Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Se Stone Roses proti slznému plynu

Fullface: Se Stone Roses proti slznému plynu

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 01.05.2014

Dnes je to přesně 25 let od vydání nesmrtelného eponymního debutu The Stone Roses – nahrávky, která pod vlivem extáze ladně spojila taneční muziku s britskou kytarovou tradicí a položila pevné základy britpopu a vůbec celé éře Cool Britannia, aby tohle všechno díky své nadčasovosti přežila bez jediného šrámu. Kulaté výročí s sebou přináší dobrý důvod, proč se ohlédnout i za artworkem desky a image Roses.

Pollock, Squire a Pařížský květen 1968. Tři elementy spjaté s obalem The Stone Roses. Kapela se nejprve zamilovává do mocných abstraktních pláten malíře Jacksona Pollocka, v nichž se ladně kloubí řád s chaosem, a přebalem desky mu chce vzdát hold. Role tvůrce coveru se ujímá přímo kytarista bandu a sám aktivní výtvarník John Squire. Krom vlivu Pollocka přidává i otisk zmiňovaného května 1968 – jednak nahrubo načrtnutými barvami Francie a jednak vsazením třech citrónů. Ty odkazují na vlnu studentských protestů třesoucích tehdy nejprve Pařížskou univerzitou a následně i celou Francií, kterou dovedly až ke generální stávce a celospolečenským reformám. Kapele o tom povyprávěl účastník nepokojů, francouzský důchodce, který byl i u brutálního vyklízení obsazené Sorbonny a mj. zmínil, jak mu právě šťáva z citrónů umožnila eliminovat účinky slzného plynu. Malba pro obal dostala název Bye Bye Badman dle stejnojmenného songu.

Obsahově i formálně album neúprosnému času vzdoruje, jak je to ale s kamennou image Stone Roses? Ikonické promofotky s pozitivně rozzlobenými mladými muži nestárnou a oproti jiným uskupením té doby je jejich výhoda v tom, že dnes už klasickou velkohubou madchesterskou pózu prolínají ještě s jedním výrazným faktorem. Jsou to kluci ze zemitých předměstských bloků, ale ta dlouhá trička s nejrůznějšími vzory, atypické límce, Brownova náklonnost ke graffiti umělcům, jeho frackovitá fotogeničnost a kapelní rozstřelená barvitost pevně souznící s hudební produkcí dodává celku něco, co by se dalo označit za exotický feeling. Pokud bych měl hledat nějaký současný ekvivalent, bez váhání mířím na řecko-britské Foals, v nichž se díky vkusu frontmana Yannise Phillipakise prolíná příbuzná netradiční magie. O nich samotných ale zase někdy příště, květen je pod vládou The Stone Roses.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Fullface: Vysmátý ďábel na výstavě Mene Mene Tekel Upharsin

Ondřej Čížek 30.12.2014

Temná, krutě sarkastická a vtipná kolekce svébytných plakátů od řady českých i zahraničních výtvarníků a grafiků se v průběhu nového roku zjeví v několika městech po České republice.