Galerie

Folkové prázdniny, 25.7.2016, Náměšť nad Oslavou

Folkové prázdniny, 25.7.2016, Náměšť nad Oslavou

Barka Fabiánová | Galerie | 27.07.2016

Každý večer hraje na Folkovkách jedna česká kapela. V pondělí ovládl zámeckou zahradu virtuozní Radim Hladík, který i přes zdravotní indispozici předvedl neskutečnou kytarovou exhibici. Radim je Bůh, stálo na cedulích, které držely první řady diváků. Nechyběla skladba Sluneční hrob a taky je třeba vyzdvihnout kapelu Blue Effect, která s Hladíkem celou dobu držel krok.

Izraelský jazz poprvé na Folkových prázdninách. Pianista Uriel Herman se svými třemi kumpány přesvědčili snad i zatvrzelé folkaře, že jazz se dá poslouchat. Vlivy Avishaie Cohena (kontrabasisty) jsou v jejich hře dost patrné (aby ne), ale i přesto tento kvartet zůstává velmi originální. Angličtí folkrockeři False Lights a jejich anglický bigbeat s meledeonem a bicíma spolehlivě rozezpíval a roztančil, v Anglii se s tím prostě nemažou.

A noční koncert? Pro mnohé největší zážitek letošních folkovek, pro jiné nepochopení. Americká dvojice s česko-arménskými kořeny Julia Ulehla a Aram Bajakian v Kovárně představili strážnické písně v poněkud nezvyklých úpravách. Elektrická kytara, Juliin drásavý hlas, který se tak vymyká českým stereotypům. Přiznám se, že po jejich koncertě jsem nenacházela slov. To je právě na Folkových prázdninách fajn. Odvážná dramaturgie, netradiční projekty a tolerance k názorům těch druhých.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články