje, ale stan byl plný tak ze třetiny. Průvodce je popisuje jako kytarový pop, což je omyl, protože Everything Everything působí jako přenesení Yes se složitou formou písní, proplétajícími se vokály a hutným zvukem. Bohužel zvukař kapelu moc nepodržel, jinde s lepším zvukem budou nepřekonatelní. Zasvítila zelená, přivolejte skřítky, leprikóny a nalijte si panáka whiskey. Floggin Molly, kalifornská kapela s irskými kořeny hrající folk-punk, která je veteránem Szigetu, narozdíl od Everything Everything naplnila stan během krátké chvíle k prasknutí. Kapela, která je známá tím, že si koncert užívá, ať už hraje v malém klubu nebo na velké stagi.

První oficiální headliner festivalu Nick Cave & The Bad Seeds měli daleko příjemnější ovzduší a začínající noc jako by probouzela démony v kapele. Hned druhá skladba na playlistu z aktuálního alba Push the Sky Away ukázala, že i Bad Seeds umí být temní téměř jak Grinderman. Nick byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech např. z alba Murder Ballads. Výtečné zakončení prvního dne na hlavním pódiu.

Čtvrtek mají být největší horka a zároveň vystoupit Biffy Clyro, Regina Spektor, Ska-P, Dizzee Rascal. Bude to chtít dobré chlazení.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Radkem Babičkou

redakce 27.02.2020

Radek Babička se stará o PR nejen několika festivalů. A kromě práce? Jeho kulturní záběr je nemalý, výběr zase pestrý.

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...