Články / Profily

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce | Články / Profily | 01.12.2020

Poněkud zvláštní název zvolila pro svou kapelu frontwomanka Cathy Lucas jako připomínku své nenarozené sestry. Syndrom mizejícího dvojčete je lékařský termín popisující jev, kdy se z dvou embryí v děloze matky zcela vyvine a narodí jen jedno. Hudba, kterou skupina hraje, skutečně zní jako zvuky fantastického dětského světa, neřízené představivosti a vzkazy blízkým, které jsme nikdy nepotkali.

Vanishing Twin mají na kontě dvě dlouhohrající desky. Ta druhá, nazvaná Age of Immunology, vyšla v roce 2019 a se setkala s vřelým kritickým přijetím. Po debutu Choose Your Own Adventure, kde se realizovala spíše samotná Lucas, se do tvorby plnohodnotně zapojila celá kapela a z plodné spolupráce vzešly písně, které poutavě kombinují elektroniku, psychedelii i krautrockové rytmy. Sami se staví spíše na jazzovou scénu, Lucas v rozhovoru pro The Quietus lokalizovala své místo někde na jejím okraji u kapel jako Sun Ra. Publicisté je zase rádi jmenují jako součást aktuálního experimentálního hnutí New Weird Britain, ačkoliv ani jeden z členů ze Spojeného království nepochází. A jistá neuchopitelnost je pro jejich tvorbu vlastně typická. Tu se z jejich písní ozve latinská rytmika, tu cinematické smyčce nebo poťouchlé flétny. A z šumu analogového nahrávacího systému vystupuje konejšivý hlas zpěvačky, který jako by vám vyprávěl pohádku před spánkem plným barvitých snů. Vanishing Twin operují na poli naprostého bezčasí. Chvílemi jste s nimi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Tu slyšíte angličtinu, tu zase francouzštinu.

Přes veškerou utopičnost jde ale o kapelu, která si je vědomá všech neduhů současnosti. Jejich aktuální album se ostatně jmenuje podle knihy antropologa Davida Napiera, který imunologii používá jako metaforu. Metaforu, kterou společnost využívá k tomu, aby odstranila cokoliv, co je jiné. Cathy Lucas tuhle myšlenku považuje v době, kdy se Británie trhla od Evropské unie, za velmi aktuální a album tímto tématem rámuje i přes to, že na první poslech může znít velmi rozverně. Naživo kapela slibuje hypnotický a hloubavý večírek.

Info

Vanishing Twin
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace