Zprávy / Úplňkové

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 08.12.2022

Na některé věci se vyplatí počkat. Titulní téma věnované jejich skupině jsme s Veronikou a Davidem Zemanovými domluvili už na podzim 2019, nakonec na to došlo až po třech letech. Kalle vydali minulý týden třetí album Under the Black Moss a zejména u té příležitosti vychází Full Moon věnovaný nejen jim, ale celé hudební scéně malebného jihočeského města. Ta přinesla desítky pozoruhodných nahrávek, jednu dobu zde vznikalo hned několik kapel denně. Prosincový Full Moon s pořadovým číslem #140 vyjde za hřmotu Žižkova bubnu ve čtvrtek 8. prosince.

Titulní téma otevírá pochopitelně rozsáhlý rozhovor s partnerskou a uměleckou dvojicí Veronika a David Zemanovi, Kalle v něm odhalí pozadí vzniku nové desky a také nastíní, proč je Tábor tak důležitým kulturním centrem. Na to navazuje redakční výběr nejlepších nahrávek z tamní hudební scény, kde se kromě Kalle, Sunshine nebo C objevují i skupiny Kačkala či Sabot. Součástí tématu je i vzpomínkový text Karla Buriánka (Sunshine, FVTVRE), ohlížející se za uvolněnými devadesátými léty, naopak aktuální dění v regionu prozkoumal v podrobné reportáži Libor Staněk II.. Své si k tématu řekne také šéf studia Golden Hive Michal „Amák“ Šťastný, který z Tábora pochází a prošel si mnoha místními kapelami, téma pak uzavírá tradiční rubrika Moonfive, věnovaná literárním dílům spojeným s Táborem.

Z dalšího obsahu čísla je třeba zmínit profily skupin The Mars Volta, Christine nad the Queens nebo kanadské umělkyně Jessicy Moss, podobně jako podrobnou reflexi nedávno premiérovaného dokumentárního snímku Moonage Daydream, jehož protagonistou není nikdo jiný než David Bowie. V rozhovorech je rozebírána aktuální tvorba Annabelle či Karla Mikloše, o nových albech hovoří domácí skupiny Cold Cold Night či Rutka Laskier nebo démonický producent vystupující coby The Bug. Nechybí ani text věnující se britskému kolektivu Sault, který prvního listopadu přišel zničehonic s pěticí nových dlouhohrajících alb, či rubrika Odjinud, kterou tentokrát obsadil muzikolog a lovec terénních nahrávek Tomáš Šenkyřík. Závěrečné vydání tradiční rubriky Kult pak popisuje pozadí vzniku alba Selected Ambient Works 85-92 elektronického producenta Aphexe Twina, od příštího vydání pak rubriku věnující se kultovní deskám vystřídá nový formát Song Story, zaobírající se příběhy slavných písní.

Deskou měsíce se stala novinka britského solitéra Richarda Dawsona, v recenzní části se dále objeví nová alba Björk, Billyho Woodse, Arctic Monkeys, Billa Callahana, Carly dal Forno, Heiden, Tittingur nebo Dry Cleaning, filmové sekci vládne očekávaná domácí novinka A pak přišla láska..., podobně jako pokračování blockbusteru Black Panther. Knihovna se věnuje novým dílům držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux nebo české fotografky Marie Tomanové, Galerii zase obsadila výjimečná výstava Funny Games moldavského výtvarného umělce Alexandera Tineie, která je aktuálně k vidění v pražském Doxu. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Do černého, Protokol nebo Radio FM. 112 stran Full Moonu #140 bude v prodeji až do 4. ledna, upozornit je třeba na mnoho zajímavých dárků k předplatnému, které je možné pořídit i jako vánoční dárek.

Důležitá data:
5. ledna 2022 – vychází Full Moon #141

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #140 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto: © Michal Sváček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #158-159 na Spotify

redakce 04.07.2024

Dvojčíslo přetéká recenzemi alb a hodnocením nových filmů, seriálů a knih. Nezapomeňte na Full Moon Stage na Colours a útulný Moody Moon Noize v Chomutově.

Full Moon #158–159: Kafkovo století

redakce 20.06.2024

Celý svět slaví jubileum sta let od předčasného úmrtí vzývaného spisovatele a Full Moon nezůstává pozadu. Obálka letošního letního dvojčísla patří právě Franzi Kafkovi.

Full Moon #157 na Spotify

redakce 06.06.2024

Pečlivě vybrané nové desky, recenze knih a filmů a spoustu dalšího hledejte na stránkach Full Moonu. Playlist vám udělá společnost!

Full Moon #157: S úsměvem v erbu

redakce 23.05.2024

Full Moon s titulním tématem věnovaným The Smile vychází s úsměvem v erbu a 128 stránkami plnými nejnovějších informací (nejen) ze světa hudby.

Full Moon #156 na Spotify

redakce 08.05.2024

V dubnovém vydání najdete profil americké R&B umělkyně Liv.e, inovátora žánru flamenco Niña de Elche a australského hudebníka Genesise Owusua.

Moody Moon Noize vol. 5: Pustá země, Experimenty i tance na hladině

redakce 30.04.2024

S jedním ze svých pověstných DJ setů vystoupí na hladině místního Kamencového jezera slovenský producent Fvlcrvm.

Full Moon #156: „Dám si víc, já nechci málo“

redakce 24.04.2024

„Dám si víc, já nechci málo,“ zíůvá Annet X na novém albu a Full Moon k tomu ve chvíli, kdy ona ve dvojici s NobodyListenem obráží české kluby, přidává celé…

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace