Články / Profily

Full Moon Stage 2021: The Membranes

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce | Články / Profily | 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let, jen málokdy se ale stane, že by se aktuální tvorba navrátivších se velkých jmen vyrovnala očekáváním. Výjimky existují a právě postpunkové legendy The Membranes jsou jedním z nejlepších příkladů. V jejich případě patří díky dalšímu slavnému jménu, a to skotským shoegaze hvězdám My Bloody Valentine, na jejichž přání se Membranes dali v roce 2009 dohromady. Obnovená kariéra skupiny soustředěné okolo vysoce respektovaného novináře Johna Robba (prozatím) vyvrcholila loňským albem What Nature Gives… Nature Takes Away, které je jedním z jejich nejlepších alb vůbec. Poprvé ve své historii se The Membranes představili českému publiku na podzim roku 2019 v rámci svého evropského turné s Markem Laneganem, nyní jejich koncertem vyvrcholí první den na Full Moon stagi.

Na sklonku sedmé dekády byly britské ostrovy doslova líhní kapel, které se vzpouzely tradičním hodnotám showbyznysu a chtěly si dělat věci po svém. První punková generace byla tehdy na vrcholu a ve stínu jmen jako Sex Pistols nebo The Clash vznikaly stovky dalších. Jedním z nich byli The Membranes, kteří se dali dohromady v roce 1978 v přístavním městečku Blackpool. Řízný postpunk spojený s poetikou maloměsta a striktním DIY přístupem z nich záhy udělal minimálně lokální hvězdy, na skladby jako Muscles nebo Pin Strype Hype, případně na album Crack House vzpomínají jako na výraznou inspiraci tak uznávaná jména jako Sonic Youth nebo Big Black.

A zmiňovaní My Bloody Valentine s Membranes odjeli v první polovině osmdesátých let hned několik turné. Na konci osmé dekády se kapela rozpadla a jejich leader John Robb se začal věnovat hlavně kariéře hudebního novináře – přispíval do známých titulů jako Melody Maker nebo NME a napsal knihy o The Stone Roses nebo The Charlatans. V roce 2011 pak založil velice respektovaný internetový magazín Louder Than War, který dnes existuje také v tištěné podobě. To už ale byli The Membranes znovu na světě. První vystoupení na dnes již bohužel neexistujícím festivalu ATP se setkalo s takovým ohlasem, že to skupinu přesvědčilo k dalším koncertů a hlavně nové tvorbě.

Již album Dark Matter/ Dark Energy z roku 2015 se stalo událostí, podobně jako koncerty na mnoha velkých festivalech, na kterých The Membranes nezřídka vystupovali ve společnosti dívčího sboru. Nekompromisní energie a řízné postpunkové rytmy, kterými kapela proslula na svých prvních nahrávkách, pochopitelně zůstaly, nyní je ale doplnilo mnohem širší nástrojové spektrum a komplikovanější aranže. Podstatné je zmínit důležitá společenská a enviromentální témata, kterými v textech The Membranes rozhodně nešetří. Loňské album What Nature Gives… Nature Takes Away pak sklidilo až nečekaný ohlas, v šestnácti skladbách se odráží vlivy punku, gotického rocku, dubu nebo anglického folku. Na albu hostují osobnosti jako Shirley Collins, Kirk Brandon (Theatre of Hate) nebo Jordan, základem ale zůstává kontrast chytlavých melodií čtveřice, dokonale propracované dramaturgie až omamně pohnutých vokálů dívčího sboru. The Membranes s dívčím sborem vystoupí i na Colours a John Robb bude také hostem showcase festivalu Czech Music Crossroads, který ostravské přehlídce předchází.

Info

The Membranes
Bandcamp kapely

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace