Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 09.02.2015

V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH. S mladým (nejen) videoklipovým režisérem Víťou Hradilem o inspiracích, hip hopu, kulturní narkomanii, o novém videu pro Nylon Jail a celkově o věcech s kouskem duše.

Momentálně máš za sebou práci pro televizní verzi Kmenů. Můžeš to přiblížit?
Z jednotlivých dílů jsem vždy natáčel image video, zkrátka něco mezi trailerem a making of, dále klasické rozhovory s režiséry, dělal jsem taky kameru u dílu věnovanému subkultuře Cosplay a vlastně i webový trailer pro KmenyTV.

Dopátral jsem se naprosto brilantního neoficiálního spotu pro Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, který podle tvých slov byl „s odporem neschválen“. Proč?
Překážkou myslím bylo, že jsme tím spotem nikterak nereprezentovali Letní filmovou školu tak, jak si sám klient představoval. S Jakubem Žídkem, s nímž jsem video natáčel a dával dohromady, jsme to celé chtěli podat jinak, než se od nás očividně očekávalo, byť nám nebyla zadaná žádná jasná představa. Nechali to zkrátka na nás. A když se na festivalu jely „céčkové“ horory i pornart a nejsledovanějším hostem byl Peter Greenaway, říkal jsem si, že by byla chyba nevyužít takových filmů a nálad a nepojmout festival jinak, než se všeobecně očekává. Každopádně ani jeden z těchto bodů se neujal a klient hotový spot odmítnul. Záběry z koncertů podle nich nefungovaly, použitá hudba byla hrůzná, celkové pojetí klipu prý strašné atp. Rád bych to rozpitval víc, ale věř mi, že to nemá smysl.


Jak vůbec začala spolupráce s Orionem, 518 a vlastně s kompletními PSH?
To byl takový ten den, kdy si řekneš, že ona ta příležitost asi sama nepřijde. Takže jdeš psát maily. Komu? Tak co třeba napsat do téhle firmy? A hele, tady je manažer z Kryštof, tady od Zrní, tady má zase Facebook Vladimir 518. Říkal jsem si, že se třeba někdo ozve. No a náhodou si zrovna 518 pustil mou videopozvánku pro Nylon Jail a moc ho zaujala. Následně vznikl klip pro Zkus chodit v mejch botách, který se ujal a chytil se taky znovu u Vladimira. Spolupráce se najednou začala prohlubovat a momentálně pokračuje, vyvíjí se krásným směrem.

Měl jsi ty sám někdy blízko k hiphopové subkultuře?
Právě že vůbec. Můj velmi dobrý kamarád za mnou pořád chodil s tím, ať si dám někdy PSH, ale já na to ve své době prostě nebyl, a přiznávám, že rapem jsem až opovrhoval. Což byla samozřejmě chyba a musím uznat, že dnes si na něm ujíždím. (smích)

Pro Oriona jsi spáchal videa Zkus chodit v mejch botách a Nauč Vorla lítat. S námětem přicházíš ty sám, nebo vzniká na základě společné kooperace? Pokud jde o Oriona, náměty přišly tak nějak samy. Text k Botám si doslova říkal o melancholickou atmosféru, kterou mám navíc pracovně stejně nejraději. Orion nebyl vůbec proti, naopak mi vycházel ve všem vstříc. To samé v případě singlu Neuč Vorla lítat, kde jsem všem účastníkům dal prostor k tomu, abychom společně vytvořili tak trochu ne-rapové video, které v sobě paradoxně ukrývá zásadní rapové elementy.

Hutné video pro PSH k singlu Já to říkal svým způsobem navazuje na Nemám zájem. Jak bylo náročné posbírat dohromady zástupce řady subkultur a kámoše hlavních protagonistů? V tomhle ohledu je to vážně pěkně napráskané video.
Je! Ale na rovinu: když jsi 518, Orion a Mike T., něco takového vážně není problém. Účinkující jsou navíc všechno lidi, kteří se kolem toho tria běžně pohybují. Je ale krásné, že zmiňuješ zrovna klip k Nemám zájem. Přesně tenhle pocit jsem totiž měl, když jsem odcházel ze schůzky s Vladimirem, který mi nabídl, abych točil video k Já to říkal. Námět vymyslel samozřejmě on, já byl spíš takový nástroj k realizaci. Během natáčení to ale občas vypadalo, že tvoříme Nemám zájem 2 a něco málo i z Kmenů. Všechno to ale do sebe dokonale zapadá a já si to taky náramně užil.


Klip Zkus chodit v mejch botách zachycuje intimnější atmosféru nočního velkoměsta, o rušnější pražské prostředí se zase opírá video pro PSH nebo pro remake Planety Praha od V518. Kde nasáváš inspirace? Já od dětství jedu filmy, klipy a hudbu. Vždycky jsem byl, jsem a pravděpodobně budu filmovým narkomanem. Inspirace jsou tím pádem zafixované v hlavě. Nebo je nasávám přímo na place, často se opírám o věci, které se pohybují volně kolem mě. Když je song pozitivnějšího rázu, nechávám na sebe působit veselejší elementy, a naopak. Jsem víc improvizační než konstruktivní člověk. Čerpám spíš z aktuálních pocitů a emocí, než abych někoho někam násilím tlačil. Lidi kolem mě nejsou herci, a dokud nebudu mít na stole pořádnou věc a před kamerou profesionály - a teď myslím opravdové herce, od kterých budu v danou chvíli vyžadovat danou emoci, gesto nebo něco takového -, budu trénovat, pilovat a pracovat právě s těmito pocity raději, než abych pustil do světa nějakou nesnesitelnou křeč.


Máš za sebou dřívější spolupráci s Nylon Jail nebo s No Distance Paradise. Neláká tě teď odkročit od rapu a spáchat video zase pro kytarovější formaci?
Pro Nylon Jail jsem konečně dokončil nové video. Asi nejvíc minimalistické, co jsem kdy udělal, taková temnější hipster záležitost. Natáčeli jsme v olomouckém klubu S-Cube a v podstatě jsme použili vše, co dům dal. Brzy to bude venku. Řešil jsem i klip s kapelou Zrní, ale na poslední chvíli se to odpískalo kvůli mé současné vytíženosti, což mě taky nehorázně mrzí.

Tvoříš pod hlavičkou vlastní společnosti Ghost Movie, kterou prezentuješ s dovětkem „nejen obraz a zvuk…“. Je to tak, že krom klasické audiovizuální zkušenosti nabízíš i nějaký na první pohled těžko postřehnutelný prožitek na víc? Jak ten název vznikl?
Upřímně? Ten slogan i název vymyslel můj dobrý přítel Petr Hroch. Je to psycholog (pozor, ne můj) a tohle je takový jeho koníček. Vždycky mi říkal, že v mých věcech je kousek duše, prý to tam cítí a já jsem za to samozřejmě rád. Nicméně název Soulmovie byl v té době už obsazený. (smích)

Zamával s tebou v poslední době nějaký film nebo seriál?
V poslední době toho se mnou moc nezamávalo, na druhou stranu se objevily velmi silné střípky, například film Locke. To, jaké napětí dokázali tvůrci a Tom Hardy rozehrát v jednom autě bez klasických záporáků na drátě, zaslouží velký obdiv. Zaujal mě i snímek Breathe In, ze seriálů pak jednoznačně True Detective, který podle mého nakopal prdel i spoustě kinofilmům. Ale kdybychom měli rozebírat jen tohle mistrovské dílo, jeden rozhovor by nestačil...


V minulosti to byl minimálně Jan „Scarf“ Zajíček, kdo se dal považovat za zásadní osobnost českého hudebního videoklipu. Význačné zářezy na tomhle poli má i Jakub Kohák. Jak vnímáš svoje postavení?
Scarf rozhodně, pamatuju si, jak jsme s kamarádem žrali každé jeho video. Dodnes se k jeho tvorbě rád vracím a rád si počkám na cokoli dalšího. Nicméně pokud jde o mé vlastní postavení, něco takového vůbec nevnímám. O nějakém postavení v mém případě nemůže být zatím vůbec řeč, jsem stále na začátku a musím makat, abych se posunul dál.

U videoklipů se prozatím chystáš setrvat?
Rozhodně, práce na nich mi tolik nesvazuje ruce a člověk může během natáčení být více sám sebou než třeba při práci pro nějakou firmu. Klipy dělám vážně nejraději. A dokud já sám sebe nepoplácám po zádech s vědomím, že se mi to povedlo na 100% bez ohledu na okolí, tohle pole určitě neopustím.

Máš teď něco roztočeného?
Momentálně se chystám natáčet videoklip ke skladbě Zlato v bahně od LA4 & DJ Wich (ft. Vladimir 518). Námět máme a myslím, že by to mohlo být fajn. Budoucnost je otevřená, na dohled je několik projektů, ale nerad bych to zakřikl. Každopádně už od dětství si pohrávám s myšlenkou natočit nezávislý film. To by byl splněný sen. Tak uvidíme…

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Vysmátý ďábel na výstavě Mene Mene Tekel Upharsin

Ondřej Čížek 30.12.2014

Temná, krutě sarkastická a vtipná kolekce svébytných plakátů od řady českých i zahraničních výtvarníků a grafiků se v průběhu nového roku zjeví v několika městech po České republice.

Ne-image neexistuje, nejde ji nemít (Pavel Turek)

Ondřej Čížek 07.11.2014

S publicistou Pavlem Turkem o porozumění kultuře, o hudbě jako komplexním sdělení, o zrodu dandyho, pojmu Cool Britannia i snaze vzdálit se fanouškům.