Články / Sloupky/Blogy

 freedom/sziget: válcování mezi rockery

freedom/sziget: válcování mezi rockery

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.08.2013

Hlavní podium přivítalo v sobotu hned trojici rockových kapel. Čtvrtý den byl ale ve znamení příjemného počasí a falzetu britského popového zpěváka Michaela Holbrooka Pennimana, vystupujícího pod jménem Mika. Ten přilákal po Blur druhý nejpočetnější dav, i když tentokrát složený z převážně fanynek a návštěvníků z Budapešti. Jeho koncert ovšem nechal všechny rockové příznivce lhostejné.

Hvězdou totiž byli nekompromisní Enter Shikari a jejich skvělá show, která by si zasloužila lepší čas než čtvrtou odpolední. Zpěvák zmizel v davu, aby se objevil na vzdáleném vozidle, vyškubnul mikrofonní šňůru a nutil zpívat okolní fanoušky místo sebe. Kytarista dal svůj nástroj klukovi v první řadě, aby za něj dohrál skladbu, a to nebyl jediný bonbónek, který zpestřoval jejich hardcore míchané s elektronikou a metalem. Výborný koncert.

Britské Editors čekal před hlavním pódiem početný dav. Když se ukázalo, že místo nich nastupují The Fratellis ze Skotska, fanoušci houfně odcházeli, a to neměli dělat. Příznivci indie rocku a britrocku, který se pořád těší velké oblibě, čekal nášup. Kapela sice komunikovala s publikem jen minimálně, ale plně to vynahrazovala množstvím písní a energií, kterou do publika sypala, navíc tenhle koncert můžeme řadit mezi ty, které měly povedený, křišťálově čistý zvuk.

Když rozjeli show hvězdní Editors, čekal na ně sice prořídlý dav, ale ten byl evidentně složený ze skalních. Opět výborný zvuk, monumentální vokály vedené zpěvákovým čistým projevem, a taky zvláštní světelné „stromy“, které se stále přítomnou mlhou dotvářely temnou náladu. Kapela byla uměřená v komunikaci s obecenstvem a možná i proto působil koncert jednolitým dojmem, z něhož nevyčníval žádný zásadnější moment. Snaha o perfekcionalismus někdy působí studeně.

Druhé největší otevřené podium přivítalo i českou kapelu. Čankišou v odpoledním slunci postupně přilákali lidi z okolních stanů, kteří vytvořili velmi přátelské prostředí, a Čankišou si mohli zapsat další účast na prestižním festivalu. Na stejném místě pak vystoupil i zástupce z Ruska, totálně neřízená střela nazvaná Leningrad. Pódium bylo plné hudebníků tlačících tank ruského ska-punku do fanoušků, kteří by si pro kapelu vyskákali život. Zpěvačka Yuliya v ultra krátké minisukni, vychlastaní pankáči, hutná dechová sekce. Zajímavostí bylo, že frontman Sergei "Shnur" Shnurov neřekl ani slovo anglicky, ale taky proč, když hlavní složku posluchačů tvořili ruští fans mávající jak o život vlajkami.

Sziget míří do finále a uvidíme, zda program překoná nostalgii, která se nenápadně vkrádá do myslí s blížícím se koncem týdenního festivalu. Na závěr se očekávají Franz Ferdinand, The Bots a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.