Články / Sloupky/Blogy

 freedom/sziget: válcování mezi rockery

freedom/sziget: válcování mezi rockery

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.08.2013

Hlavní podium přivítalo v sobotu hned trojici rockových kapel. Čtvrtý den byl ale ve znamení příjemného počasí a falzetu britského popového zpěváka Michaela Holbrooka Pennimana, vystupujícího pod jménem Mika. Ten přilákal po Blur druhý nejpočetnější dav, i když tentokrát složený z převážně fanynek a návštěvníků z Budapešti. Jeho koncert ovšem nechal všechny rockové příznivce lhostejné.

Hvězdou totiž byli nekompromisní Enter Shikari a jejich skvělá show, která by si zasloužila lepší čas než čtvrtou odpolední. Zpěvák zmizel v davu, aby se objevil na vzdáleném vozidle, vyškubnul mikrofonní šňůru a nutil zpívat okolní fanoušky místo sebe. Kytarista dal svůj nástroj klukovi v první řadě, aby za něj dohrál skladbu, a to nebyl jediný bonbónek, který zpestřoval jejich hardcore míchané s elektronikou a metalem. Výborný koncert.

Britské Editors čekal před hlavním pódiem početný dav. Když se ukázalo, že místo nich nastupují The Fratellis ze Skotska, fanoušci houfně odcházeli, a to neměli dělat. Příznivci indie rocku a britrocku, který se pořád těší velké oblibě, čekal nášup. Kapela sice komunikovala s publikem jen minimálně, ale plně to vynahrazovala množstvím písní a energií, kterou do publika sypala, navíc tenhle koncert můžeme řadit mezi ty, které měly povedený, křišťálově čistý zvuk.

Když rozjeli show hvězdní Editors, čekal na ně sice prořídlý dav, ale ten byl evidentně složený ze skalních. Opět výborný zvuk, monumentální vokály vedené zpěvákovým čistým projevem, a taky zvláštní světelné „stromy“, které se stále přítomnou mlhou dotvářely temnou náladu. Kapela byla uměřená v komunikaci s obecenstvem a možná i proto působil koncert jednolitým dojmem, z něhož nevyčníval žádný zásadnější moment. Snaha o perfekcionalismus někdy působí studeně.

Druhé největší otevřené podium přivítalo i českou kapelu. Čankišou v odpoledním slunci postupně přilákali lidi z okolních stanů, kteří vytvořili velmi přátelské prostředí, a Čankišou si mohli zapsat další účast na prestižním festivalu. Na stejném místě pak vystoupil i zástupce z Ruska, totálně neřízená střela nazvaná Leningrad. Pódium bylo plné hudebníků tlačících tank ruského ska-punku do fanoušků, kteří by si pro kapelu vyskákali život. Zpěvačka Yuliya v ultra krátké minisukni, vychlastaní pankáči, hutná dechová sekce. Zajímavostí bylo, že frontman Sergei "Shnur" Shnurov neřekl ani slovo anglicky, ale taky proč, když hlavní složku posluchačů tvořili ruští fans mávající jak o život vlajkami.

Sziget míří do finále a uvidíme, zda program překoná nostalgii, která se nenápadně vkrádá do myslí s blížícím se koncem týdenního festivalu. Na závěr se očekávají Franz Ferdinand, The Bots a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.