Články / Profily/retro

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce | Články / Profily/retro | 14.04.2019

„V Austrálii je veliká country scéna, nebo spíš dvě scény: oficiální, odporně naleštěná podle amerického pop country vzoru, a pak ta druhá, temnější, ovlivněná outlaw country. Ta naše,“ říká i o svých přátelích Cash Savage, a tak se letos australský Divoký západ vrací do Ostravy. The Kill Devil Hills pochází z australského Fremantlu a takhle epicky se pojmenovali nikoli podle města v Severní Karolině, které se díky vhodnému podnebí stalo místem prvních letů bratří Wrightů, ale podle názvu kapitoly v knize amerického kritika Greila Marcuse, věnované Dylanovovu albu Basement Tapes.

Původně cowpunkové trio založil zpěvák a kytarista Brendan Humphries, který spolu s budoucími členy hvězdných The Drones začínal v polovině devadesátých let ve skupině the Gutterville Splendour Six. Původní trojice se postupem času rozrostla o další tři členy a smutnou mandolínu z debutu Heathen Songs (2004) střídala s každou další deskou čím dál větší dravost. „Děláme čím dál hlučnější alba a zpěvy už nejsou tak falešné,“ vtipkuje Humphries o hudebním vývoji kapely. Jak bobtnalo nástrojové obsazení, posouval se i její zvuk.

S druhým albem The Drought se tehdejší bubeník Steve Gibson posadil za kopák, přibylo svéráznosti a s žánrem spjaté drzosti. Následovníka s výstižným názvem Man, You Should Explode z roku 2009 už produkuje starý známý Burke Reid, producent podepsaný pod nahrávkami DZ Deathrays nebo Courtney Barnett, ale i zmíněných The Drones, a podtrhuje tak osobitou směs outlaw country, folku i blues, všechno pod rockovou střechou ve středním tempu. Snad zatím největšího ohlasu ze strany médií se dostalo předposlednímu albu In on Under Water, když jej britský deník The Guardian zařadil mezi 10 zásadních nahrávek australského undergroundu. „Nahráváme svoje desky potmě, proto jsou temné. Jednoduchý trik, paradox světla a zvuku. Ale zase bych to nepřeháněl, vždyť skoro 95 % západního umění staví primárně na tématech sexu a smrti. V tom tkví zeitgeist všeho, co děláme, s tím se těžko bojuje. Ale současná laciná produkce mě osobně znepokojuje mnohem víc než moje pochmurné texty.“ Držte si klobouky a zvedněte se od saloonového baru, zazní mýty a balady pro staré kovboje a zhýralé pistolníky, kteří přivezou stále aktuální album Pink Fit.

Info

The Kill Devil Hills
fb interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2019
17. – 20. 7. 2019 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hydra, fragmenty dokonalej anarchie

Mimi Filova 11.09.2020

Vo vzduchu sa vznášajú fragmenty bohémstva z minulého storočia, kedy to bolo útočisko umelcov vrátane Henryho Millera, neskôr Davida Gilmoura a Leonarda Cohena.

Full Moon 10: Kult Björk – Homogenic

Lenka Marie 02.07.2020

Já jen vím, že harakiri je správně seppuku a chutná mi senča, ale tohle nějak nehraje.

Pouťové obludárium Toma Waitse

Akana 07.06.2020

O tom, že je album Swordfishtrombones ve Waitsově kariéře zásadním předělem, není třeba dlouze diskutovat.

Vizuální cesta Einstürzende Neubauten

Jan Škop 22.04.2020

Einstürzende Neubauten a jejich vztah k videoklipům a vůbec pohyblivým obrázkům aneb doplňující materiál k hlavnímu tématu aktuálního vydání Full Moonu.

Track týdne: Soccer96 - I Was Gonna Fight Fascism (ft. Alabaster dePlume)

Jiří Špičák 02.04.2020

Jako správný politický track má groove: vzpomeňte si na kultovní revolucionářský motorik Crest milovaných Stereolab a hned vám bude jasné, kde se pohybujeme a kde skončíme.

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.