Zprávy / Úplňkové

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

redakce | Zprávy / Úplňkové | 13.07.2022

Devadesátky jsou zpátky ve hře, minimálně podle toho, kolik nostalgie, vzpomínání a návratů se kolem nás valí. Svůj hlas do debaty přidává také Full Moon, hlavním tématem letního dvojčísla je právě dekáda plná euforie, divočiny a fialových sak. Byly skutečně devadesátky „posledním svobodným“ obdobím v historii? Bylo tehdy všechno tak růžové, bezstarostné a idylické? A co tehdejší popkulturní schémata? Full Moon #135–136 o rozsahu 160 stran vychází ve středu 13. července a v prodeji bude až do začátku září.

Titulní téma věnované poslední dekádě dvacátého století zabírá plochu více než dvaceti stran – rozsáhlý úvodní text nastiňuje vzorce a šablony, která se během tohoto období ustanovila a do velké míry ovlivňují i dnešní podobu a pohyby v zábavním průmyslu. Následují výsledky redakční hlasování o nejlepší alba dekády, mezi patnáctkou vybraných se objevují notoricky známé tituly stejně jako lahůdky pro fajnšmekry. Nechybí profil Jeffa Buckleyho, rozbor televizní tvorby na základě seriálu Parker Lewis musí vyhrát nebo recenze nedávno vydané knihy Chucka Klostermanna The Nineties. Literatuře je věnována také rubrika Moonfive, která téma pravidelně uzavírá – vybíráme pět titulů, které nepropadají nostalgii a devadesátá léta rozebírají z poněkud odlišných úhlů.


Kromě článků k titulnímu tématu se v letním dvojčísle Full Moonu objevuje více než dvacet dalších větších textů, mimo jiné exkluzivní záznam pátrání Pavla Klusáka po podobě současné islandské scény (včetně výčtu důležitých alb) nebo reportáže ze zahraničních festivalů Primavera Sound či Ment. Samozřejmostí jsou rozhovory – doporučujeme například povídání se skupinami Viah nebo Black Midi, jazzmanem Sarathym Korwarem nebo domácím hudebníkem Filipem Míškem a jeden z nejvýraznějších textů je věnovaný dvojici Irena a Vojtěch Havlovi. Neschází profily umělců, jako jsou Hiromi, Sóley či The Bug, rubriku Kult obsadila newyorská skupina Interpol se svým slavným debutem Turn on the Bright Light, který se letos dožívá neuvěřitelných dvaceti let.


Podobně rozmáchlá je také recenzní sekce věnující se novým deskám, filmům, knihám i výstavám. Albem měsíce se stala novinka anglického producenta Kode9, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují díla Lykke Li, Angel Olsen, Belle and Sebastian, Orvilla Pecka, Niny Nastasie, Letní kapely, Anteloper nebo experimentálně elektronické dvojice Matmos. Filmová rubrika mimo jiné akcentuje snímky Erupce lásky, RRR či Jurský park: Nadvláda, na stránkách věnovaných novým knižním titulům jsou rozebrány například komiks Jeffa Lemirea, výběr z textů Jaromíra99 nebo neotřelý průvodce po Ostravě. Galerie nabízí pozvánky na výstavy čínského výtvarníka Aj Wej-weje a fotografek Marie Tomanové či Letizie Battaglia, neschází ani další pravidelné rubriky jako Protokol, Radio FM nebo Do černého, podobně jako autorské sloupky.

Důležitá data:
13.–16. července 2022 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2022, Ostrava – Amelie Siba, Annet X + Radimo, Dingo, Dukla, Etceteral (SI), Fvck_Kvlt feat. Edúv syn, FVLCRVM: AV show, Genuine Jacks, God and Eve, Health (US), Inturist (RU), Margo, MMNK, Obligatne, Repetitor (RS), Squid (UK), sinks, Šimanský & Niesner, Tamara, The Sweet Release of Death (NL) a Vellocet Roll

28.–30. července 2022 – festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 – Kralova vila, Prachatice – Adela Mede, Arleta, FVTVRE, God and Eve, Hugo Toxxx, Irena a Vojtěch Havlovi, I s tebou, Ivy Z, Katarzia, Lowmoe, Mat213, MMNK, Nichi Mlebom, Sýček, Theremin Djs, Toyota Vangelis a další.

26. srpna 2022 – vychází album 52 Hertz Whale – Present Sense Impression
12. září 2022 – vychází Full Moon #137

Info

Full Moon #135-6 na Spotify
Fullmoonzine.cz
Full Moon Facebook
Moon shop

foto © Spice Girls

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

redakce 04.05.2023

Květnový Full Moon mapuje nejen cestu reggaetonu z portorických diskoték na první místa světových hitparád.

Full Moon #144: Nebezpečná upřímnost z Trnavy

redakce 06.04.2023

Rámus, který vyvolal na hudební scéně kolektiv Kvlt Crew z trnavského undergroundu, byl slyšet nejen pod Tatrami, ale také v České republice.

Full Moon Coffee: Brazilský cheesecake

redakce 22.03.2023

Těšte se na jaro s brazilským odérem, od odrůdy Yellow Bourbon očekávejte plnou chuť s ozvěnami čokoládového cheesecaku nebo kiwi.

Full Moon #143: Co je to láska?

redakce 08.03.2023

Březnový Full Moon patří lásce, byť možná lásce mnohem přímočařejší a otevřenější, než bývá zvykem. Fever Ray.

Full Moon #142 na Spotify

redakce 19.02.2023

Čtěte únorové vydání s tradičním playlistem.

Post-hudba na novém albu popisuje realitu dnešních třicátníků

redakce 13.02.2023

Po tradiční dvouleté odmlce se elektronické duo post-hudba vrací s novou deskou, pojmenovanou My všichni tady a teď.

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce 06.02.2023

O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce 06.01.2023

Lednové číslo se ohlíží za minulým rokem, výroční obálku ovládly africké klenoty. Nyege Nyege.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace