Zprávy / Úplňkové

Full Moon #144: Nebezpečná upřímnost z Trnavy

Full Moon #144: Nebezpečná upřímnost z Trnavy

redakce | Zprávy / Úplňkové | 06.04.2023

Rámus, který vyvolal na slovenské hudební scéně kolektiv z trnavského undergroundu, byl slyšet nejen pod Tatrami, ale také v České republice. Kvlt Crew vznikla před necelými čtyřmi léty, ale i během takto krátké doby stihla rapovou scénu na Slovensku a v Česku ovlivnit. Její členové do schémat žánru vnesli principy DIY, politiku, empatii i odpovědnost, a zejména velmi nezvyklou otevřenost. Takhle přímý ve hře už hodně dlouho nikdo nebyl. Ústředním členem society je Denis Bango alias Fvck_Kvlt, jeho nové album Cigán vyšlo poslední březnový den. Full Moon s pořadovým číslem #144 je plný nebezpečné upřímnosti ze západoslovenské pahorkatiny a vychází ve středu 6. dubna.

Téma věnované Fvck_Kvltovi a jeho družině se rozrostlo na téměř dvacet pět stran. Rozsáhlý reportážní rozhovor s Denisem Bangem doplňuje orální historie komunity, mixovaná a masterovaná Karlem Veselým, v níž dostávají slovo všichni její zásadní členové. Nechybí ani redakční výběr nejlepších dosud vydaných tracků, podobně jako rozhovor se spřízněným raperem Dušanem Vlkem či skupinou Divo Institute nebo manifest Kvlt Crew, který sepsal její hlavní ideolog Žakhéles. Titulní téma uzavírá přehlídka nových slovenských rapových nadějí kurátorovaná Metodem Procházkou, známým ze slovenského Radia_FM.

Dubnový Full Moon vychází v rozsahu sto dvaceti stran. Z dalšího obsahu je třeba upozornit na rozhovory se saxofonistou Donnym McCaslinem, kolumbijskou experimentátorkou Lucrecií Dalt nebo skupinou Zrní. Nechybí ani profilové texty věnované skupině Big Joanie nebo raperu Mangovi Saint Hilareovi, podobně jako reportáž z filmového festivalu Berlinale. Rubriku Song Story ovládl Alan Vega s písní Every 1’s a Winner, výjimečný je také rozsáhlý text publicisty a spisovatele Ivana Adamoviče věnovaný slavnému albu brněnské skupiny Progres 2 Dialog s vesmírem. Albem měsíce se stala novinka domácí umělkyně Amelie Siby, další recenze se věnují deskám Bibione, Núrie Graham, Rjúičiho Sakamota, Liturgy, Shame, Post-hudby nebo Julie Wolf.

Samozřejmostí jsou pravidelné rubriky Sklep, Radio FM nebo Protokol, nechybí ani recenze nových knih, komiksů a filmů, stejně jako zhodnocení první série populárního seriálu The Last of Us. Rubrika Galerie je věnována rozsáhlé výstavě How Can I Help You? výtvarníka Krištofa Kintery a retrospektivě fotografa Karla Otty Hrubého. Krátce před vydáním dubnového čísla magazínu byl oznámen program Full Moon Stage v rámci festivalu Colours of Ostrava, kde mimo jiné vystoupí zahraniční hvězdy Lalalar, Tramhaus nebo slovinská trojice Širom, podobně jako domácí Moimir Papalescu & the Nihilists, Post-hudba, Toyota Vangelis nebo Nika. Na konci srpna se uskuteční také již čtvrtý ročník výběrového festivalu Moody Moon Noize, který se odehraje na několika místech v centru Chomutova.

Důležitá data:
10. 4. 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Kabinet Múz, Brno + Tokyo Drift – křest alba Scorpio Season + hosté
20.–22. 4. 2023 – Sharpe 2023 – Nová Cvernovka, Bratislava, Slovensko
4. 5. 2023 – vychází Full Moon #145
19.–22. 7. 2023 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2023, Ostrava – živě: Flash Amazonas (CO/JA), Jack Ladder (AU), Josefina Dusk, Karolina Beranova, Lalalar (TU), Moimir Papalescu & the Nihilists, Nika, Orient, Post-hudba, Science Killer, Srnka, Širom (SL), Timea, Tokyo Drift, Toyota Vangelis, Tramhaus (NL), Viah, The Wilderness a Zouj (DE) 24.–26. 8. 2023 – Moody Moon Noize Vol. 4 – Chomutov – živě Arvéd + live show by Aid Kid & Pjoni, Awoo, Berlin Manson, Blue Uandi, Body of Pain, Dokruhu, Glory Affairs, Ida the Young, Manon meurt, Neue Welt, Post-hudba a další

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #144 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

redakce 04.05.2023

Květnový Full Moon mapuje nejen cestu reggaetonu z portorických diskoték na první místa světových hitparád.

Full Moon Coffee: Brazilský cheesecake

redakce 22.03.2023

Těšte se na jaro s brazilským odérem, od odrůdy Yellow Bourbon očekávejte plnou chuť s ozvěnami čokoládového cheesecaku nebo kiwi.

Full Moon #143: Co je to láska?

redakce 08.03.2023

Březnový Full Moon patří lásce, byť možná lásce mnohem přímočařejší a otevřenější, než bývá zvykem. Fever Ray.

Full Moon #142 na Spotify

redakce 19.02.2023

Čtěte únorové vydání s tradičním playlistem.

Post-hudba na novém albu popisuje realitu dnešních třicátníků

redakce 13.02.2023

Po tradiční dvouleté odmlce se elektronické duo post-hudba vrací s novou deskou, pojmenovanou My všichni tady a teď.

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce 06.02.2023

O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce 06.01.2023

Lednové číslo se ohlíží za minulým rokem, výroční obálku ovládly africké klenoty. Nyege Nyege.

Full Moon #140 na Spotify

redakce 19.12.2022

Prosincový Full Moon věnoval titulní téma skupině Kalle a celé táborské scéně. Začněte playlistem!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace