Články / Profily

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

redakce | Články / Profily | 05.04.2017

Full Moon Stage na festivalu Colours of Ostrava oznamuje další jméno pro letošní rok, po belgických Warhaus a filadelfských Ron Gallo tu máme pekelnou dvojici Xylouris White.

O tom, co mají společného Kréta a Melbourn, můžeme leda žertovat, nicméně vzdálené zeměpisné body nyní spojuje souznění vynikajícího bubeníka Jima Whitea (Dirty Three, Bill Callahan nebo Cat Power) s loutnistou Giorgiosem Xylourisem. Spojení dokonale přirozené a vzájemně se obohacující, vždyť krétskému (řeckému, chcete-li) folklóru nakažení jazzem, punkem a alternativou vyloženě sluší a výsledný amalgám je náramně přitažlivý. Oba hudebníci se s ničím moc nemažou, v názvu projektu jednoduše spojili svá příjmení. O výjimečnosti koncertů Xylouris White se mluvilo dlouho předtím, než vydali album Goats (2014), mezi velké fanoušky dvojice se počítají Nick Cave, Bonnie Prince Billy nebo Michael Gira, s jehož Swans odehráli Xylouris White hned několik turné, podobně jako třeba s Godspeed You! Black Emperor.

„Jim White občas přistoupí na pohanskou notu svého kolegy a perkuse rozezní v rozkošnických tribal cyklech, jindy zase Xylourisovy kudrlinky přitvrdí přímým rockovým rytmem. Bubnuje podle svého naturelu velice střídmě a díky tomu je nahrávka vzdušná a prostorná, loutnové vyhrávky chvílemi rozkvétají až jazzovým feelingem. V některých momentech si logicky připomeneme Dirty Three, jindy zase world-jazzové experimenty labelu ECM,“ píše se v recenzi na debutové album Goats v magazínu Full Moon. Spojení Giorgiose Xylourise a Jima Whitea není instantní umělou vazbou nebo snad marketingovým plánem. Oba dva pojí dlouholeté přátelství, znali se dokonce ještě předtím, než Jim White spolu s Warrenem Ellisem a Mickem Turnerem založil slavné Dirty Three, se kterými rodinný orchestr Xylouris Ensemble občas koncertoval. White také doprovázel Xylourisova otce, legendu krétské hudby vystupující pod jménem Psarandonis.


Dva staří kozlové toho mají společného více než dost, navíc podle jejich druhého alba Black Peak to vypadá, že společným hraním se jejich vzájemný vztah ještě prohloubil. Novinka na debut v mnohém navazuje, zároveň je přísnější a intenzivnější. Full Moon o albu, které se objevilo v mnoha výročních žebříčcích za loňský rok, napsal: „Xylouris se mazlí s každým tónem, hraje střídmě a účelně. White to kvituje, v některých momentech ustupuje do pozadí až na samou hranici slyšitelnosti, jindy zase epičtěji založeného kolegu svou rytmickou kaskádou přehrává. Pohansky spletité vokální melodie podtrhují výlučnost a kouzlo pevného spojení; letmé setkání dvou starých přátel, kteří na sebe tak trochu zbyli, vedlo k založení kultu, který stvrdila nejenom odlišná runa na obalu nové nahrávky.“ Vystoupení dvojice Xylouris White bude výjimečným rituálem.


Info

Xylouris White (au/gre)
www.xylouriswhite.com
www.facebook.com/XylourisWhiteBand

Live: Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace