Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Vysmátý ďábel na výstavě Mene Mene Tekel Upharsin

Fullface: Vysmátý ďábel na výstavě Mene Mene Tekel Upharsin

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 30.12.2014

V neděli 4. ledna 2015 v Galerii Obecního domu v Opavě končí výjimečná výstava Mene Mene Tekel Upharsin. Věnuje se svérázné vizuální identitě zavedené, dnes již pětileté hudební party Bounce! Bounce!. Temná, krutě sarkastická a vtipná kolekce svébytných plakátů od řady českých i zahraničních výtvarníků a grafiků se v průběhu nového roku zjeví v několika městech po České republice. Ideální příležitost zrekapitulovat si, co vás na téhle netradiční exhibici čeká a nemine.

„Specifický temný vizuální styl byl vždy pevnou a neoddělitelnou součástí všech hudebních aktivit spojených s Kayem Buriánkem, ať už se jednalo o obaly jednotlivých desek kapely Sunshine, plakáty na turné nebo trička,“ píše v úvodním slově bravurně provedeného katalogu kurátor výstavy Jan Kunze (jeho grafickou úpravu si vzala na starosti Eva Dokoupilová) a dále doplňuje, že „v širším kontextu nejde pouze o originální kolekci vizuálů, nýbrž také o přístup, kdy ke každé akci vzniká zcela původní ‚piece‛.“

Buriánek se přitom na výstavě rovněž představuje jako autor řady plakátových kusů, s nimiž je pevně spjatá grafická čistota, exponovaný titul akce s výraznou typografií a především důraz na jediný motiv, který obvykle nechává zdvojovat. „Když se tak na to dívám, dochází mi, že Karel je vážně dobrej grafik,“ pronáší na vernisáži výstavy česká výtvarnice a spoluzakladatelka A.M. 180 collective Anežka Hošková. Sama je ostatně na výstavě zastoupená plakátem, který by obstál mezi jejími regulérními obrazy. Vypovídá o tom detailně propracované písmo v názvech jednotlivých kapel, organičnost tvarů i různorodé gotické a secesní symboly, jež z černobílého plakátu činí živelný emotivní kus vyžadující vaší soustředěnost.

Za pravdu Anežce Hoškové v jejím výroku o „dobrém grafikovi“ dává vtipné použití veškerých okultních symbolů, již typických potemnělých figur s kapucemi i proměnlivé logo B!B!, které kličkuje mezi expresivně pokřivenými formami, geometricky přesnými říznými tvary i metalově košatými monumenty. „Fascinuje mě ten strašnej jemnocit pro detail a zároveň elementární mystika, odkazy na okultismus, rituály, věci, co přitahujou a jde z nich trochu strach, vzbuzujou úsměv, a zároveň budí alespoň částečnej respekt. A v kontextu s něčím zdánlivě nesourodým dostávají tyhle aspekty úplně jinej rozměr. Není to jenom pitomá fashion,“ říká přímo Buriánek v našem starším rozhovoru o vizuální komunikaci Sunshine i B!B! (k přečtení zde). Je to právě on, kdo skrze důraz na mystiku (melancholický záběr na zrcadlící se útesy, jež se táhnou doprostřed širého moře) i vtipnou nadsázku (gotický kostel z Lega) ustanovuje ústřední vizuální atributy B!B!.

Blackmetalové karaoke
Po zhlédnutí jeho plakátového výběru míříte rovnou do indonéské Yogyakarty. Právě odtud pochází street-artisté a milovníci blackmetalového karaoke Ican Harem a Ahmad Oka. Zatímco Harem umí udeřit správně přímočarou duchařskou fotomontáží ducha Ku-klux-klanu s hutně prorostlým metalovým logem B!B!, Oka, dle trefných Buriánkových slov, akcentuje až chorobně propracovaný detail. Vyžívá se v přesně vyobrazených lebkách tvořících převrácený kříž i ve skvostném okřídleném logu B!B! a jeho práce mají v sobě velkou porci hororové vznešenosti. Ten pravý horor do výstavy nicméně vnáší všestranná litevská výtvarnice Shaltmira. Její sugestivní výjev ze sadistického kabaretu s deformovanými těly patří mezi to nejdrsnější, co výstava a katalog nabízejí. Obdobná razance nechybí ani českému maskovanému výtvarníkovi s nickem HYDE, jehož plakáty, v nichž operuje s ničením a skrýváním vlastního profilu, mají sílu zpražit vás mírou syrovosti a přesně mířené hrubosti.

Víc hudby do galerií
Ať už se před vámi obrací kříže, z dáli vás pozorují tajemné osoby v kápích nebo se na vás „jen“ šklebí pochroumané lebky, společným prvkem ucelené estetiky B!B! jsou nejrůznější temné motivy, jejichž chladná serióznost je ovšem vždy zlomena a odlehčena v rámci zdravé nadsázky. Jednotlivými počiny cloumají temné spodní proudy a dokážou tak vzbudit vaše obavy, nicméně stejně tak ponechávají dostatek místa pro váš úsměv. Putovní výstava Mene Mene Tekel Upharsin s sebou přináší dva zásadní významy. Jednak široké veřejnosti představuje čerstvou várku čtrnácti stylově příbuzných i různorodých, českých i zahraničních výtvarníků a grafiků, v dalším plánu by ovšem mohla posloužit také jako odrazový můstek pro další obdobně laděné přehlídky. Prokazuje totiž, že galerijním prostorám mohou i u nás vládnout vizuály spjaté s hudebními produkcemi či hudbou jako takovou. Jakmile před vámi v galerii visí plakáty k B!B!, prchavý dojem z jednorázového použití se rozplývá. Hektičnost ulic je pryč, máte možnost zastavit čas a věnovat jim svou koncentraci. A nechat je stát se trvalejšími.


Tři osobní esa výstavy
Luka Reveur: Popkulturní trefy do černého, přesné zásahy do srdcí milovníků tetování a komiksů. Levitující slečna má v sobě ikoničnost a poezii, krvelačný kněz zapadá do nálady vymítače ďábla a zrnitý výjev s dvěma osobami v kápích na horizontu s futuristickým růžovým logem působí jako plakát ke stylovému bijáku od Refna. Jasným vítězem je tu ovšem černobílá nádhera, které dominuje metalová retro dívka (sestřička, školačka?). Silný jednoduchý motiv, padnoucí typografie a především hutná atmosféra v jediném krátkém okamžiku. Úsměv na tváři, ale také intenzivní mrazení v zádech. Pro autora tohoto článku nejsilnější moment výstavy. Mimochodem, grafik a ilustrátor Lukáš položil základní stavební kameny pro výtečnou značku Grey Days a rozhovor s ním o jeho progresivní tvorbě si můžete přečíst tady.

Dávid Kurňavka: Hravé a stylově pestré práce, smysl pro vystižení celé řady nenápadných symbolů, které kolem sebe víří jako na oběžné dráze, aby se následně srazily a zhmotnily ve svébytném celku. Jeho detaily prošpikovaný obraz s rohatým ďáblem nese rysy fyzicky těžké, a přitom snově nadlehčené vize z komiksového Sandmana a jeho kus s vykuchaným černokněžnickým kaprem zase patří mezi ty nejvtipnější momenty výstavy. Mimochodem, řeč je o absolventovi multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Daniel Kurz: Pestrobarevné gejzíry grotesknosti, morbidity a sarkasmu. Zábavný komiksový hnus a další z Best of B!B! s obsesí pro detail. Jeho obraz s obráceným křížem, hlavami Kaye & Tuzexe, vyhřeznutýma plazícíma se očima a bůhvíčím ještě je krystalickou esencí všeho, co k výrazu B!B! už neodmyslitelně patří. Mimochodem, jeho opus s rohatým faunem působí jako ironická odpověď na True Detective.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.