Zprávy / Úplňkové

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

redakce | Zprávy / Úplňkové | 13.07.2022

Devadesátky jsou zpátky ve hře, minimálně podle toho, kolik nostalgie, vzpomínání a návratů se kolem nás valí. Svůj hlas do debaty přidává také Full Moon, hlavním tématem letního dvojčísla je právě dekáda plná euforie, divočiny a fialových sak. Byly skutečně devadesátky „posledním svobodným“ obdobím v historii? Bylo tehdy všechno tak růžové, bezstarostné a idylické? A co tehdejší popkulturní schémata? Full Moon #135–136 o rozsahu 160 stran vychází ve středu 13. července a v prodeji bude až do začátku září.

Titulní téma věnované poslední dekádě dvacátého století zabírá plochu více než dvaceti stran – rozsáhlý úvodní text nastiňuje vzorce a šablony, která se během tohoto období ustanovila a do velké míry ovlivňují i dnešní podobu a pohyby v zábavním průmyslu. Následují výsledky redakční hlasování o nejlepší alba dekády, mezi patnáctkou vybraných se objevují notoricky známé tituly stejně jako lahůdky pro fajnšmekry. Nechybí profil Jeffa Buckleyho, rozbor televizní tvorby na základě seriálu Parker Lewis musí vyhrát nebo recenze nedávno vydané knihy Chucka Klostermanna The Nineties. Literatuře je věnována také rubrika Moonfive, která téma pravidelně uzavírá – vybíráme pět titulů, které nepropadají nostalgii a devadesátá léta rozebírají z poněkud odlišných úhlů.


Kromě článků k titulnímu tématu se v letním dvojčísle Full Moonu objevuje více než dvacet dalších větších textů, mimo jiné exkluzivní záznam pátrání Pavla Klusáka po podobě současné islandské scény (včetně výčtu důležitých alb) nebo reportáže ze zahraničních festivalů Primavera Sound či Ment. Samozřejmostí jsou rozhovory – doporučujeme například povídání se skupinami Viah nebo Black Midi, jazzmanem Sarathym Korwarem nebo domácím hudebníkem Filipem Míškem a jeden z nejvýraznějších textů je věnovaný dvojici Irena a Vojtěch Havlovi. Neschází profily umělců, jako jsou Hiromi, Sóley či The Bug, rubriku Kult obsadila newyorská skupina Interpol se svým slavným debutem Turn on the Bright Light, který se letos dožívá neuvěřitelných dvaceti let.


Podobně rozmáchlá je také recenzní sekce věnující se novým deskám, filmům, knihám i výstavám. Albem měsíce se stala novinka anglického producenta Kode9, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují díla Lykke Li, Angel Olsen, Belle and Sebastian, Orvilla Pecka, Niny Nastasie, Letní kapely, Anteloper nebo experimentálně elektronické dvojice Matmos. Filmová rubrika mimo jiné akcentuje snímky Erupce lásky, RRR či Jurský park: Nadvláda, na stránkách věnovaných novým knižním titulům jsou rozebrány například komiks Jeffa Lemirea, výběr z textů Jaromíra99 nebo neotřelý průvodce po Ostravě. Galerie nabízí pozvánky na výstavy čínského výtvarníka Aj Wej-weje a fotografek Marie Tomanové či Letizie Battaglia, neschází ani další pravidelné rubriky jako Protokol, Radio FM nebo Do černého, podobně jako autorské sloupky.

Důležitá data:
13.–16. července 2022 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2022, Ostrava – Amelie Siba, Annet X + Radimo, Dingo, Dukla, Etceteral (SI), Fvck_Kvlt feat. Edúv syn, FVLCRVM: AV show, Genuine Jacks, God and Eve, Health (US), Inturist (RU), Margo, MMNK, Obligatne, Repetitor (RS), Squid (UK), sinks, Šimanský & Niesner, Tamara, The Sweet Release of Death (NL) a Vellocet Roll

28.–30. července 2022 – festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 – Kralova vila, Prachatice – Adela Mede, Arleta, FVTVRE, God and Eve, Hugo Toxxx, Irena a Vojtěch Havlovi, I s tebou, Ivy Z, Katarzia, Lowmoe, Mat213, MMNK, Nichi Mlebom, Sýček, Theremin Djs, Toyota Vangelis a další.

26. srpna 2022 – vychází album 52 Hertz Whale – Present Sense Impression
12. září 2022 – vychází Full Moon #137

Info

Full Moon #135-6 na Spotify
Fullmoonzine.cz
Full Moon Facebook
Moon shop

foto © Spice Girls

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Stormzy s novou deskou, Annet X a další novoty

redakce 30.11.2022

Stormzy si selfíčkem s Taylor Swift připravil živnou půdu pro vydání nové desky This Is What I Mean, na které ceníme nejen titulní track, ale i autorský posun a bangery.

Radio FMz: Mistrovství světa, Saul i Planety

redakce 23.11.2022

Tento týden máme něco i pro fotbalové fanoušky - původem malijská hudebnice Fatoumata Diawara si hraje s krvavými míči a na feat si bere rovnou Damona Albarna.

Full Moon #139 na Spotify

redakce 20.11.2022

Full Moon #139 s titulním tématem věnovaným Jeanu-Michelu Basquiatovi vyšel zkraje listopadu, nechte se nalákat playlistem.

Radio FMz: Fever Ray, Čavalenky a těžkosti života

redakce 16.11.2022

Stormzy se fotí s Taylor Swift, Slowthai nám stárne a Yzo s Nik Tendem pořád požadují propuštění Karla.

Čtvrtý ročník festivalu Moody Moon Noize proběhne v Chomutově

redakce 14.11.2022

Festival oživí hned několik pozoruhodných městských prostor – například Oblastní muzeum včetně jeho sklepení, kostel sv. Ignáce nebo barokní jezuitskou kolej.

Radio FMz: Helena Hauff nebo Dean Blunt, vamos à la pláž!

redakce 09.11.2022

Kdo nesleduje boha, tedy kyborga, ten jako by nebyl.

Full Moon #139: Mezi potěšením a bolestí

redakce 09.11.2022

Basquiat byl výjimečným tvůrcem a jedinečnou osobností, zároveň měl velmi blízko k hudbě. Full Moon #139 vychází 9. listopadu.

Radio FMz: Algiers, Brodka, Jorja Smith a spojení, ke kterým jednou muselo dojít

redakce 02.11.2022

Nové tracky, které sjíždíme v redakci, vás provedou ostravským rapem, živelnou ódou na radost i syntezátorovými mantrami... Zkrátka spojeními, ke kterým jednou muselo dojít.

Radio FMz: Taylor Swift nebo Burial?

redakce 26.10.2022

Přehlídka zvuku tohohle týdne aneb Nové tracky, které nám hrají v hlavě i v redakci.

Radio FMz: 58g s Annet X, ozajstný hip hop a žánrové eskapády

redakce 19.10.2022

Kdyby nám někdo ještě před rokem řekl, že si budeme s Alexem Turnerem zpívat staré soulové cajdáky, odhadli bychom ho na špatné drogy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace