Články / Profily/retro

Full Moon Stage 2019: Uniform

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce | Články / Profily/retro | 11.04.2019

O rozhodně nejtvrdší koncert letošního festivalového programu se postarají američtí Uniform. Skoro až metalová temnota poháněná těžkotonážním tepem industrialu do kulis Vítkovic padne. Tohle ale rozhodně není další revival Coil ani Ministry, byť znatelná inspirace Godflesh byla samotnou kapelou několikrát přiznaná. „Když jsme skládali naše poslední album, poslouchali jsme hodně black metalu, a tak jsme chtěli složit blackmetalovou skladbu ve stylu Godflesh. Jednoho dne donesl Ben the Walk a vyrazil mi dech!“ říká zpěvák Michael. Uniform dal někdejší člen York Factory Complaint v roce 2013 dohromady se svým dlouholetým přítelem Benem Greenbergem (The Men). Tehdy jim došlo, že nezávisle na sobě hudebně dospěli do stejného stádia a chtějí sdílet intimno jen ve dvou.

Ve dvojici začali tvořit hudbu sžíravým kytarovým skřípotem postaveným na nekompromisním hromobití automatických bicích a s punkovou zběsilostí vdechli život debutu Perfect World z roku 2015 a o dva roky později i jeho následníkovi Wake in Fright. Jejich pronikavé vystupování a pochmurná, evokativní atmosféra přilákala zástupy posluchačů, mimo jiné i Davida Lynche, který se rozhodl dvě z jejich skladeb Tabloid a Habit rozeznít v poslední sérii svého majstrštyku Twin Peaks. I samotný John Carpenter, legendární hororový režisér, jim k remixu svěřil svoji skladbu Vortex, zaujali také experimentální zlosyny The Body a loni s kapelou spolupracovali na kolaborativním albu Mental Wounds Not Healing.

Hranice brutality byly prolomeny. Na své poslední, třetí desce The Long Walk (pojmenované podle románu Stephena Kinga) se Uniform rozrostli a přizvali si jednoho z nejvšestrannějších a nejtalentovanějších bubeníků Grega Foxe (člen noiserockových Guardian Alien a blackmetalové ikony Liturgy). Album vydal vyhlášený label Sacred Bones a v nejednom souhrnném žebříčku (za všechny jmenujme ten od hudební platformy Bandcamp) se objevilo mezi nejlepšími deskami loňského roku. Do toho svého ji zařadil i Ryan Mahan, basák kapely Algiers, která je zodpovědná za jedno z nejsilnějších vystoupení loňského ročníku Colours of Ostrava. Jejich chystanou desku momentálně neprodukuje nikdo jiný než právě Ben Greenberg z Uniform.

Tohle není příjemná hudba na poslech, protože ani náš svět není zdaleka příjemný k životu. Ale skrze pudové emoce, hlučnost a těžkotonážní riffy se snaží napojit na posluchače a vyprovokovat kritický dialog či inspirovat ke katarzi.

Info

Uniform
fb interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2019
17. – 20. 7. 2019 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Foto © Ebru Yildiz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hydra, fragmenty dokonalej anarchie

Mimi Filova 11.09.2020

Vo vzduchu sa vznášajú fragmenty bohémstva z minulého storočia, kedy to bolo útočisko umelcov vrátane Henryho Millera, neskôr Davida Gilmoura a Leonarda Cohena.

Full Moon 10: Kult Björk – Homogenic

Lenka Marie 02.07.2020

Já jen vím, že harakiri je správně seppuku a chutná mi senča, ale tohle nějak nehraje.

Pouťové obludárium Toma Waitse

Akana 07.06.2020

O tom, že je album Swordfishtrombones ve Waitsově kariéře zásadním předělem, není třeba dlouze diskutovat.

Vizuální cesta Einstürzende Neubauten

Jan Škop 22.04.2020

Einstürzende Neubauten a jejich vztah k videoklipům a vůbec pohyblivým obrázkům aneb doplňující materiál k hlavnímu tématu aktuálního vydání Full Moonu.

Track týdne: Soccer96 - I Was Gonna Fight Fascism (ft. Alabaster dePlume)

Jiří Špičák 02.04.2020

Jako správný politický track má groove: vzpomeňte si na kultovní revolucionářský motorik Crest milovaných Stereolab a hned vám bude jasné, kde se pohybujeme a kde skončíme.

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.