Články / Profily/retro

fullmoonstage_colours: Mueran Humanos

fullmoonstage_colours: Mueran Humanos

redakce | Články / Profily/retro | 29.04.2016

Vetknout si rovnou do názvu skupiny větu Lidi, chcípněte! s sebou nese značnou dávku odvahy i nebezpečí, to poselství je možná až příliš jednoznačné. V případě Mueran Humanos je ovšem třeba připomenout, že jejich kořeny leží v Jižní Americe a je tudíž zcela nesmyslné obviňovat je z přímočarosti – celá latinskoamerická kultura je postavená na opačných významech, jinotajích a neustálém vtipkování.

Dvojice Mueran Humanos se nesnaží vyzývat k tomu, aby to lidské pokolení zabalilo, ale s humorným pomrkáváním se pokouší upozorňovat na nezdravý vliv masových médií, která mají zvyk lidem diktovat. Podobně nejednoznačně působí i jejich hudba, zdánlivě známou elektronicky postpunkovou vizáž skladeb často zkreslují podvratné disco rytmy a naoko přátelské popové postupy. Výsledkem je úchvatný a vysoce návykový taneční elektro noise s diktující basovou linkou a hypnotickou náladou, jejíž kouzlo podtrhuje zaříkávající zpěv v magické španělštině.


Carmen Burguess a Tomas Nochteff se seznámili v rodném Buenos Aires už v roce 2001, ale na vlastní kapelu si museli ještě nějaký ten rok počkat. Oba pocházejí z punkového a DIY prostředí a na jejich hudbě i postojích je to znát, stejně jako léta zkušeností z jiných skupin – Tomas působil v punk/metalových Díos, Carmen zase v daleko popovější, ale názorově podobně vyhraněné skupině Mujercitas Terror. Mueran Humanos dvojice založila záhy po svém opětovném setkání v Barceloně, kde se v roce 2006 po přesídlení do Evropy usadili, aby po pár letech katalánskou metropoli vyměnili za Berlín, kde sídlí dodnes. První singly byly ve znamení hledání té správné cesty, ale eponymní debutové album z roku 2010 se už v elektronickém undergroundu stalo kultovní záležitostí, což se naprosto nevylučuje s tím, že jde o mimořádnou hitovou kolekci. Stačí zmínit úvodní hypnotickou hymnu Horas Tristes nebo přímočaré taneční nářezy Corazón Doble či Cosméticos para Cristo.


Do Ostravy Mueran Humanos přivezou aktuální album Mireless, které vyšlo loni na podzim na respektovaném labelu ATP Recordings. Vznikalo v berlínském studiu Andere Baustelle, které patří místním legendám Einstürzende Neubauten, podíleli se na něm dvorní spolupracovník veteránů industriálu a jejich zvukový mistr Boris Wilsdorf a také kytarista Jochen Arbeit. Možná i díky vlivu elektronické evropské metropole dostala tvorba Mueran Humanos na nové nahrávce popové kontury, aniž by ovšem ztratila na intenzitě, kouzlu a naléhavosti. Latinskoamerická zasněnost a poetika jsou stále zřetelné, stejně jako důraz na diktující basovou linku a rytmickou složku skladeb. V souvislosti s Mueran Humanos bývají zmiňována taková jména jako Throbbing Gristle, Suicide nebo Coil, oni sami o své hudbě se zřejmou nadsázkou mluví jako o „rock concrete“, čímž ironicky narážejí na ušlechtilou musique concrète, v jejich případě samozřejmě zbavenou serióznosti a akademického pozlátka. Mueran Humanos mají poněkud zvrácený smysl pro humor a téměř neustále klamou tělem, což nijak nesnižuje hypnotický účinek jejich alb a koncertů.

Info

www.mueranhumanos.com
www.facebook.com/mueran

Colours of Ostrava 2016
14. - 17. 7. 2016
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz
www.facebook.com/colours.of.ostrava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hydra, fragmenty dokonalej anarchie

Mimi Filova 11.09.2020

Vo vzduchu sa vznášajú fragmenty bohémstva z minulého storočia, kedy to bolo útočisko umelcov vrátane Henryho Millera, neskôr Davida Gilmoura a Leonarda Cohena.

Full Moon 10: Kult Björk – Homogenic

Lenka Marie 02.07.2020

Já jen vím, že harakiri je správně seppuku a chutná mi senča, ale tohle nějak nehraje.

Pouťové obludárium Toma Waitse

Akana 07.06.2020

O tom, že je album Swordfishtrombones ve Waitsově kariéře zásadním předělem, není třeba dlouze diskutovat.

Vizuální cesta Einstürzende Neubauten

Jan Škop 22.04.2020

Einstürzende Neubauten a jejich vztah k videoklipům a vůbec pohyblivým obrázkům aneb doplňující materiál k hlavnímu tématu aktuálního vydání Full Moonu.

Track týdne: Soccer96 - I Was Gonna Fight Fascism (ft. Alabaster dePlume)

Jiří Špičák 02.04.2020

Jako správný politický track má groove: vzpomeňte si na kultovní revolucionářský motorik Crest milovaných Stereolab a hned vám bude jasné, kde se pohybujeme a kde skončíme.

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.