Články / Profily/retro

Full Moon Stage 2019: Uniform

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce | Články / Profily/retro | 11.04.2019

O rozhodně nejtvrdší koncert letošního festivalového programu se postarají američtí Uniform. Skoro až metalová temnota poháněná těžkotonážním tepem industrialu do kulis Vítkovic padne. Tohle ale rozhodně není další revival Coil ani Ministry, byť znatelná inspirace Godflesh byla samotnou kapelou několikrát přiznaná. „Když jsme skládali naše poslední album, poslouchali jsme hodně black metalu, a tak jsme chtěli složit blackmetalovou skladbu ve stylu Godflesh. Jednoho dne donesl Ben the Walk a vyrazil mi dech!“ říká zpěvák Michael. Uniform dal někdejší člen York Factory Complaint v roce 2013 dohromady se svým dlouholetým přítelem Benem Greenbergem (The Men). Tehdy jim došlo, že nezávisle na sobě hudebně dospěli do stejného stádia a chtějí sdílet intimno jen ve dvou.

Ve dvojici začali tvořit hudbu sžíravým kytarovým skřípotem postaveným na nekompromisním hromobití automatických bicích a s punkovou zběsilostí vdechli život debutu Perfect World z roku 2015 a o dva roky později i jeho následníkovi Wake in Fright. Jejich pronikavé vystupování a pochmurná, evokativní atmosféra přilákala zástupy posluchačů, mimo jiné i Davida Lynche, který se rozhodl dvě z jejich skladeb Tabloid a Habit rozeznít v poslední sérii svého majstrštyku Twin Peaks. I samotný John Carpenter, legendární hororový režisér, jim k remixu svěřil svoji skladbu Vortex, zaujali také experimentální zlosyny The Body a loni s kapelou spolupracovali na kolaborativním albu Mental Wounds Not Healing.

Hranice brutality byly prolomeny. Na své poslední, třetí desce The Long Walk (pojmenované podle románu Stephena Kinga) se Uniform rozrostli a přizvali si jednoho z nejvšestrannějších a nejtalentovanějších bubeníků Grega Foxe (člen noiserockových Guardian Alien a blackmetalové ikony Liturgy). Album vydal vyhlášený label Sacred Bones a v nejednom souhrnném žebříčku (za všechny jmenujme ten od hudební platformy Bandcamp) se objevilo mezi nejlepšími deskami loňského roku. Do toho svého ji zařadil i Ryan Mahan, basák kapely Algiers, která je zodpovědná za jedno z nejsilnějších vystoupení loňského ročníku Colours of Ostrava. Jejich chystanou desku momentálně neprodukuje nikdo jiný než právě Ben Greenberg z Uniform.

Tohle není příjemná hudba na poslech, protože ani náš svět není zdaleka příjemný k životu. Ale skrze pudové emoce, hlučnost a těžkotonážní riffy se snaží napojit na posluchače a vyprovokovat kritický dialog či inspirovat ke katarzi.

Info

Uniform
fb interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2019
17. – 20. 7. 2019 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Foto © Ebru Yildiz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce 14.04.2019

Australský Divoký západ v Ostravě? The Kill Devil Hills představí na Full Moon Stage svou aktuální desku.

Full Moon Stage 2019: Holy Motors

redakce 12.04.2019

Čarovnou náladu a cinematické westernové motivy násobí mohutný zvuk tří kytar, zkreslený spoustou efektů a reverbu.

Full Moon Stage 2019: Bo Ningen

redakce 10.04.2019

Čtyři Japonci a létající kytary? Bo Ningen a jeden z vrcholů Colours of Ostrava? Na Full Moon Stage zcela nepochybně.

Full Moon Stage 2019: Tęskno

redakce 09.04.2019

Fascinace jak komorní hudbou, tak skandinávským popem? Polský projekt Tęskno druhým jménem pro Full Moon Stage na Colours.

Full Moon Stage 2019: Shilpa Ray

redakce 08.04.2019

Energická zpěvačka s nakřáplým hlasem, který vám roztrhne srdce v půli. Shilpa Ray prvním jménem Full Moon Stage na Colours.

Full Moon Stage 2018: kompletní line-up

redakce 25.04.2018

Všechny odstíny i stíny na letošní Full Moon Stage. Kromě ohlášených jmen se můžete těšit na Modré hory, Bilow, Jaro a další.

Full Moon Stage 2018: Jane Weaver

redakce 24.04.2018

Hutné klávesové plochy, klasické sci-fi a obskurní soundtrack. Dalším jménem pro letošní Full Moon Stage je Jane Weaver.

Full Moon Stage 2018: Trupa Trupa

redakce 23.04.2018

Osobitý mix punku, psychedelie, popu nebo noiseu. Třetím jménem na menu letošní Full Moon Stage bude polská formace Trupa Trupa.

Full Moon Stage 2018: King Khan & The Shrines

redakce 20.04.2018

King Khan je virtuálním dítětem Jamese Browna a Iggyho Popa. Od druhého jména na soupisce Full Moon Stage můžete čekat cokoliv.

Full Moon Stage 2018: John Parish

redakce 19.04.2018

I v roce 2018 se těšíme do letní Ostravy, Full Moon Stage nebude chybět. Stejně jako John Parish.