Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Psychokočky na tripu, v uších MGMT

Fullface: Psychokočky na tripu, v uších MGMT

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 08.11.2013

Ať už si o současných tripových vulkánech v podání MGMT myslíte cokoliv, jejich (ne)cit pro vizuální stránku celé věci přehlédnout nemůžete. V podstatě už od první desky Oracular Spectacular (2007) se stylizují do drogového gangu, který by si nejradši pořídil kopii stroje času a vrátil se do zhulených 60. let. Pozitivní je, že prvoplánovost jde v jejich případě stranou – MGMT své kroky činí rozvážně, za užití vlastní energie a nezaměnitelnosti, dle všeho si už delší dobu „jen“ vylepšují svůj osobitý alternativní vesmír, v němž pohodlně tvoří a žijí. Tenhle fakt ostatně stvrdilo už druhé kocovinové album Congratulations (2010), oplývající zábavnou atmosférou paranoie a vůbec všemožnými odstíny psychedelie, ladně prolínající minulost se současností. Právě všechny tyto atributy v sobě dokonale odráží artwork alba, který si vzal na starosti Anthony Ausgang - dnes čtyřiapadesátiletý vizuální umělec a milovník pestrobarevných psychokoček, které jsou, dle jeho slov, "psychedelic, wide eyed, with a kind of evil look in their eyes”.

Lowbrow táta
Ausgangova kočkovitá dobrodružství jsou dodnes považovaná za vlajkovou loď podvratného uměleckého hnutí „lowbrow“ (přesně ve významu „nekulturní“ či „primitivní“), jež se zrodilo v parnu koncem 70. let v Kalifornii. Začalo tehdy poctivě ždímat americký comixový underground, subkulturu motající se kolem tzv. Hot Rods (vytuněné káry s masivními motory), punk a vůbec brak a kýč v jejich krystalicky čisté podobě, aby z nich následně utvářelo jeden nesourodý a stejně tak sarkastický popkulturní koktejl - výraz „lowbrow“ je ostatně často nahrazován termínem „pop surrealism“.

Mayhem trilogy
V případě MGMT zběsilá vlna lowbrow nezasáhla pouze obal jejich desky, ale postupovala až k videoklipům – k hravé dětinské grotesce It´s Working v režii francouzského designéra s nickem So Me, k hnusné absurditě Flash Delirium od Švéda Andrease Nilssona a ve finále k melancholické a přesto morbidní „pohádce“ Congratulations v podání Toma Kuntze. Lowbrow proniká do každé části klipové trilogie, ani v jednom případě však nefiguruje jen sám pro sebe. Naopak napomáhá rozvíjet pocit, který vyvolávají všechny tři audiovizuální podivnosti – pocit dezorientace a vyčerpanosti z dnešní rozervané chaotické doby, neschopnosti se jí přizpůsobit a sílící touhy se uprostřed toho divadla zastavit, nakopnout fantazii a vytvořit si svůj vlastní funkční vesmír s vlastními zákonitostmi. Cíleně nedospělým MGMT se tohle, ať už náhodou či zcela vědomě, daří se vším všudy. Vizuálu spjatému s jejich aktuální eponymní deskou bude proto patřit celý další díl Fullface.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.