Zprávy / Úplňkové

Full Moon #141: Africké klenoty

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce | Zprávy / Úplňkové | 06.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon se tradičně ohlíží za minulým rokem, výroční obálku tentokrát ovládly africké klenoty. Ugandský label Nyege Nyege Tapes se během necelých deseti let své existence vyprofiloval ze zdánlivě exotické výstřednosti do pozice možná nejdůležitějšího hráče na elektronické scéně, kterou jeho produkce a aktivity ovlivňují v pravém slova smyslu globálně. Zástupci tohoto labelu se představili na významných festivalech typu barcelonské Primavera Sound nebo Amsterdam Dance Event, stejně jako na výběrových akcích typu Le Guess Who?, Unsound nebo CTM, hned několik z nich se v roce 2022 zastavilo také v Česku. Full Moon #141 vychází ve čtvrtek 5. ledna v rozsahu 112 stran.


Titulní téma věnované Nyege Nyege je jedno z nejrozsáhlejších v historii magazínu. Rozprostírá se na ploše téměř třiceti stran a obálku vydání exkluzivně vytvořil grafik a autor obalů mnoha desek ugandského labelu Kid Gringo. Celé téma otevírá podrobný report z festivalu, který Nyege Nyege v Ugandě pořádají, včetně bohaté fotodokumentace, klíčový je pak rozsáhlý rozhovor se spoluzakladatelem značky Derekem Debruem. Nechybí redakční výběr toho nejlepšího, co u labelu za dekádu jeho existence vyšlo, rozhovor s producentem Reyem Sapienzem nebo zápisky z tuzemských koncertů zástupců Nyege Nyege. Hned několik textů se ohlíží za další elektronickou hudbou z Afriky, téma uzavírá obvyklá rubrika Moon Five, mapující další důležité kontinentální hudební akce.


Tradiční součástí výročního vydání je ohlášení desek roku. Redakční hlasování v domácí kategorii ovládlo album Anderson v Praze usazené skupiny Tamara, královnou zahraničních titulů se stala barcelonská rodačka Rosalía se svým dílem Motomami. Hlasování doplňují bohaté reakce téměř čtyřiceti českých a slovenských umělkyň a umělců, kteří vzpomínají na své největší posluchačské zážitky a lásky loňského roku. Z dalších textů je třeba upozornit na report z holandského festivalu Le Guess Who?, rozhovory s umělkyněmi Carlou dal Forno nebo Nancy Mounir, případně rapperem Rohonym. Novinkou je rubrika Song Story, v níž budou představovány poutavé příběhy slavných písní. První z nich je skladba This Year’s Girl věhlasného Elvise Costella.


Albem měsíce se stala novinka Den svenska vreden od švédské hudebnice Fågelle, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují desky Birds in Row, Horse Lords, Goat, Kalle, Backxwash, Marie Kieslowski nebo skupiny Rutka Laskier. Nechybí ani recenze nových filmů, knih nebo komiksů. Rubrika Galerie pak představuje výjimečnou expozici Posvátné umění v nesvaté době | České sakrální umění 1948–1989, která je až do začátku dubna vystavena v olomouckém Muzeu umění. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Protokol, Do černého nebo Radio FM, spolu s vydáním lednového čísla je oznámeno také vydání dalšího alba labelu Full Moon Forum. Dlouho očekávanou novinku producenta Václava Pelouška, vystupujícího coby Toyota Vangelis, uvodí singl 10 hodin vycházející první lednový pátek, celé album Výklopný světlomety pak vyjde na konci měsíce. Křest desky proběhne XX. února v pražském klubu Fuchs 2.

Důležitá data:
13. 1. 2023 – vychází singl Toyota Vangelis – 10 hodin
27. 1. 2023 – vychází album Toyota Vangelis – Výklopný světlomety
6. 2. 2023 – vychází Full Moon #142
únor 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Fuchs 2, Praha

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #141 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Zuzana Malá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce 06.02.2023

O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #140 na Spotify

redakce 19.12.2022

Prosincový Full Moon věnoval titulní téma skupině Kalle a celé táborské scéně. Začněte playlistem!

Radio FMz: Tokyo Drift, Arca i Habibi

redakce 14.12.2022

Výroční žebříčky jsou za rohem a venku tolik písniček. Která byla nejlepší?

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

redakce 08.12.2022

Prosincový Full Moon je věnován nejen dvojici Kalle, ale celé hudební scéně malebného jihočeského města Tábor.

Radio FMz: Stormzy s novou deskou, Annet X a další novoty

redakce 30.11.2022

Stormzy si selfíčkem s Taylor Swift připravil živnou půdu pro vydání nové desky This Is What I Mean, na které ceníme nejen titulní track, ale i autorský posun a bangery.

Radio FMz: Mistrovství světa, Saul i Planety

redakce 23.11.2022

Tento týden máme něco i pro fotbalové fanoušky - původem malijská hudebnice Fatoumata Diawara si hraje s krvavými míči a na feat si bere rovnou Damona Albarna.

Full Moon #139 na Spotify

redakce 20.11.2022

Full Moon #139 s titulním tématem věnovaným Jeanu-Michelu Basquiatovi vyšel zkraje listopadu, nechte se nalákat playlistem.

Radio FMz: Fever Ray, Čavalenky a těžkosti života

redakce 16.11.2022

Stormzy se fotí s Taylor Swift, Slowthai nám stárne a Yzo s Nik Tendem pořád požadují propuštění Karla.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace