Články / Reporty

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá | Články / Reporty | 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné, každopádně letošní line-up etablovaného festivalu JazzFestBrno ukázal hlavnímu městu, že má co dohánět. Dvacátý první ročník se může pochlubit dovezenými hvězdami jako Kurt Rosenwinkel, Tigran Hamasyan, John Scofield, Kurt Elling, Simon Phillips, Kronos Quartet nebo Diana Krall. I přes to, že se ještě všechny koncerty neodehrály, koncert Kurta Ellinga a Charlieho Huntera s projektem SuperBlue nastavil laťku tak vysoko, že ji rovnou můžeme nazývat nebem.

Prvním vystupujícím byl americký hudebník, baskytarista a zpěvák Chris Morrissey. Společně s kytaristou, saxofonistkou a bubeníkem dovezli nové skladby z EP Impact Winter Formal doplněny o ty ostatní ze čtyř vydaných desek. Řemeslně zahrané repetitivní rify a téměř studiově dokonalý zpěv s lyrickými texty Morriseye působily až hypnoticky.

Melancholickou atmosféru ve vteřině rozehnal první úder rytmičáku Marcuse Finnieho, který skladbou Sassy odstartoval druhou polovinu večera. Po pár taktech se z kouře vynořil chicagský rodák Kurt Elling a bez zbytečného čekání se k triu přidal svým zvučným a překvapivě nestárnoucím hlasem. Atmosféra se v mžiku změnila, teplota v sále stoupla a v sedícím publiku se to začalo hemžit drobnými pohyby.

Zmíněný Finnie a klávesista Kenny Banks Jr. na šňůře nahradili studiové hráče, hvězdy hiphopové scény Coreyho Fonvilla a DJe Harrisona z kapely Butcher Brown. Společně s virtuózním Charliem Hunterem, který díky kombinaci různých strun (nebo kytarového efektu?) zastával roli basáka i kytaristy, působili sehraně jako jeden organismus. Po celou dobu po sobě házeli pohledy, úšklebky i pokřiky a vyloženě si hraní užívali i přes to, že kvůli přesunu vstávali ve tři ráno.

Vždy elegantní Elling v padnoucím obleku doplňoval skladby o svůdný recitativ, jeho přirozené schopnosti entertainera nenechaly žádnou mezeru nezaplněnou. S naprostou lehkostí se pohyboval v rozsahu čtyř oktáv a přecházel od funkového rytmu přes swingující melodie, gospelové promluvy až k nekončícím rovným tónům. Během sól svých spoluhráčů sahal po tamburíně, energicky se pohupoval do rytmu nebo roztleskával publikum. Společně s Hunterem, který v puse žmoulal párátko a neztrácel svůj ukázkový hollywoodský úsměv, uzavřeli večer písni Raye Charlese Lonely Avenue, do které Elling zakomponoval improvizovanou hlasovou scénku. Ta publikum donutila k upřímnému smíchu a uzavřela večer druhým standing ovation.

Info

SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter (us) + Chris Morrissey (us)
2. 5. 2023 Sono Music Club, Brno

foto © Martin Zeman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve stínu starých líp (Wave-Gotik-Treffen 2023)

Michal Smrčina, Ondřej Pěkný 05.06.2023

Že jde o gotický festival naznačí hlavně svébytný a pečlivě stylizovaný dresscode, skrze který si tato událost na pár dnů město přivlastňuje.

Čo si čakala, čo?! (Fvck_Kvlt & co.)

waghiss666 04.06.2023

Namísto vyfintěné hostesky nebo lenivého hypemana vyletí z backstage Edúv Syn. Maskot celého setu v umaštěném triku Wu-Tang rozjede pogo...

Štastnej chlápek Walter Trout

Jiří V. Matýsek 01.06.2023

Walter Trout slaví v těchto dnech devět let od svého návratu do života a očividně je do hloubi duše šťastný.

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace