Články / Profily

Full Moon Stage 2021: The Membranes

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce | Články / Profily | 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let, jen málokdy se ale stane, že by se aktuální tvorba navrátivších se velkých jmen vyrovnala očekáváním. Výjimky existují a právě postpunkové legendy The Membranes jsou jedním z nejlepších příkladů. V jejich případě patří díky dalšímu slavnému jménu, a to skotským shoegaze hvězdám My Bloody Valentine, na jejichž přání se Membranes dali v roce 2009 dohromady. Obnovená kariéra skupiny soustředěné okolo vysoce respektovaného novináře Johna Robba (prozatím) vyvrcholila loňským albem What Nature Gives… Nature Takes Away, které je jedním z jejich nejlepších alb vůbec. Poprvé ve své historii se The Membranes představili českému publiku na podzim roku 2019 v rámci svého evropského turné s Markem Laneganem, nyní jejich koncertem vyvrcholí první den na Full Moon stagi.

Na sklonku sedmé dekády byly britské ostrovy doslova líhní kapel, které se vzpouzely tradičním hodnotám showbyznysu a chtěly si dělat věci po svém. První punková generace byla tehdy na vrcholu a ve stínu jmen jako Sex Pistols nebo The Clash vznikaly stovky dalších. Jedním z nich byli The Membranes, kteří se dali dohromady v roce 1978 v přístavním městečku Blackpool. Řízný postpunk spojený s poetikou maloměsta a striktním DIY přístupem z nich záhy udělal minimálně lokální hvězdy, na skladby jako Muscles nebo Pin Strype Hype, případně na album Crack House vzpomínají jako na výraznou inspiraci tak uznávaná jména jako Sonic Youth nebo Big Black.

A zmiňovaní My Bloody Valentine s Membranes odjeli v první polovině osmdesátých let hned několik turné. Na konci osmé dekády se kapela rozpadla a jejich leader John Robb se začal věnovat hlavně kariéře hudebního novináře – přispíval do známých titulů jako Melody Maker nebo NME a napsal knihy o The Stone Roses nebo The Charlatans. V roce 2011 pak založil velice respektovaný internetový magazín Louder Than War, který dnes existuje také v tištěné podobě. To už ale byli The Membranes znovu na světě. První vystoupení na dnes již bohužel neexistujícím festivalu ATP se setkalo s takovým ohlasem, že to skupinu přesvědčilo k dalším koncertů a hlavně nové tvorbě.

Již album Dark Matter/ Dark Energy z roku 2015 se stalo událostí, podobně jako koncerty na mnoha velkých festivalech, na kterých The Membranes nezřídka vystupovali ve společnosti dívčího sboru. Nekompromisní energie a řízné postpunkové rytmy, kterými kapela proslula na svých prvních nahrávkách, pochopitelně zůstaly, nyní je ale doplnilo mnohem širší nástrojové spektrum a komplikovanější aranže. Podstatné je zmínit důležitá společenská a enviromentální témata, kterými v textech The Membranes rozhodně nešetří. Loňské album What Nature Gives… Nature Takes Away pak sklidilo až nečekaný ohlas, v šestnácti skladbách se odráží vlivy punku, gotického rocku, dubu nebo anglického folku. Na albu hostují osobnosti jako Shirley Collins, Kirk Brandon (Theatre of Hate) nebo Jordan, základem ale zůstává kontrast chytlavých melodií čtveřice, dokonale propracované dramaturgie až omamně pohnutých vokálů dívčího sboru. The Membranes s dívčím sborem vystoupí i na Colours a John Robb bude také hostem showcase festivalu Czech Music Crossroads, který ostravské přehlídce předchází.

Info

The Membranes
Bandcamp kapely

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace