Články / Profily

Full Moon Stage 2021: Lonker See

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce | Články / Profily | 04.12.2020

Jen těžko se věří tomu, že polská čtveřice Lonker See se potkala ve studiu teprve v roce 2016. Během necelých čtyř let stihli totiž nejen vydat tři dlouhohrající alba, ale hlavně překlenout poměrně dramatický a rozsáhlý oblouk od ztěžklého stoner rocku přes postjazz až ke zdánlivě nesourodé spacerockové psychedelii, kterou se pyšní jejich únorová novinka Hamza. Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech, které zejména na vyzdvihovaných živých koncertech často končí v repetitivních krautrockových vírech.

Členové Lonker See pochází z přímořského Trojměstí, jak bývá nazývána oblast, kterou tvoří trojice přístavních měst Gdaňsk, Sopoty a Gdyně. Právě vzdušnost a široké otevřené obzory jsou pro tvorbu skupiny, která odstartovala coby projekt basistky Joanny Kucharské a kytaristy Bartosze Borowského, charakteristické. Zatímco na prvních nahrávkách se Lonker See drželi poměrně tradičních schémat, na druhém albu One Eye Sees Red se nadechli k odvážnému konceptu jakéhosi postjazzu, zdobeného pozvolna budovanou atmosférou, decentními nájezdy saxofonu a výjimečných smyslem pro každý zvukový detail. Na turné k tomuto albu vystoupili na mnoha evropských podnicích, včetně slavné barcelonské přehlídky Primavera Sound nebo showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, a překvapení návštěvníků jejich koncertů nemohlo být větší. Místo propracovaných a dokonale vygradovaných kompozic totiž Lonker See předvedli naprosto strhující a hlasitou psychedelickou show s oslňujícími odlesky dubu nebo elektroniky i žahavými plameny free jazzu. Jejich vystoupení zněla jako čelní náraz animalismu Captaina Beefhearta s experimentální vášnivostí německých pionýrů Can, to vše za přísného dohledu vizionáře Alejandra Jodorowského.

Na novém albu Hamza jako by se všechny podoby zvuku kapely protnuly v jeden opulentní, těžko rozeznatelný a zároveň fascinující obraz. Novinka upoutá na první poslech zpěvem Kucharské, která zde dostává daleko větší prostor, podobně výrazná je také úsporná, ale o to naléhavější hra bubeníka Michala Gose, a zejména vklad saxofonisty Tomasze Gadeckého, který zároveň přináší čím dál výraznější porci samplů a elektroniky. Právě Gadeckého saxofon je pro strukturu skladeb určující, což zmiňuje i recenze v magazínu Full Moon: „Saxofon není vyloženě samonosný a iniciativu přebírá, jen když potřebuje skladbě přitáhnout otěže, ale nezřídka se sám pořádně splaší. Jenže konkrétní, tepající rytmus, a hlavně hmota ostatních nástrojů mu nedovolí úplně svobodné manévrování. To Lonker See náramně svědčí. Skladby švihácky rázují a vyhýbají se přitom příliš velkorysým psychedelickým improvizacím. To ovšem neznamená, že by se nedokázaly rozbouřit.“ Podle respektovaného anglického serveru The Quietus jsou zase Lonker See „impozantní nestvůrou, která své skladby raději vždy dobývá od nuly, místo aby sledovala tradiční cesty“. Není možné zaručit, na jaké místo vezmou Lonker See diváky v Ostravě, jisté ale je, že půjde o fascinující a nezapomenutelné dobrodružství.

Info

Lonker See
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14. – 17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

foto © Paweł Jóźwiak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace