Zprávy / Úplňkové

Full Moon #141: Africké klenoty

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce | Zprávy / Úplňkové | 06.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon se tradičně ohlíží za minulým rokem, výroční obálku tentokrát ovládly africké klenoty. Ugandský label Nyege Nyege Tapes se během necelých deseti let své existence vyprofiloval ze zdánlivě exotické výstřednosti do pozice možná nejdůležitějšího hráče na elektronické scéně, kterou jeho produkce a aktivity ovlivňují v pravém slova smyslu globálně. Zástupci tohoto labelu se představili na významných festivalech typu barcelonské Primavera Sound nebo Amsterdam Dance Event, stejně jako na výběrových akcích typu Le Guess Who?, Unsound nebo CTM, hned několik z nich se v roce 2022 zastavilo také v Česku. Full Moon #141 vychází ve čtvrtek 5. ledna v rozsahu 112 stran.


Titulní téma věnované Nyege Nyege je jedno z nejrozsáhlejších v historii magazínu. Rozprostírá se na ploše téměř třiceti stran a obálku vydání exkluzivně vytvořil grafik a autor obalů mnoha desek ugandského labelu Kid Gringo. Celé téma otevírá podrobný report z festivalu, který Nyege Nyege v Ugandě pořádají, včetně bohaté fotodokumentace, klíčový je pak rozsáhlý rozhovor se spoluzakladatelem značky Derekem Debruem. Nechybí redakční výběr toho nejlepšího, co u labelu za dekádu jeho existence vyšlo, rozhovor s producentem Reyem Sapienzem nebo zápisky z tuzemských koncertů zástupců Nyege Nyege. Hned několik textů se ohlíží za další elektronickou hudbou z Afriky, téma uzavírá obvyklá rubrika Moon Five, mapující další důležité kontinentální hudební akce.


Tradiční součástí výročního vydání je ohlášení desek roku. Redakční hlasování v domácí kategorii ovládlo album Anderson v Praze usazené skupiny Tamara, královnou zahraničních titulů se stala barcelonská rodačka Rosalía se svým dílem Motomami. Hlasování doplňují bohaté reakce téměř čtyřiceti českých a slovenských umělkyň a umělců, kteří vzpomínají na své největší posluchačské zážitky a lásky loňského roku. Z dalších textů je třeba upozornit na report z holandského festivalu Le Guess Who?, rozhovory s umělkyněmi Carlou dal Forno nebo Nancy Mounir, případně rapperem Rohonym. Novinkou je rubrika Song Story, v níž budou představovány poutavé příběhy slavných písní. První z nich je skladba This Year’s Girl věhlasného Elvise Costella.


Albem měsíce se stala novinka Den svenska vreden od švédské hudebnice Fågelle, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují desky Birds in Row, Horse Lords, Goat, Kalle, Backxwash, Marie Kieslowski nebo skupiny Rutka Laskier. Nechybí ani recenze nových filmů, knih nebo komiksů. Rubrika Galerie pak představuje výjimečnou expozici Posvátné umění v nesvaté době | České sakrální umění 1948–1989, která je až do začátku dubna vystavena v olomouckém Muzeu umění. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Protokol, Do černého nebo Radio FM, spolu s vydáním lednového čísla je oznámeno také vydání dalšího alba labelu Full Moon Forum. Dlouho očekávanou novinku producenta Václava Pelouška, vystupujícího coby Toyota Vangelis, uvodí singl 10 hodin vycházející první lednový pátek, celé album Výklopný světlomety pak vyjde na konci měsíce. Křest desky proběhne XX. února v pražském klubu Fuchs 2.

Důležitá data:
13. 1. 2023 – vychází singl Toyota Vangelis – 10 hodin
27. 1. 2023 – vychází album Toyota Vangelis – Výklopný světlomety
6. 2. 2023 – vychází Full Moon #142
únor 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Fuchs 2, Praha

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #141 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Zuzana Malá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

redakce 27.11.2023

Dílo Siegfrieda Herze oslovuje nejen svou hloubkou a odlišností a možná i romantikou, kterou v sobě má zakódovanou, ale i svou šíří.

Full Moon #151 na Spotify

redakce 13.11.2023

Objevujte skrze čtení a naslouchání...

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

redakce 30.10.2023

Průvodkyně emancipací Katarzia objektivem Julie Hrnčířové na obálce listopadového Full Moonu.

Full Moon #150 na Spotify

redakce 16.10.2023

Slavte s námi více než třináct let existence hudebního Měsíce.

Full Moon #150: Jubileum s Benjaminem Clementinem

redakce 27.09.2023

Hlavním tématem jubilejního 150. Full Moonu je anglický umělec Benjamin Clementine, jubileum oslavíme nabitým koncertem.

Koncert Full Moon #150 má kompletní program

redakce 25.09.2023

Na FULL MOON #150 vystoupí Kalle, Amelie Siba, Fvck_Kvlt a DJs Toyota Vangelis a Isama Zing. Večer otevře publicistická debata.

Full Moon #149 na Spotify

redakce 21.09.2023

Zapomeňte na svět kolem sebe, letíme na planetu Brno...

Full Moon #149: Planeta Brno

redakce 31.08.2023

Zářijové číslo Full Moonu přistálo na planetě Brno, čekejte vhled do místní scény, mapu důležitých míst nebo redakční hlasování o nejlepší desky.

Full Moon #147-148 na Spotify

redakce 17.07.2023

Letní dvojčíslo o okouzlující Björk je venku. Nalaďte si Spotify vlny a jdeme na to!

Full Moon #147–148: Pod vlivem Björk

redakce 03.07.2023

Letní dvojčíslo magazínu Full Moon vznikalo pod vlivem Björk, která představí svou divadelní show Cornucopia v září v pražské O2 areně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace