Zprávy / Úplňkové

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 08.12.2022

Na některé věci se vyplatí počkat. Titulní téma věnované jejich skupině jsme s Veronikou a Davidem Zemanovými domluvili už na podzim 2019, nakonec na to došlo až po třech letech. Kalle vydali minulý týden třetí album Under the Black Moss a zejména u té příležitosti vychází Full Moon věnovaný nejen jim, ale celé hudební scéně malebného jihočeského města. Ta přinesla desítky pozoruhodných nahrávek, jednu dobu zde vznikalo hned několik kapel denně. Prosincový Full Moon s pořadovým číslem #140 vyjde za hřmotu Žižkova bubnu ve čtvrtek 8. prosince.

Titulní téma otevírá pochopitelně rozsáhlý rozhovor s partnerskou a uměleckou dvojicí Veronika a David Zemanovi, Kalle v něm odhalí pozadí vzniku nové desky a také nastíní, proč je Tábor tak důležitým kulturním centrem. Na to navazuje redakční výběr nejlepších nahrávek z tamní hudební scény, kde se kromě Kalle, Sunshine nebo C objevují i skupiny Kačkala či Sabot. Součástí tématu je i vzpomínkový text Karla Buriánka (Sunshine, FVTVRE), ohlížející se za uvolněnými devadesátými léty, naopak aktuální dění v regionu prozkoumal v podrobné reportáži Libor Staněk II.. Své si k tématu řekne také šéf studia Golden Hive Michal „Amák“ Šťastný, který z Tábora pochází a prošel si mnoha místními kapelami, téma pak uzavírá tradiční rubrika Moonfive, věnovaná literárním dílům spojeným s Táborem.

Z dalšího obsahu čísla je třeba zmínit profily skupin The Mars Volta, Christine nad the Queens nebo kanadské umělkyně Jessicy Moss, podobně jako podrobnou reflexi nedávno premiérovaného dokumentárního snímku Moonage Daydream, jehož protagonistou není nikdo jiný než David Bowie. V rozhovorech je rozebírána aktuální tvorba Annabelle či Karla Mikloše, o nových albech hovoří domácí skupiny Cold Cold Night či Rutka Laskier nebo démonický producent vystupující coby The Bug. Nechybí ani text věnující se britskému kolektivu Sault, který prvního listopadu přišel zničehonic s pěticí nových dlouhohrajících alb, či rubrika Odjinud, kterou tentokrát obsadil muzikolog a lovec terénních nahrávek Tomáš Šenkyřík. Závěrečné vydání tradiční rubriky Kult pak popisuje pozadí vzniku alba Selected Ambient Works 85-92 elektronického producenta Aphexe Twina, od příštího vydání pak rubriku věnující se kultovní deskám vystřídá nový formát Song Story, zaobírající se příběhy slavných písní.

Deskou měsíce se stala novinka britského solitéra Richarda Dawsona, v recenzní části se dále objeví nová alba Björk, Billyho Woodse, Arctic Monkeys, Billa Callahana, Carly dal Forno, Heiden, Tittingur nebo Dry Cleaning, filmové sekci vládne očekávaná domácí novinka A pak přišla láska..., podobně jako pokračování blockbusteru Black Panther. Knihovna se věnuje novým dílům držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux nebo české fotografky Marie Tomanové, Galerii zase obsadila výjimečná výstava Funny Games moldavského výtvarného umělce Alexandera Tineie, která je aktuálně k vidění v pražském Doxu. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Do černého, Protokol nebo Radio FM. 112 stran Full Moonu #140 bude v prodeji až do 4. ledna, upozornit je třeba na mnoho zajímavých dárků k předplatnému, které je možné pořídit i jako vánoční dárek.

Důležitá data:
5. ledna 2022 – vychází Full Moon #141

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #140 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto: © Michal Sváček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce 06.02.2023

O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce 06.01.2023

Lednové číslo se ohlíží za minulým rokem, výroční obálku ovládly africké klenoty. Nyege Nyege.

Full Moon #140 na Spotify

redakce 19.12.2022

Prosincový Full Moon věnoval titulní téma skupině Kalle a celé táborské scéně. Začněte playlistem!

Radio FMz: Tokyo Drift, Arca i Habibi

redakce 14.12.2022

Výroční žebříčky jsou za rohem a venku tolik písniček. Která byla nejlepší?

Radio FMz: Stormzy s novou deskou, Annet X a další novoty

redakce 30.11.2022

Stormzy si selfíčkem s Taylor Swift připravil živnou půdu pro vydání nové desky This Is What I Mean, na které ceníme nejen titulní track, ale i autorský posun a bangery.

Radio FMz: Mistrovství světa, Saul i Planety

redakce 23.11.2022

Tento týden máme něco i pro fotbalové fanoušky - původem malijská hudebnice Fatoumata Diawara si hraje s krvavými míči a na feat si bere rovnou Damona Albarna.

Full Moon #139 na Spotify

redakce 20.11.2022

Full Moon #139 s titulním tématem věnovaným Jeanu-Michelu Basquiatovi vyšel zkraje listopadu, nechte se nalákat playlistem.

Radio FMz: Fever Ray, Čavalenky a těžkosti života

redakce 16.11.2022

Stormzy se fotí s Taylor Swift, Slowthai nám stárne a Yzo s Nik Tendem pořád požadují propuštění Karla.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace