Články / Reporty

Future Gate Festival: Rozvláčné odpoledne s Hollym

Future Gate Festival: Rozvláčné odpoledne s Hollym

Jakub Kurnas | Články / Reporty | 04.03.2019

Atmosféru honosné Lucerny rozhýbalo v sobotu nadšení čtyř stovek fanoušků sci-fi. Festival vědecko-fantastického filmu Future Gate totiž uváděl svou hlavní hvězdu Normana Lovetta, představitele Hollyho ze seriálu Červený trpaslík. Bodrý sedmdesátník přišel odstartovat maraton kultovního seriálu a zaplněný Velký sál mu připravil vřelé přivítání. „Holly“ strávil na pódiu několik minut, během kterých se stihl několikrát vyfotit s publikem a vypustit pár suchých vtipů o smrti.

Projekce prvních šesti dílů Trpaslíka měla uvolněnou, melancholickou náladu. Promítala se DVD verze v českém znění, známá z obrazovek České televize. Smích publika prolínal studiový smích z reproduktorů, a i když byla kvalita obrazu nevalná, většina diváků vydržela až do konce. Po tříhodinovém promítání přišla ještě devadesátiminutová beseda s Lovettem. Publikum i herec působili po dlouhém odpoledni unaveně, otázky obecenstva i moderátorky byly předvídatelné a nepříliš nápadité. Komik, kterého čtyřiadvacet dílů devadesátkového sitcomu odsoudilo na doživotí v kůži své postavy, ale pobavil.

Kavárnu Lucerny pak na dalších několik hodin zaplnila Lovettova autogramiáda. Zájem o jeho osobu byl velký a vyčerpaný umělec se nakonec nezúčastnil večerní projekce béčkového krváku Zlouni z vesmíru (2005), ve kterém si zahrál slizkého filmového producenta. Britský sci-fi úlet byl dobrým předkrmem pro fanoušky Festivalu otrlého diváka - špatně napsané postavy umíraly jak na běžícím pásu a končetiny krav, lidí i mimozemšťanů zběsile létaly plátnem.

Po sobotním trpaslíkovském šílenství ukázal festival i svou vážnou tvář. Dokumentární film Voyager: Hranice vesmíru zmapoval misi dvou nejznámějších vesmírných sond. Provedl diváky od konstrukce Voyagerů až k jejich meziplanetárním putováním, které světu přineslo první detailní fotografie Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Dokument citlivě pracoval se vzpomínkami vědců, kteří o misi i po čtyřiceti letech dokázali mluvit s nakažlivým nadšením.

Future Gate Festival zanechal dobrý dojem dramaturgií i neformální atmosférou. Diváci v Brně, Plzni a Šumperku, kam přehlídka v průběhu března zavítá, se můžou těšit na pestrou kombinaci klasických i nových vědecko-fantastických filmů. Jen houšť.

Info

Future Gate 2019
27. 2. - 3. 3. 2019
Kino Lucerna, Praha
fb událost

foto © Future Gate Festival

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

redakce 18.05.2019

Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn...

Vražedné tempo (Anifilm 2019)

redakce 15.05.2019

Kino Světozor má pořád stejně specifické aroma, květnové počasí v Třeboni je pořád stejně matoucí a řada u asijského okýnka je pořád stejně dlouhá?

Donaufestival 2019: Co bylo nejvíc

redakce 09.05.2019

Donaufestival je pravidelně sázkou na kvalitní dramaturgii zasazenou do kulis historického rakouského městečka Kremže. Co bylo letos tím nejlepším? Nejen koncerty...

Tradice a progres, ruku v ruce (GoGo Penguin)

redakce 02.05.2019

Mrštné pianové kudrlinky v hravém songu Window přehazovaly otěže z jednoho nástroje na druhý, až se rozeběhly každý jinou cestou, stále však dokonale sehrané.

Pryč s hranicemi (Coilguns, Wrong, Or)

redakce 28.04.2019

Vlasatí řízci, těžkotonážní riffy a skučivá sóla, Wrong vrátili koncert do zajetých kolejí headbangingu a poga s jasným rozdělením pozic.

Pastelové barvy krve Goblin

redakce 17.04.2019

Pastelové barvy, jemná klišé, ostré nože, cákance krve a béčkové, rudomodré mysteriózno. Claudio Simonetti a jeho Goblin.

Trápení kokainové kočičky (Tess Parks)

redakce 15.04.2019

Koncert Tess Parks nenabídl zrovna moc argumentů, proč tuhle slečnu raději neposlouchat doma. Nabídl ale jednu neodbytnou otázku. Jenom jednu?

Moravské lidovky? Jedině s americkým přízvukem. (Dálava)

redakce 12.04.2019

Zcela zásadní byly nápadité instrumentace charakterizované elektrickou či akustickou kytarou Arama Bajakiana (John Zorn, Lou Reed, Diana Krall). Staré melodie, nová podání. Dálava.

Nejen na vlně italského diska (CPH:DOX)

redakce 04.04.2019

Tentokrát mezi Munchovým výkřikem a přiléhavými blyštivými oblečky. CPH:DOX naposledy.

Charismatický introvert (Night Lovell)

redakce 02.04.2019

Night Lovellův hluboký a místy až strašidelný hlas v člověku obvykle dokáže rozpohybovat samotné vnitřní orgány.