Články / Profily

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce | Články / Profily | 01.12.2020

Poněkud zvláštní název zvolila pro svou kapelu frontwomanka Cathy Lucas jako připomínku své nenarozené sestry. Syndrom mizejícího dvojčete je lékařský termín popisující jev, kdy se z dvou embryí v děloze matky zcela vyvine a narodí jen jedno. Hudba, kterou skupina hraje, skutečně zní jako zvuky fantastického dětského světa, neřízené představivosti a vzkazy blízkým, které jsme nikdy nepotkali.

Vanishing Twin mají na kontě dvě dlouhohrající desky. Ta druhá, nazvaná Age of Immunology, vyšla v roce 2019 a se setkala s vřelým kritickým přijetím. Po debutu Choose Your Own Adventure, kde se realizovala spíše samotná Lucas, se do tvorby plnohodnotně zapojila celá kapela a z plodné spolupráce vzešly písně, které poutavě kombinují elektroniku, psychedelii i krautrockové rytmy. Sami se staví spíše na jazzovou scénu, Lucas v rozhovoru pro The Quietus lokalizovala své místo někde na jejím okraji u kapel jako Sun Ra. Publicisté je zase rádi jmenují jako součást aktuálního experimentálního hnutí New Weird Britain, ačkoliv ani jeden z členů ze Spojeného království nepochází. A jistá neuchopitelnost je pro jejich tvorbu vlastně typická. Tu se z jejich písní ozve latinská rytmika, tu cinematické smyčce nebo poťouchlé flétny. A z šumu analogového nahrávacího systému vystupuje konejšivý hlas zpěvačky, který jako by vám vyprávěl pohádku před spánkem plným barvitých snů. Vanishing Twin operují na poli naprostého bezčasí. Chvílemi jste s nimi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Tu slyšíte angličtinu, tu zase francouzštinu.

Přes veškerou utopičnost jde ale o kapelu, která si je vědomá všech neduhů současnosti. Jejich aktuální album se ostatně jmenuje podle knihy antropologa Davida Napiera, který imunologii používá jako metaforu. Metaforu, kterou společnost využívá k tomu, aby odstranila cokoliv, co je jiné. Cathy Lucas tuhle myšlenku považuje v době, kdy se Británie trhla od Evropské unie, za velmi aktuální a album tímto tématem rámuje i přes to, že na první poslech může znít velmi rozverně. Naživo kapela slibuje hypnotický a hloubavý večírek.

Info

Vanishing Twin
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Full Moon Stage 2022: Health

redakce 21.02.2022

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní. Na Colours of Ostrava, na Full Moon stagi.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace