Články / Profily

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce | Články / Profily | 03.12.2020

Kraj Yorkshire nepatří mezi nejbohatší regiony britských ostrovů, a tak není divu, že v bohaté hudební scéně severoanglického Leedsu nakonec převládá temný postpunk a hutný gotický rock – namátkou zmiňme Gang of Four, The Sisters of Mercy nebo Red Lorry Yellow Lorry. Pětice I Like Trains, která se právě v Leedsu dala dohromady v polovině nultých let, si bere kousek z každé zmíněné skupiny, zároveň k tomu přidává neúnavný taneční beat a angažované, až buřičské texty, které sice vycházejí z historie, ale do éry post-pravdy zapadají až nebezpečně přesně. Aktuální nahrávka Kompromat vyšla po osmileté pauze a je dosavadním vrcholem jejich tvorby, hluboce upřímnou sbírkou, která aktuální témata zachycuje neúprosně a přesně. Jindy než v roce viru snad ani podobné album vyjít nemohlo.

I Like Trains spojují goticky chladné kytarové riffy s všeobjímajícími tóny syntezátorů, lákavou formu doplňují také sebejisté, dotažené skladby, kterými leedská pětice překvapila již na debutu Elegies to Lessons Learnt (2007). Písně I Like Trains se často zabývají historickou tematikou, kterou ovšem kapela vždy obrací k aktuálním událostem nebo náladě ve společnosti. Na úspěch debutu navázala alba He Who Saw the Deep a The Shallows, vydaná během hektických dvou let na začátku druhé dekády. Na těchto kolekcích formace svůj unikátní styl podpořila ještě výraznější dynamikou jednotlivých skladeb a často až postrockovými plochami, které dostávají v kombinaci s hutným tanečním beatem zcela nečekaný rozměr. Skupina proslula energickými, živelnými koncerty. Koncepční deska The Shallows byla inspirována oceňovanou stejnojmennou knihou amerického autora Nicholase Carra, která se zabývá vlivem internetu na lidské vědomí a paměť, a její nahrávání zachycuje dokument A Divorce Before Marriage, k němuž vyšel i kapelní soundtrack.

Album Kompromat je inspirováno nejen brexitem, ale i nebezpečným nástupem populismu a dalšími velkými tématy současnosti. Nová kolekce zasahuje i hudebně, tradiční kombinaci temných syntezátorových rejstříků s chladnými kytarovými riffy tentokrát doplňuje hutný elektronický podkres, stejně jako samply a terénní nahrávky. O to zajímavější bude pódiové provedení aktuálního materiálu, vždyť vzhledem k jeho vydání v srpnu roku 2020 ho I Like Trains ještě neměli příležitost předvést živě.

Info

I Like Trains
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

foto © Ben Bentley

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace